Призерка чемпіонатів світу та Олімпійських ігор з легкої атлетики, франківчанка Христина Стуй щодня тримає себе у відмінній формі, бігаючи просто неба. «ГК» розпитав у чемпіонки про переваги пробіжок на свіжому повітрі.
– Є багато причин, чому варто перебороти свою лінь і вийти на пробіжку. Перш за все, біг допоможе уникнути серцево-судинних захворювань, інфарктів, водночас, це тренування органів дихання, – каже Христина Стуй. – Крім того, біг – чудовий спосіб схуднути без зайвого обвисання шкіри. Ефект, досягнутий за рахунок щоденних пробіжок, зазвичай тримається набагато довше, ніж дотримання дієти впродовж того ж терміну. Серед інших переваг вуличного бігу – ясність свідомості та поліпшення роботи мозку. Але найголовніше – у житті, як і у спорті, треба ставити перед собою конкретні цілі та завдання. Саме мотивація найкраще допоможе перебороти лінь і досягти бажаних результатів.
– У який час доби пробіжки є найбільш ефективними?
В першу чергу, сам біг повинен приносити вам задоволення, а не обтяжувати, тому обирайте зручний для вас час. На мою думку, для любителів бігу не важливо, чи це буде ранкова, чи вечірня пробіжка. Більшість людей вибирають вечірній біг, але закінчувати таке заняття потрібно не менше, ніж за дві години до сну. Водночас, обравши ранковий біг, ви наберетесь оптимізму, хорошого самопочуття та бадьорості на цілий день.
– Декілька порад для тих, хто взагалі ніколи не займався бігом…
На мою думку, краще починати з ходьби і поступово збільшувати темп. Через деякий час можна приступати і до легкого бігу. Набагато важке змусити себе бігати в погану погоду, а тим більше, якщо попереду нас чекає зима. Але не варто лінуватися, тому що за мінусової температури організму буде потрібно більше енергії для зігрівання, тому для жінок це витрачання вдвічі більше калорій (посміхається).
– У чому ти вбачаєш основні відмінності бігу під відкритим небом від роботи на біговій доріжці?
Ми добре знаємо, що для того, аби розпочати будь-яке фізичне навантаження, нам потрібно розігріти м’язи. Найбільше цьому сприяє саме біг, оскільки під час бігу працюють всі групи м’язів. Тим, хто займається в залах, я особисто не раджу обирати бігові доріжки: краще все ж таки побігати на свіжому повітрі і якомога далі від автошляхів. Крім того, якщо порівнювати пробіжки на вулиці і біг на тренажері, то з точки зору фізичних навантажень набагато важче змушувати себе рухатись самому і відштовхуватися стопою. На доріжці ви просто переставляєте ноги, що зумовлює менше навантаження і, відповідно, менше витрачання калорій.
– А що робити після самої пробіжки?
Після пробіжки раджу обов’язково провести кілька вправ для розтягування м’язів. Вони якраз будуть розігріті й еластичні, отже, добре підготовлені до розтяжок. Можете розпочати з обертів голови, махів руками, а також постарайтесь дістати кінчиками пальців рук до пальців ніг. Повірте, це вам не зашкодить, а навпаки, допоможе уникнути болю в спині.
– Наскільки стимулює до бігу просто неба присутність однодумців?
Якщо хтось все-таки наважиться вийти в сьогоднішню погоду на вулицю на пробіжку, то раджу витягнути з собою компаньйона. Для чого? Поширена причина, через яку багато людей швидко перестають бігати, – відсутність компанії. Дуже часто спільні заняття допомагають налаштуватися на результат. Тоді і лінь простіше побороти, коли вас таки чекають на вулиці. Перед іншими завжди складніше виправдати свою слабкість, ніж перед самим собою.
Розмовляв Андрій МЕНІВ