Природна терапія: ягоди замість пігулок

  • Дбати про здоров’я і отримувати задоволення пропонують цього сезону лікарі-фітотерапевти. Для цього слід приготувати десерти з сезонних ягід – журавлини, гогозів, обліпихи. Смачні, корисні і водночас лікувальні продукти при правильному вживанні можуть замінити пігулки, заохочує консультант фітоаптеки у Франківську Наталія Кравець.


    На варті здоров’я

    Журавлина – скарбниця корисних речовин, вважають медики. Свіжі ягоди містять велику кількість вітаміну С – втричі більше, ніж цитрина. Плюс природні цукри, дубильні речовини, глікозиди, йод та інші мікроелементи. «Це один із найцінніших лікувально-профілактичних природних засобів в осінньо-зимовий період, – відзначає Наталія Кравець. – Ягоди журавлини рекомендують для підвищення імунітету до простудних і сезонних інфекційних захворювань, при анемії та авітамінозах. Журавлина тонізує, підвищує розумову і фізичну працездатність».
    Ягоди збирають після перших міцних осінніх заморозків – так зникає надмірна кислота і терпкість. Заморозки роблять журавлину ще більш корисною – в ній збільшується кількість вітаміну С. Найкраще зберігати журавлину замороженою.
    Сік журавлини – антисептичний засіб. Доведено, що він нейтралізує залишкові явища в організмі після харчових та алкогольних отруєнь. Відвар з вічнозелених листочків журавлини – сечогінний засіб, який під наглядом лікаря застосовують при нирковокам’яній і сечокам’яній хворобах. Сік з ягід як протимікробний засіб також лікує інфекційні захворювання сечостатевої системи.
    Речовини, що входять до складу журавлини, підвищують міцність і еластичність кровоносних судин. У журавлині є близько 20 потрібних організму амінокислот, які вважаються будівельним матеріалом для клітин і тканин.
    «При грипі та застуді дуже корисний морс з журавлини, – пояснює фітотерапевт. – Його готують як зі свіжих, так і з заморожених ягід – їх пропускають через соковижималку. Отриманий сік розводять навпіл кип’яченою водою і додають за смаком мед чи цукор. Свіжу або морожену журавлину рекомендують вживати для зміцнення ясен. Для цього досить язиком розтирати ягоди в роті».

    Зважте на те, що журавлина протипоказана при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. В окремих випадках може провокувати алергічні реакції.


    Визнаний суперпродукт

    Брусниця, по-гуцульському гогодзи, настільки корисна для нашого організму, що її визнали суперпродуктом, зазначає пані Кравець. Науковці-біологи з Університету Хельсинкі встановили, що тривале вживання брусниці знижує артеріальний тиск, покращує роботу серця і судин. Вони кажуть, якщо їсти брусницю регулярно протягом 2-х місяців, то значно знижується ризик розвитку інфаркту та інсульту. «Вітаміни А, В, С і Е, каротин і пектин, що містяться в червоній ягоді, покращують зір і зміцнюють імунітет, – продовжує фітотерапевт. – Також поліпшується стан шкіри і волосся, зменшується зайва вага – ягоди містять до 15% корисних цукрів (фруктоза, глюкоза та сахароза) і такі важливі для організму мінеральні речовини, як залізо, магній, фосфор, калій, марганець і кальцій. Сік брусниці дуже корисний для людей, у яких є проблеми зі шлунком: знімає проблеми закрепів, відновлює перистальтику».
    Гогодзи завдяки вмісту корисних речовин вважають цілющими ягодами, їх застосовують і в народній, і в офіційній медицині. Ягоди та листя брусниці мають величезний спектр лікувальних властивостей і застосовуються при каменях у нирках та циститі, при подагрі та ревматизмі, виводять шлаки і токсини. Морс або сироп із брусниці корисний навіть при онкологічних захворюваннях та цукровому діабеті.
    «Брусниця сприяє кращому засвоєнню їжі, посилює виділення слини, шлункового і панкреатичного соків, тому за її допомогою успішно лікують гастрити зі зниженою кислотністю (при підвищеній кислотності брусниця, навпаки, протипоказана) і запалення підшлункової залози», – наголошує фітотерапевт. Застосовується як допоміжний засіб у лікуванні гіпертонічної хвороби. Сік і свіжі плоди зміцнюють весь організм у цілому. Брусничний сік дають дітям при діатезах.
    Єдине, що потрібно пам’ятати: ця ягода має властивість накопичувати в собі речовини з навколишнього середовища. Отже, їсти можна тільки ті ягоди, що зібрані в екологічно чистих районах – наприклад, у високогір’ї Карпат. Народний спосіб заготівлі гогозів – перемолоти у м’ясорубці чи в блендері, додати 1:1 цукру чи меду. Маса завдяки великій кількості пектинів і кислот перетворюється на желе і так зберігається роками.

    Лік від ста недуг
    Так фітотерапевти називають ягоди обліпихи. Вона зміцнює стінки кровоносних судин, поліпшує обмін речовин, має антиоксидантну дію, запобігає загальному старінню організму. Ягоди обліпихи містять велику кількість органічних кислот, цукру, вітамінів групи В (В1, В2, В6), а також С, Е, каротину. Та особливо цінується олія обліпихи, яка міститься в її плодах. «Лікувальні властивості обліпихової олії пояснюються високим вмістом жирних кислот, необхідних організму для профілактики і лікування склерозу, зміцнення кровоносних судин, роботи нервової системи», – деталізує Наталія Кравець.
    Обліпихову олію, за рекомендаціями медиків, використовують для лікування внутрішніх захворювань – гастриту, виразкової хвороби, гіпертонії, цукрового діабету, атеросклерозу. Завдяки бактерицидним властивостям її застосовують також для лікування і профілактики пролежнів, обморожень, опіків, стоматитів.
    У домашніх умовах, розповідає фітотерапевт, олійку обліпихи отримують так: відтискають сік зі свіжих ягід, отриману макуху підсушують і ретельно розтирають в ступці або кавомолці. Після чого у співвідношенні 1:2 заливають отриманий порошок підігрітою до 60 градусів оливковою або соняшниковою олією. Маса мусить відстоятися протягом доби, після чого олійку зливають – вона придатна до застосування з лікувальною метою. Якщо макуху знову залити гарячою рослинною олією, то другу порцію використовують уже тільки як косметичний засіб або додають до салатів. Легко відокремити трохи олії і тоді, коли подрібнені ягоди витримати кілька днів при кімнатній температурі в скляних банках. Олія спливає наверх, і її збирають.

    Чай з обліпиховим варенням (перемелена обліпиха з цукром 1:1) – ефективне доповнення при лікуванні простудних захворювань, рекомендує Наталія Кравець. Для профілактики грипу та ГРВІ годиться і такий напій: заварити чай із суміші компонентів, взятих порівну, – листя обліпихи, квітки ромашки, квітки липи. Сік і плоди обліпихи використовують при гіповітамінозах, відвар плодів із листям – для лікування ревматизму та хвороб шлунка. Також у народній медицині пропонують приймати такий відвар при випаданні волосся, облисінні та для покращення стану шкіри.
    При цьому слід знати, що свіжі плоди і сік з обліпихи не можна вживати людям з виразковою хворобою шлунка та гастритом із підвищеною кислотністю. Для них корисна тільки олія обліпихи. Хворим на сечокам’яну хворобу з уратним походженням каменів будь-які засоби з обліпихи категорично протипоказані. З обережністю слід давати ягоди, сік, масло обліпихи дітям. Окрім того, обліпихова олія протипоказана при гострому холециститі, захворюванні підшлункової залози та жовчнокам’яній хворобі.

    Наталія БІЛА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!