Днями Світовий банк опублікував рейтинг DoingBusiness, який є індикатором для прийняття рішень про інвестування в економіки держав. Приємною новиною цього рейтингу стали показники України: вона піднялася на 28 пунктів – зі 140-го на 112-те місце у світовій шкалі.
Як відчують ці зміни в регіонах України, на яких галузях вони позначаться передусім? Заступник голови Івано-Франківської ОДА Руслан Гусак звертає увагу на позитивні зрушення у будівельній індустрії області.
– Пане Руслане, що, на Вашу думку як «головного будівельного розпорядника» Прикарпаття, означають нові показники України?
Коли у квітні 2013 року на Комітеті Економічних Реформ віце-прем’єр Олександр Вілкул презентував Президенту Віктору Януковичу план з дебюрократизації процедур у будівельній галузі, ми відчули своєрідне «друге дихання». Будівельникам нашої області стало набагато легше працювати. Запроваджуючи європейські правові стандарти в Україні, ми поступово почали переходити до декларативного принципу початку робіт. На практиці це означає, що зникло чимало бюрократичних «шлагбаумів», дозвільні процедури скоротилися удвічі – з 20 до 10. Терміни отримання необхідних документів зменшилися в 5 разів. Змінився підхід до роботи з інвесторами, адже головний принцип в роботі: якщо маєш кошти й бажання – то будуй і розвивай! Замість палиць у колеса, держава, прибравши можливі варіанти корупційних дій з боку чиновників, забезпечує інвесторам повне сприяння.
– Як це виглядає на практиці безпосередньо в нашій області?
В Івано-Франківській області до кінця 2013 року за новим – декларативним – принципом буде видано орієнтовно 2000 дозволів на будівництво. Якщо у попередні роки видавали в середньому близько 1200 дозволів на забудову, то цьогоріч відбудеться реальне зростання, порівняно з попереднім роком, на 60%.
Хочу зазначити, що водночас зростає також кількість об’єктів, які вводяться в експлуатацію. Вже цього року 1281 суб’єкт підприємницької діяльності набув право на забудову території і близько 2394 ввели свої об’єкти в експлуатацію.
– Як змінюється ситуація з найважливішим для звичайних громадян – з житловим будівництвом?
Інвестиції в житлобудівну галузь є найкращим показником дебюрократизації. Цього року в Івано-Франківській області завдяки збільшенню обсягу інвестицій планується прийняти в експлуатацію 576,6 тисячі квадратних метрів житла. Це дуже пристойний показник, з огляду на минулорічний – 532,6 тисячі квадратних метрів житла. Загалом, цифри, які я навів, дають підстави будівельникам закінчувати цей рік з оптимізмом і впевненістю.
Розмовляла Оксана ОСТРОВСЬКА