Краса і сила: здоровий гарбуз

  • Гарбуз є продуктом сезону, одностайні лікарі – терапевти, дієтологи та косметологи, завдяки не тільки своїми смаковим якостям, але й величезній кількості корисних для здоров’я властивостей. Найкраще вживати гарбуз тушкованим і печеним, добре пити соки з гарбуза у співвідношенні 1:1 з іншими соками з сезонних фруктів. «Якщо дбаєте про імунітет дитини, заохочуйте її їсти гарбузовий суп, гарбузову кашу, яблучно-гарбузове пюре і гарбузове насіння», – рекомендує дільничний педіатр Марія Шкромида.

     

    Гарбуз, ця солодка ягода, містить більше, порівняно з іншою городиною, вітамінів і є прекрасним джерелом клітковини. Наукові дослідження останніх років показали, що вживання гарбуза і різних страв на його основі зміцнює здоров’я і поліпшує зовнішній вигляд.

    Відомо, що печений або варений гарбуз зберігає гостроту зору. У 200 грамах гарбузового пюре, наприклад, міститься більше 200 відсотків рекомендованої добової дози вітаміну А, особливо корисного для очей. Відтак споживання гарбуза покращує зір. Гарбуз також багатий каротиноїдами, саме ці елементи надають плоду характерний яскраво-оранжевий колір.

    Гарбуз – ситний дієтичний продукт. Багатий клітковиною: у 200 грамах м’якоті міститься тільки 49 калорій. Тому страви з гарбуза дають тривале відчуття ситості при мінімальній калорійності. Багата клітковиною дієта, як правило, допомагає людям менше їсти і, таким чином, позбавлятися зайвих кілограмів.

    Серед овочів лише гарбуз містить рідкісний вітамін Т, який сприяє прискоренню обмінних процесів в організмі. Отож, якщо збираєтеся присвятити осінні місяці корекції фігури, то медики радять кожного дня випивати по склянці гарбузово-морквяного соку в співвідношенні 1:1 протягом двох-трьох тижнів. Щоби сік повністю засвоївся організмом, слід додавати до нього кілька крапель оливкової олії або ж вершків.

    Клітковина гарбуза не волокниста, вона добре розварюється та легко засвоюється. Тому гарбузові страви рекомендують для лікувального і профілактичного харчування при хворобах шлунку і кишківника.

    Гарбуз містить солі міді, заліза, фосфору, які позитивно впливають на процес кровотворення. Ось чому нам просто необхідно вживати страви з гарбуза для запобігання малокрів’ю, при атеросклерозі, судинних захворюваннях, захворюваннях печінки та нирок і гіпертонії. Однією з основних цілющих властивостей гарбуза є наявність у ньому пектину, який сприяє виведенню холестерину з крові.

    Вважається, що насіння гарбуза захищає серце, оскільки є природним джерелом рослинних хімічних речовин – фітостеринів, які, як показали дослідження, знижують рівень “поганого” холестерину.

    За останніми даними Інституту раку США, антиоксидант бета-каротин, що міститься в гарбузі, знижує ризик розвитку раку. Експерти відзначають, що харчові джерела бета-каротину є більш ефективними, ніж медикаментозні. Крім того, рослинні стерини в гарбузовому насінні також виявилися дієвими у боротьбі з деякими видами раку.

    Важливо, що гарбуз запобігає появі зморшок. Каротиноїди в гарбузі нейтралізують вільні радикали і, таким чином, борються не тільки з раковими клітинами, але й з перетворенням і старінням клітин шкіри. Тож можуть допомогти зберегти молодість шкіри, зазначає журнал “Health”.

    Гарбуз корисний для сексуального здоров’я. Доведено, що вживання гарбуза покращує кровотік, сприяючи сексуальному здоров’ю чоловіків. Крім того, фітостерини, що містяться в гарбузовому насінні, зменшують ризик виникнення простатиту і нормалізують рівень тестостерону. До того ж гарбуз і його насіння багаті ще й цинком, який також має ключове значення для чоловічого здоров’я. Дослідження показують, що компоненти, які насправді «допомагають» простаті, знайдені і в олійному екстракті гарбузового насіння, і в самому насінні. Окрім того, гарбузове насіння багате на жири омега-3, які теж сприяють чоловічому здоров’ю.

    Гарбуз – природний енергетик. Багатьом відомо про енергетичні властивості бананів, тому їх часто їдять спортсмени після інтенсивних тренувань. Але, як виявилося, порція страви з гарбуза містить навіть більше поживних елементів, зокрема, в ньому вищий вміст калію. А калій допомагає відновити баланс електролітів в організмі після важкого тренування і тримає м’язи в тонусі.

    Завдяки високому вмісту вітаміну С, гарбуз може вважатися імуностимулюючим продуктом. Розпочинати цілющий лікувально-оздоровчий гарбузовий сезон краще у жовтні-листопаді, коли достиглі плоди гарбуза налиті справжнім соком, а зернята тримають у собі безліч поживних речовин. Окрім названих вітамінів А і С, гарбуз є лідером серед осінніх плодів за вмістом заліза.

    Гарбузове насіння покращує настрій. Воно багате амінокислотами триптофану. Експерти стверджують, що ці речовини сприяють виробленню серотоніну – так званого гормону щастя. Таким чином, навіть жменька смаженого гарбузового насіння здатна підняти настрій.

  • Підготувала Наталія БІЛА

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!