Бити гривнею

  • Єдиним переконливим аргументом, який може вплинути на владу, активісти Євромайдану називають бойкот бізнесу регіоналів. На удари кийками пропонують відповісти ударами гривнею. Чи має сенс ця народна економічна блокада?

     

    У соціальних мережах уже тиждень поширюються заклики бойкотувати Партію регіонів економічними засобами. До таких дій закликає громадська організація «Економічний спротив» на сторінці у Фейсбук. Ініціатори акції пропонують всім свідомим українцям приєднатися до економічного тиску на Партію регіонів, бойкотувавши купівлю товарів і послуг тих компаній, які належать членам ПР. «Янукович і Партія регіонів не мають совісті, її давно замінила жага влади і грошей. Вони калічать невинних людей і перекреслюють наше європейське майбутнє. Вдаримо по найдорожчому для них – грошах», – йдеться у заяві активістів.
    «Порядні люди мають бойкотувати представників влади і Партії регіонів, зокрема не спілкуватися, не простягати руки, не брати участь у заходах за їх участю», – проголошують персональний бойкот учасники ініціативи. І підкріплюють його економічним, поширюючи всіма соціальними мережами плакати з цільовими брендами, перекресленими за зразком дорожнього знака червоною діагоналлю. «Від сьогодні і до відставки Януковича», – визначено часові рамки акції протесту.
    «Мета нашого спротиву – зменшити кошти, що прямо або непрямо йдуть на утримання «Беркуту» і “тітушок”, змусити членів ПР вийти з цієї злочинної партії», – стверджують громадські активісти. І закликають кожного поширювати інформацію про економічний бойкот і про власне рішення приєднатися до нього. «Для багатьох людей, що ще не приїхали на Майдан, бойкот стане посильним способом спротиву», – вважають вони. Логічно. За перші три дні ініціатива зібрала у Фейсбуці 41 тисячу лайків і майже півтори тисячі перепостів. Якщо припустити, що цей протестний рух українці можуть підтримати так само масово, як вуличні демонстрації, то бізнес регіоналів справді зазнає чималих збитків.
    Питання лише в тому, на кого саме і для чого тиснути. Щоби мотивувати рядових «ригів» (так нарекли членів ПР у Фейсбуці) позбуватися партквитків, слід витягати на світ бізнес депутатів сільських, міських, районних і обласних рад. І розгортати економічний бойкот передовсім на регіональному рівні. Якщо ж метою є тиск на державну владу, тоді слід оголосити економічні санкції бізнесу «сім’ї» – клану олігархів, які прямо і непрямо підтримують Януковича та його команду. В цьому випадку має йтися не тільки про Ахметова, але й про Коломойського, не тільки про Бойка, але й про Палицю. Не всі грошові потоки на користь “тітушок” промарковані партквитком Партії регіонів. Тож заклик «Зніми депозити і закрий поточні рахунки в банках сім’ї Януковича, членів Партії Регіонів: Всеукраїнський банк розвитку, Унісон-Банк, ПУМБ, Ренесанс-Кредит, CityCommerceBank, Актив-Банк, Форум-банк, ТАС» вимагає доопрацювання. Причому не лише в частині «список неповний, перевір свій банк!», що його додають активісти «Економічного спротиву». А передовсім стосовно визначення пріоритетів і цілей протестної кампанії.
    Наразі в «чорному списку», який виставили на бойкот, більше 300 так званих цільових брендів. Серед них відомі торгові марки – кондитерська «Конті», техніка «Норд», харчі «Верес», «Комо», «Галичина», страхова група ТАС та компанія АСКА, автопродаж «УкрАвто», кредитна спілка «Ренесанс-Кредит», супермаркет «Епіцентр», мережа заправок WOG. Останню бойкотують за те, що її власник нардеп Єфремов не підтримав відставку уряду Азарова. Оце вже конкретна пред’ява, якщо висловлюватися мовою симпатиків ПР. «Рух шириться країною. На заправках WOG – порожньо. В Епіцентрах каси блокують візками, наповненими товарами цільових брендів», – розлітаються соцмережами переможні пости френдів. У паралельній реальності, тобто в магазині «Епіцентр» у Франківську, минулих вихідних бойкотом не пахло. На вогівських АЗС продовжують заправлятися їхні постійні клієнти. Лайкати пости у Фейсбуці – ще не протест.
    Дізнатися, які саме бренди контролюють регіонали, можна за посиланням на пошуковій сторінці «Євромайдан Бойкот». «Власники цих бізнесів вітають жорстоке побиття мирних демонстрантів. А ти хочеш купувати їхню продукцію?» – зустрічає відвідувача інформаційний хук від громадської ініціативи. У таблиці перелічено торгові марки, названо їхніх власників і товари чи послуги, які вони пропонують. Особливо корисною є рубрика «засоби масової інформації» – таке знання розвиває критичне мислення.
    Що стосується альтернативи, а такий стовпчик у цій табличці також передбачений – у ньому наведені, треба розуміти, «дружні» до Євромайдану бренди, – то саме цей розділ не дає чесно і завзято бити себе в груди на підтримку бойкоту. Ми заперечуємо одні торгові марки, а нам “під шумок” втюхують інші? Причому не зазначаючи їхніх справжніх власників. До роздумів спонукають все ті ж пости в соцмережах, де йдеться про начебто сплановану економічну акцію для послаблення одних і посилення інших – така собі конкурентна боротьба з використанням політичного моменту.
    Бойкотувати «ригів» і їхні бренди варто свідомо, не стаючи маріонеткою в руках можливих невидимих кукловодів. Відповідаючи собі на запитання, для чого це робиться, варто знати: у сусідніх областях – на Львівщині і Тернопільщині – оголосили економічну блокаду бізнесів місцевих членів ПР, які промовчали на побиття студентів 30 листопада в Києві. Таким чином тернополяни уже були попрощалися з улюбленим багатьма пивом «Микулинецьке», як з’ясувалося, що власник бренду, депутат-регіонал у Теребовлянській районній раді 3 грудня склав свій мандат разом із головою фракції ПР та ще сімома депутатами від регіонів.
    У Франківську ініціатива «Економічний спротив» не набула поширення. Так само, як і громадський осуд членів владної партії, відповідальної за першу «зачистку» столичного Євромайдану. Жоден член ПР привселюдно не засудив дії своїх партійних босів, жоден не поклав партквиток. Свої хлопці-підприємці, що з них візьмеш: ну, численна група в будівельному бізнесі, ну, кілька кафе-ресторанів, деревообробка плюс колишня компартійна газета. Таким дріб’язком, очевидно, не переймається обласний Штаб спротиву.
    Голос громадськості: народний фольклор, репост Роксоляна Шимчук, Фейсбук: «Хто купив цукерки «Конті» – помагає лютій контрі. Чи у будні, чи у свято плюй в «Гаврилівські курчата»! Хто будує з Епіцентром, є Азаровським агентом. Хто ж на WOG заїхав раз – настоящий …ас».
    Наталія КУШНІРЕНКО

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!