Як виживають депутати Івано-Франківської міської ради?

  • Не новина, що депутати та чиновники є справжніми прихильниками комфортного життя. До виборів обіцяють цей комфорт для людей, а після виборів продовжують створювати його для себе.

    Депутати місцевої ради не отримують заробітної плати за їхню депутатську діяльність та роботу в раді. Та все ж таки їх фінансові успіхи ростуть, з’являється нерухомість чи дорогі автомобілі. Якщо не в них, то в членів їхніх сімей. Подекуди народні обранці забувають чи просто не хочуть описувати усі свої статки і власність у деклараціях.

    Проаналізувавши декларації про майно, доходи й фінансові зобов’язання фінансового характеру всіх депутатів Івано-Франківської міської ради новообраного скликання, ми вирішили розповісти про реальні статки місцевих депутатів.

    Земельні питання в руках забудовників

    Сьогоднішнє чинне законодавство України пише, що в органах місцевого самоврядування повинен бути врегульований конфлікт інтересів (можливість зловживання владою). Майже половина сьогоднішньої депутатської комісії із земельних питань складається із депутатів-забудовників.

    Як-от вже не вперше обраний депутатом Володимир Балагура, сьогодні член фракції БПП «Солідарність» і водночас один з найуспішніших місцевих забудовників. Він є директором будівельної компанії «Ярковиця».

    Дохід депутата склав більше 20 млн. грн. за 2014 рік. Згідно з декларацією про доходи, з нерухомого майна депутат володіє лише однією квартирою в Києві площею 86,2 кв.м. Хоча постійним його місцем проживання є будинок в Івано-Франківську по вул. Дем’янів Лаз (в народі «франківська рубльовка»).

    Дружина Балагури вносила кошти до статутних капіталів двох підприємств на загальну суму 2,2 млн. грн. В її власності перебуває гараж, дві квартири в центрі столиці України на 190,3 кв.м та 162,2 кв.м. Окрім цього, вона володіє 17-ма торговими приміщеннями за адресою вул. Симоненка, 31 (будинок збудований будівельною компанією «Ярковиця») площею 516,5 кв.м. Власність дружини депутат «забув» вказати в декларації. З транспорту жінка депутата має Mercedes-Benz ML 250 2014 року випуску вартістю 55 тис. дол.

    Зазначимо, що минулої каденції Володимир Балагура був членом міськвиконкому, а сьогодні є членом постійної депутатської комісії містобудування та земельних відносин Івано-Франківської міськради.

    Ще кілька забудовників-депутатів за таким же збігом потрапили до земельної комісії. Це депутати від тієї ж партії «БПП «Солідарність». Першим із них є Микола Ковальчук – директор будівельної компанії «Вамбуд». Його доходи сягають 1,5 млн. грн. на рік. Депутат володіє двома земельними ділянками (600 кв.м та 1360 кв.м), житловим будинком на 232 кв.м та однією невеликою квартирою в Івано-Франківську. Також Ковальчук декларує у своїй власності пекарню з цехом напівфабрикатів у Тисменицькому районі Івано-Франківської області загальною площею 402,7 кв.м. Дружина депутата володіє земельною ділянкою на 509 кв.м та будинком на 116 кв.м.

    З рухомого майна депутат Ковальчук має дві легкових та одну вантажну іномарки. Це Volkswagen Multivan 2012 року випуску – 42 тис. дол., BMW 7 Series 2012 року – 57 тис. дол. та Mersedes Sprinter 2007 року, ціна якої становить від 13 тис. дол.

    1

    Іншим депутатом-забудовником, який теж входить до комісії з питань містобудування та земельних відносин, є Володимир Фецич. Він займає посаду директора ТОВ «Форте-буд». На відміну від своїх колег, пан Володимир не декларує великих статків. Всього за рік його сукупний дохід становить майже 44,8 тис. грн. При цьому він декларує у власності земельну ділянку розміром 1300 кв.м та будинок площею 230 кв.м.

    У розділі іншого нерухомого майна зазначені будівля громадського закладу з офісними приміщеннями площею 380 кв.м в с.Угринів та приміщення площею 30 кв.м. Щодо останнього, то йде мова про крамницю продтоварів «Козак» за адресою вул. Василіянок, 11. Але є деяка нерухомість, яку депутат не захотів декларувати. А саме земельні ділянки в с.Угринів, цільове призначення першої (0,0054 га) – будівництво та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, призначення другої  (0,0042 га) – будівництво перукарні.

    Автівка депутата теж не з дешевих і потребує дорого обслуговування. Це BMW X5 2009 року випуску, ціна якої становить близько 30 тис. дол.

    Бізнесмени в раді

    Ще одним із числа забудовників, які потрапили до міської ради, є Петро Гречанюк від політичної партії «Об’єднання «Самопоміч». Він є головою товариства з обмеженою відповідальністю «МЖК Експрес-24» (одна з найуспішніших будівельних компаній Івано-Франківська). В 2010-2013 роках займав посаду начальника головного управління регіонального розвитку та будівництва, директора департаменту будівництва, ЖКГ, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА.

    У 2014 році дохід депутата склав аж 41,8 тис. грн. Нерухому власність Гречанюка та його дружини становлять дві земельні ділянки загальною площею 3799 кв.м, три житлових будинки (площею 2000, 546 та 308,7 кв.м), квартира на 98,4 кв.м та гараж. У 2012 році у повній приватній власності дружини пана Гречанюка, коли той працював державним службовцем, була зареєстрована п’ятикімнатна квартира в Іван-Франківську житловою площею 99,1  кв.м.  З транспорту в сім’ї директора ТОВ «МЖК Експрес-24» є ВАЗ 2002 року приблизною вартістю до 3 тис. дол.

    Відомим бізнесменом є ще один депутат із «Самопомочі» Іван Пуйда – власник відомого торгово-розважального комплексу «Панорама плюс». До комплексу входять три поверхи для торгових приміщень і кафетеріїв, що здаються в оренду, а також боулінг, більярд, караоке, паб та дискотека. Половиною з усього цього управляє старша донька депутата. Та якщо вже й говорити про фінансовий дохід їхньої сім’ї, то в основному великі суми заробляє старша донька з дружиною. Дохід депутата за рік становить 100,4 тис. грн., а членів сім’ї – 881,5 тис. грн.

    У власності сім’ї депутата є чимало нерухомості. Одне приміщення торгово-розважального комплексу «Панорама плюс» розташоване в центральній частині Івано-Франківська та займає площу 1438 кв.м. Окрім цього, депутат володіє присадибними ділянками у м. Яремче: за одною адресою – площею 0,5886 га та за іншою – площею 0,4543 га.

    Вже будучи депутатом, Пуйда став власником ще трьох присадибних земельних ділянок та однієї ділянки для ведення сільського господарства у м. Яремче. Члени сім’ї володіють двома житловими будинками площею 306,46 кв.м та 39,4 кв.м, а також квартирою на 79 кв.м.

    Серед засобів пересування у депутата легковий автомобіль Mersedes S 350 2008 року випуску приблизною вартістю 32 тис. дол., а у дружини депутата Toyota Rav4  2007 року вартістю 14 тис. дол.

    Лави депутатів-бізнесменів поповнив Володимир Кушнір, який до цього займав посаду заступника голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Олега Гончарука. Задекларував свої минулорічні доходи в розмірі 737,6 тис. грн. Депутат володіє чотирма земельними ділянками площею 169 кв.м, 1194 кв.м, 3494 кв.м та 12 702 кв.м, двома житловими будинками (40,1 кв.м  і 84, 4 кв.м) та двома квартирами (94,7 кв.м і 14,75 кв.м).

  • Honda CR-V 2008 року – автівкa депутата вартістю близько 18 тис. дол. В той же час дружина Кушніра володіє двома земельними ділянками, 1502 кв.м і 171,33 кв.м, та житловим будинком на 55 кв.м. Марка автівки дружини Mersedess E, ціна якої сьогодні сягає до 29 тис. дол.

    Володимир Кушнір також веде успішний бізнес. У 2006 році був співзасновником однієї з найбільших рекламних компаній «Дикий захід», яка володіє 304 місцями для рекламних площ, що розташовані в місті Івано-Франківську та його околицях. Окрім цього, він є власником автошколи в Івано-Франківську.

    Цікава ситуація у ще одного, вже втретє обраного депутата Романа Онуфріїва, який очолює фракцію ВО «Свобода» в раді. Роман Михайлович показує на диво дуже скромні доходи в декларації, які сягають всього лиш 15 тис. грн. на рік. Він очолює постійну депутатську комісію з питань бюджету в міській раді, а поза депутатською діяльністю працює директором ТОВ «Місто-НВ».

    До слова, саме в цій друкарні департамент комунального господарства, транспорту і зв’язку замовляє друк газети «Комуналка ІФ», і останнє замовлення друку коштувало міському бюджету 70 тис. грн. Невже директор друкарні може за рік заробити всього 15 тис. грн. і утримувати сім’ю?

    Депутат володіє земельною ділянкою площею 103,5 кв.м загальною вартістю понад 1 млн. грн. в с. Угорники. Їздить на недорогому Lanos 2010 року випуску, ціна якого становить трохи більше ніж 5 тис. дол. Дружина внесла у 2014 році до статутного капіталу приватного підприємства майже 3,8 млн. грн., зазначає сам депутат у своїй декларації. Цікаво, що вона є співзасновницею ТОВ «Місто-НВ», де Роман Онуфріїв є директором, її загальний внесок у статутний капітал підприємства нині складає уже 5,5 млн. грн. Декларант забув вказати, що у власності його дружини ще є присадибна ділянка з незавершеним будівництвом у Надвірнянському районі.

    Іншим співзасновником видавництва «Місто-НВ» є ще один депутат міської ради Петро Гавриш від тієї ж ВО «Свобода», частка його в статутному капіталі ТОВ «Місто-НВ» склала аналогічну суму, як у дружини Романа Онуфрієва, – 5,5 млн. грн.

    За минулий рік офіційні доходи депутата склали майже 581,2 тис. грн. У його власності є присадибна ділянка площею 0,1018 га, на яку накладена заборона за іпотечним договором, житловий будинок житловою площею 116,8 кв.м та дві огорожі, одна загальною площею 90,8 кв.м та інша –  55,5 48 кв.м. З житла у депутата є ще однокімнатна квартира на 48 кв.м. За минулий рік депутат вніс 4 млн. грн. до статутного фонду підприємств.

    Очільники міста

    Нинішнім міським головою Івано-Франківська є «свободівець» Руслан Марцінків. У 2014 році, будучи ще нардепом Верховної Ради попереднього скликання, він та його родина заробили понад 230 тис. грн. З них 167 тис. грн – зарплата у парламенті, і майже 64 тис. грн – дохід дружини від здійснення підприємницької діяльності.

    У 2013 році пані Марцінків заробила майже 531 тис. грн. У власності мера є тільки одна квартира недалеко від центру міста площею в 102,7 кв.м. З транспорту – Lanos 2011 року випуску.

    Марцінків, його дружина та ще кілька представників партії «Свобода» є співзасновниками громадської організації «Центр розвитку міста», адреса якої збігається з адресою фізичної особи підприємця Оксани Марцінків. Ця громадська організація часто висвітлює у соцмережах діяльність членів партії, в тому числі Руслана Марцінківа, Оксани Савчук – теперішнього секретаря міської ради тощо.

    Не можна, звичайно, не згадати про колишнього очільника Івано-Франківська – Віктора Анушкевичуса. Віктор Андрюсович два терміни поспіль обіймав посаду міського голови. Балотувався від Української Народної Партії. До того, як стати чиновником, він займався підприємницькою діяльністю, був директором підприємства «Рітас». Після обрання на посаду міського голови передав сімейний бізнес у руки дружини.

    Тим часом сімейний бізнес Анушкевичуса продовжував рости. Підприємство «Рітас» має у своїй власності побутові, адміністративні приміщення, 9 складів загальною площею  4 683,6 кв.м, причому останній запис державної реєстрації нерухомого майна датований 24 березня 2015 року (в цей час Віктор Анушкевичус ще займав посаду мера міста). Відповідно до того, що декларував міський голова в період від 2010 року і до 2014 року, розмір його доходів не збільшувався. Так само не стало більше нерухомості. Але нове майно та нерухомість набула його родина – 500 кв.м землі та два автомобілі: BMW 2008 року вартістю 15-20 тис. дол. та Mersedess-Benz 1997 року випуску від 3,5 тис. дол.

    Бідні депутати

    Ситуація керівника фракції «Батьківщина» Руслана Терешка теж, як мінімум, дивує. Він працює заступником директора державного підприємства «Укрзалізничпостач». Депутат декларує номінальну вартість своїх цінних паперів у розмірі 274,6 тис. грн. та внески до статутного капіталу підприємств – майже 719,8 тис. грн. При цьому декларує заробіток всього лиш 50 тис. грн, а це 4 175 грн. на місяць.

    До слова, Руслан Терешко є власником земельної ділянки в с. Микитинці площею 1712 кв.м та квартири на 66,8 кв.м. Майже на всю нерухомість депутата накладені арешти та заборони. У 2011 році було накладено два арешти на загальну суму майже 36 млн. грн. У 2014 році був на накладений арешт на квартиру в Івано-Франківську. Попередньо на житло була оформлена іпотека (як і на більшість майна депутата), за яку він повинен був сплатити 31,2 млн. грн.

    2

    В Івано-Франківській міській раді є також депутати, які не живуть, а виживають (якщо вірити тому, що вони пишуть у своїх деклараціях)! Адже стверджують, що не заробляють нічого, у своїй власності не мають нічого. Як-от депутат від фракції «УКРОП» Мстислав Тарас. За 2014 рік депутат заробив 0 гривень і у своїй власності не має жодного майна. Звичайно ж, виникає запитання: як депутат харчується, живе, придбав телефон Iphone 5 вартістю 10 тис. грн., їздить на гірськолижний курорт «Буковель» та утримує неповнолітнього сина?

    Юрист Антикорупційної Платформи Христина ЗЕЛІНСЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!