Про такі речі зазвичай не говорять, мовляв, соромно. Чи не тому третина чоловіків звертається до лікарів із занедбаним раком передміхурової залози? Фахівці відзначають, що останніх десять років показник захворювання на рак простати в Україні постійно зростає. Про ризики для «другого серця чоловіка» та інші найбільш поширені онкологічні захворювання чоловічої сечостатевої сфери “ГК” розповів завідувач диспансерного відділу (поліклініки) обласного клінічного онкодиспансеру, онкоуролог Ігор Закала.
Для здоров’я «другого серця»
«Передміхурова залоза» та «простата» – дві назви одного й того ж анатомічного органа чоловіка, пояснює лікар. Його ще називають «другим серцем чоловіка» за значення у фізіології статевого життя: секрет простати – важлива складова еякуляту. З плином часу, особливо в літньому віці, в чоловічому організмі проходять незворотні процеси – згасання в гормональному сенсі, коли ендокринні залози зменшують виділення чоловічих статевих гормонів. Це позначається на фізіології та функціонуванні, а також будові простати. Відбуваються складні зміни. Саме тому прийнято (наказ Мінохорони здоров’я №192), щоби всі чоловіки після сорока років раз на рік проходили обов’язковий онкопрофілактичний огляд. «Доведено, що у віці за сорок ризик захворіти на рак значно зростає – сам вік уже є фактором ризику», – відзначає пан Закала.
Такий огляд передбачає виявлення всіх візуальних форм локалізації раку. Для цього в кожній поліклініці є чоловічий оглядовий кабінет. В ньому оглядають ротову порожнину, шкіру, пряму кишку, зовнішні статеві органи і визначають, чи є загроза онкології. «На жаль, наші люди самостійно йти на профогляд не хочуть. Їх треба змушувати. Або змушує хвороба, коли вже «грім гряне». І тому ми маємо такі жахливі наслідки: у половині випадків рак виявляють на пізніх стадіях, третина – занедбані випадки. Відтак маємо високу смертність», – констатує спеціаліст.
У США рак простати – на першому місці серед онкологічних захворювань чоловіків. В Україні у сильної статі найчастіше діагностують рак легенів та меланому шкіри, рак простати – на третьому місці за поширенням і на другому за смертністю. Минулого року рак передміхурової залози діагностували 200 франківцям. Прикро, ще раз наголошує лікар, що у більш як 13% з них хворобу виявили на останній, четвертій, стадії. Лікування в такому випадку є дуже складним, тяжким, дорогим і мало результативним. У той час як рак простати на ранніх стадіях в більшості випадків успішно лікується.
Рак на ранніх стадіях може бути без виразних симптомів, людина може тривалий час мати порушення, але не відчуватиме болю. «Приходить чоловік і розповідає, що встає по п’ять-шість разів за ніч у туалет. Триває це вже два роки. А чого ж одразу не звернувся до спеціаліста? Та думав, що вікове… Не хочу нікого образити, але низький освітній рівень плюс безвідповідальність стосовно себе – і чоловік уже важить життям», – ілюструє Ігор Закала.
Інший приклад неправильного поводження зі своїм здоров’ям. Багато чоловіків звертаються до травматологів чи невропатологів зі скаргами, як вони вважають, на радикуліт. І починається тривале лікування радикуліту. А коли вже доходить до ретельного обстеження, то виявляється, що мають місце метастази кісток. І аж тоді діагностують рак. Не слід себе доводити до такого стану, наголошує лікар. На його думку, всім чоловікам за сорок, окрім щорічних онкооглядів, варто ще й регулярно здавати кров на онкологічні маркери раку простати. Особливо, якщо таке захворювання чи інше онкологічне захворювання траплялося в родині. Аналізи ПСА у Франківську можна зробити в будь-якій приватній лабораторії – виключно під наглядом онкоуролога, оскільки така діагностика потребує особливих умов.
Огляд уролога чоловіки повинні проходити обов’язково ще й тому, що пальцеве обстеження є наразі випробуваним і доведеним методом виявлення раку простати. Плюс УЗД, аналіз крові, біопсія тканин – і тільки тоді спеціаліст встановлює остаточний діагноз. І визначає, яким буде лікування. Лікування – комплексне, комбіноване, робота не одного дня, іноді не одного місяця, попереджає пан Закала.
Коли час має вагу
Рак сечового міхура часто розвивається під дією зовнішніх факторів. Як-от радіоактивне опромінення, вплив анілінових барвників та куріння. Найбільш характерною ознакою захворювання, з якою звертаються хворі, є порушення сечовипускання і кров у сечі. Кров у сечі може бути виявлена також і при загальному аналізі.
«Нещодавно прийшов хворий. Питаю, коли захворів – два тижні тому, коли пішли згустки крові в сечі. А коли вперше побачили кров у сечі в себе? Виявляється, більше року тому… Раз пішло і перестало, нічого не боліло, виправдовується хворий. Але це повинно людину насторожити: якщо таке сталося хоч раз, треба показатися спеціалісту. І пройти комплексне обстеження», – «розбирає» типовий випадок лікар.
Схема обстеження: загальні аналізи сечі і крові, УЗД-обстеження органів черевної порожнини і малого тазу та цистоскопія – за рішенням уролога. В таких випадках вдається виявити рак сечового міхура на ранніх стадіях. У тому випадку, що його навів лікар, ішлося вже про третю стадію раку. На ранньому етапі невеличку пухлину в сечовому міхурі можуть оперувати шляхом трансуретральної резекції, простіше кажучи – не відкриваючи живіт. Спеціальна апаратура для малоінвазійних втручань та відповідні спеціалісти є в обласному онкодиспансері. Коли ж ідеться про пізні стадії, то вони вимагають надскладних операцій – треба видаляти сечовий міхур і робити його з чогось іншого, зазвичай із частини товстої чи тонкої кишки. «Ранні стадії раку сечового міхура добре лікуються, – відзначає спеціаліст. – Прооперовані хворі після реабілітації мають ще багато років якісного активного життя».
Важливо знати, наполягає Ігор Закала, що рак сечостатевої системи у чоловіків є специфічною хворобою: пухлини тривалий час не дають больових відчуттів. Турбувати починають тоді, коли процес уже став незворотнім і шанси вижити – невисокі.
Батьки – на сторожі
Рак яєчка натомість – хвороба молодих чоловіків. У 40% випадків розвивається внаслідок перенесеної травми. Травмою в цьому випадку вважаються також операції на яєчках з приводу крипторхізму. «Не обов’язково травма мусить бути в той рік, коли людина захворіла. Удар під час футболу або у бійці, лазіння через паркан – травма може бути отримана в час раннього дитинства, навіть у дошкільному віці. Тому лікарі зазвичай наголошують батькам хлопчиків, що дуже важливо не травмувати сечостатеві органи дитини. Відповідно, про це треба розповідати й старшим дітям і навчати їх утримуватися від відповідних ударів», – застерігає онкоуролог.
Пухлини яєчок на ранніх стадіях виявляють себе як безболісні тверді збільшення. Пізніше дають метастази в органи черевної порожнини, кістки, навіть у легені. Виявом занедбаної стадії одного з видів – ембріонального раку яєчка – може бути утруднене дихання, каже лікар.
Занедбаний рак яєчка – багато в чому на совісті батьків, які самі не змогли відстежити хворобу і не навчили сина визначати фактори ризику. «Батьки повинні слідкувати за розвитком сечостатевої сфери і змінами в ній аж до повноліття дитини, відвідувати при потребі дитячого уролога та ендокринолога», – повчає спеціаліст. Ті хлопчики, яким у дитинстві була виконана операція з низведення яєчка, повинні пожиттєво відвідувати щорічні профогляди уролога. Їм так само показані УЗД-обстеження та аналізи крові на специфічні онкомаркери.
«Людина повинна сама за собою стежити. Для цього вона має себе любити і усвідомлювати відповідальність за своє здоров’я перед найближчими», – підсумовує Ігор Закала.
Наталія КУШНІРЕНКО