Штурм “білого дому”

  • Жорстоке протистояння в центрі Києва, обстріл мітингувальників, безпідставні арешти, диктаторські закони та перші смерті змусили українців доводити, що вони здатні не лише скандувати. Активісти захопили й утримують 10 облдержадміністрацій в регіонах, в решті областей тривають пікети і мітинги. В Івано-Франківську протестувальники утримують адмінбудинок вже тиждень.

    Попередження

    Протягом двох тижнів перед штурмом «білого дому», який відбувся 24 січня, франківці провели кілька попереджувальних акцій проти чинного режиму. Активісти закликали членів Партії регіонів позбутися партійних квитків, а представників влади – скласти повноваження.

    З 19 січня сотні франківців блокували військову частину внутрішніх військ №1241, щоб не дозволити військовослужбовцям виїхати до Києва. Через кілька днів невідомі зірвали прапор з міського офісу Партії регіонів, кинули на проїжджу частину, де він перетворився у ганчірку та змішався з болотом.

    Ненависть до влади об’єднала і франківських автомайданівців, які у селі Вістова Калуського району закидали яйцями готельно-відпочинковий комплекс народного депутата від Партії регіонів минулого скликання Володимира Личука. Активістів не зупинило те, що заклад охороняла чи не вся калуська міліція.

    23 січня, коли почалися штурми ОДА у Рівному, Львові, Тернополі, кілька тисяч людей зібралося перед облдержадміністрацією у Франківську. Люди у будь-який момент готові були увірватися до приміщення. Координатори обласного штабу національного спротиву виглядали навіть розгубленими. Адже ніхто не давав команди приходити, ніхто не керував натовпом.

    Мітингувальників взявся заспокоювати голова обласної ради Василь Скрипничук. Хтось дав команду встановлювати на площі перед ОДА озвучення, а Скрипничук погодився зайти всередину і викликати голову адміністрації Василя Чуднова на вулицю. У приймальні повідомили, що голова ОДА вийшов на обід, Скрипничукові довелося телефонувати Чуднову. «Тут зібрався мітинг… Люди самі прийшли, ми їх не організовували…», – ніби виправдовувався голова облради.

    Через кілька хвилин Чуднов вийшов до людей. «Я ніколи не ховався… Я засуджую насильство», – переконував він. Навіть запросив мітингувальників приїжджати в його рідне село Космач Косівського району. Втім, виявився не готовим пообіцяти, що вийде з провладної партії і складе свої повноваження. «Я вас почув», – за такими словами Чуднов зайшов всередину.

    Лідери Штабу національного спротиву встановили озвучення і попросили людей зібратися на 12 годину на цьому ж місці. Так відтягнули час на добу, яка залишилася для прийняття конкретного рішення. Адже людям набридло слухати безкінечні обіцянки та розмови про переговори з владою.

    Того ж вечора у соціальних мережах з’явилися заклики до штурму облдержадміністрації о 21.00 год. Найпершими на заклик відреагували… міліціонери. Перед адміністративним будинком в ряди вишикувалося біля 50 правоохоронців, позаду – спецпідрозділи «Грифону». Не на камеру міліціонери зізнавалися, що на кілька годин зняли охорону з судів, які власне охороняють “грифонівці”, і залучили всю франківську міліцію. Правда, кілька охоронців тої ночі все ж залишилися для охорони офісу обласної організації Партії регіонів.

    Окрім міліціонерів, перед «білим домом» зібралися журналісти та кількадесят молодих людей. Штурму не відбулося. Перед правоохоронцями люди кілька разів заспівали гімн та вшанували хвилиною мовчання загиблих учасників Майдану.

    О 12 год. 24 січня франківці втретє взяли облдержадміністрацію в облогу. Їх зустріли кілька рядів міліції. У перших рядах вишикувались навіть дільничні інспектори у шоломах, які в руках тримали захисні щити. Позаду став «Грифон», а всередині ОДА очікував загін «Альфи».

    Депутат обласної ради Василь Попович закликав міліціонерів розступитися, для того щоб депутати обласної ради здійснили прийом громадян у приміщенні, яке належить територіальній громаді міста. Міліція взяла на роздуми п’ять хвилин. Коли цей час вичерпався, активісти розпочали штурм центрального входу в ОДА. Частина активістів зайшла всередину з боку міськвиконкому через п’ятий і восьмий поверхи. Хоч міліціонери і не чинили активного спротиву протестувальникам, з першого поверху почав підніматися перцевий газ.

    На третьому поверсі, де власне знаходиться кабінет голови облдержадміністрації, перед входом вишикувалися бійці спецпідрозділу «Альфа». Втім, мітингувальники прорвалися і зайшли до кабінету Чуднова, він виявився порожнім.

    Наш Майдан

    Коли франківці «взяли владу у свої руки», у залі засідань зібралася нарада. Керував нею депутат Івано-Франківської міської ради, «ударівець» Юрій Соловей. Депутат взявся призначати старших та роздавати обов’язки. А наприкінці наради «свободівець» Роман Онуфріїв запропонував старшим призначити Василя Поповича, який очолює обласний штаб національного спротиву. «Без проблем», – сказав Соловей і уступив місце. Згодом написав у Фейсбуці: «Справу зроблено, поїхав на Київ».

    За кілька годин площа перед адмінбудинком розрослася у справжній Майдан. Революціонери спорудили двометрові барикади. Кілька сотень молодих людей зголосилися охороняти Майдан та працювати волонтерами. На другому поверсі облаштували кухню та медпункт, на п’ятому (у приміщенні облради) – прес-центр.

    Франківці забезпечили мітингувальників продуктами, медикаментами та дровами. Не припиняли приносити гроші.

    У понеділок, 28 січня, облаштували спеціальну скриньку для пожертв від працівників ОДА, які вийшли на роботу. За день у скриньці назбиралося більше восьми тисяч гривень. Щодня волонтери працюють в екстремальних умовах, щодня їх попереджають про можливий штурм чи напад «тітушок». Люди ночами мерзнуть на барикадах і вже напевне не вступляться до повалення режиму. Хоч маленької, але прикарпатці таки добилися перемоги – з обласного та міського офісів Партії регіонів зникли партійні прапори та міліціонери.

    Почали з регіоналів

    У день захоплення ОДА розпочалися спроби вивільнити від керівників і райдержадміністрації. Не стало духу взяти РДА у Надвірній, найрезультативніше штурмували у Калуші.

    Приблизно о 12 год. калушани зібралися перед облдержадміністрацією, вимагаючи від керівництва вийти з Партії регіонів. Голова РДА Василь Петрів не ховався і не пручався. Спершу написав заяву про складання повноважень очільника адміністрації, а потім – на вихід із партії.

    Мітингувальники забрали із кабінету голови Калуської адміністрації портрет Віктора Януковича та винесли на вулицю.

    У Коломиї революціонери розпочали штурм із офісів регіоналів. Сотні коломиян виламали двері в міський та районний офіси Партії регіонів та розтрощили приміщення. Звідти активісти винесли партійну символіку та облікову документацію організації. Зокрема, прапор Партії регіонів розірвали на центральній площі міста під час віче. А потім спалили разом з документацією.

    Того ж дня, 26 січня,  у столиці відбулася виїзна сесія Коломийської міської ради. Сесія розглянула питання негайного звільнення регіоналів та комуністів з усіх займаних керівних посад у Коломиї та створила Народну раду. До ради увійшов увесь депутатський склад, окрім п’яти обранців від Партії регіонів. Натомість їхні місця займуть місцеві активісти, яких обиратиме громада.  Також депутати обговорили створення загонів самооборони та прийняли рішення  заборонити діяльність та символіку Партії регіонів та Комуністичної партії.

    Коли номер готувався до друку, в 10 регіонах – в Івано-Франківській, Львівській, Волинській, Чернівецькій, Тернопільській, Хмельницькій, Рівненській, Вінницькій, Житомирській та Полтавській областях – мітингувальники продовжували утримувати облдержадміністрації під своїм контролем. Блокування і спроби штурму ОДА за цей час відбулися у Дніпропетровській, Запорізькій, Чернігівській і Херсонській областях. Сумську і Черкаську ОДА мітингувальникам вдавалося на короткий час зайняти. Тривають протести в Одеській, Миколаївській, Харківській і Луганській областях.

    Марія ГАВРИЛЮК

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!