Про нирки часто згадуємо лише тоді, коли починаються болі внизу спини. Але найстрашніші хвороби нирок починаються якраз безболісно. Про те, як берегти нирки і що робити, коли хвороба все-таки з’явилась, – у розмові із завідувачем нефрологічного відділення обласної клінічної лікарні, головним нефрологом УОЗ ОДА Оксаною Мазур.
– Оксано Василівно, з якими хворобами пацієнти найчастіше звертаються у нефрологічне відділення?
Найсерйозніше захворювання нирок – гломерулонефрит. Це хвороба, яка з’являється дуже повільно і підступно. Хворий відчуває загальну слабкість, але явних симптомів немає, і єдиний шлях її виявити – це відстежити зміни в аналізах сечі. Цією хворобою ризикують захворіти ті, хто часто простуджуються, мають ангіну і різні запальні процеси. Будь-яка застуда може дати ускладнення на нирки, якщо у людини слабка імунна система. Тому після застуди рекомендовано здавати аналіз сечі. В області з гломерулонефритом 654 хворих, і не всі з них приходять до лікарів. Але якщо це захворювання лікувати – термін життя продовжується, а якщо не лікувати, нирки зменшуються у розмірах, їхня функція знижується і доводиться йти на діаліз (замісна ниркова терапія).
– Які симптоми мають змусити людину перевірити нирки?
Коли організм застуджений, він бореться із застудою, і як ускладнення може виникнути гломерулонефрит. Тоді з’являються набряки під очима (пізніше можливі набряки обличчя і ніг), артеріальна гіпертензія і зміни в аналізах сечі різного характеру. Тому коли є набряки під очима чи підвищення артеріального тиску, треба перевірити, чи не почалася прихована ниркова патологія. Якщо терапевт обстежує пацієнта після застуди і бачить зміни в аналізах сечі, які можуть проявлятися через тиждень-два після застуди, він має направити хворого до нефролога. Обов’язково мають відвідати нефролога породіллі, які перенесли нефропатію вагітних. Аналізи роблять через три місяці після пологів, частина жінок одужує, а у 25% тих, хто перенесли нефропатію вагітних, залишається гломерулонефрит різних ступенів важкості.
– А чи є підставою звертатися до нефролога, коли відчуваєш, що «зловила» нирка?
Треба звернутися до терапевта чи сімейних лікарів, які знають симптоми. Бо дуже часто пацієнти, у яких болить спина, думають, що це нирка. Коли починаєш обстежувати, то в половини випадків це можуть бути радикулярні чи м’язові болі. Дуже багато молодих панянок дають данину моді і носять топи і джинси-бедрівки. Не всім це пасує, а шкоду приносить, бо от, наприклад, в автобусі людина перегрівається, пітніє, а потім виходить з автобуса на свіже повітря, і може відразу початися біль у спині. А якщо різке і сильне переохолодження, і ще якщо змерзнути в ноги – то це провокуючий фактор інфекційного запального процесу у нирках – пієлонефриту. З цим найчастіше звертаються молоді дівчата. Якщо вчасно звернутися – за 7-10 днів людина виліковується. Якщо запустити, пієлонефрит переходить у хронічний і стає проблемою на ціле життя.
– Що треба робити, щоб нирки були здоровими?
В першу чергу, не застуджуватися, їсти якісні продукти, бажано без домішок та консервантів. Особливо шкодять спеції. Найгірше для нирок – це чіпси і фарбовані газовані напої типу кока-коли чи пепсі-коли.
– А як нирки сприймають пиво?
Якщо пиво якісне і натуральне, там багато різних вітамінів і поживних речовин. Немає тільки натрію, тому й п’ють пиво з рибою. Рекомендується пити склянку пива для жінок і дві для чоловіків щоденно. Мала кількість – це ліки, а велика – отрута. Також дуже помірковано вживати ліки. Часто в аптеках питають: «А що є від застуди?» Але звідки фармацевт може знати? Часто рекомендують порошкові препарати для збивання температури, які негативно впливають на нирки, особливо, якщо приймати у великих дозах.
– Кажуть, що сіль і цукор – це біла смерть, а сіль особливо шкідлива для нирок.
Справа в тому, що цілком без солі людина може жити протягом двох тижнів. Далі будуть страждати наднирники. Все має бути в міру, і людина має відчувати, скільки солі їй потрібно. Але краще їжу недосолювати, ніж пересолювати. Ознакою того, що їжа занадто солона, є поява набряків, бо сіль затримує воду, та підвищення артеріального тиску. При цих симптомах в першу чергу зменшують споживання солі.
– Жіночі журнали радять пити 2-3 літри рідини на день. Чи це не забагато?
В літній період справді можна випити й 3 літри. Але ви повинні пити стільки води, скільки вимагає організм, і щоб не було набряків і дискомфорту. Не можна заставляти себе пити воду, бо є люди, які менше займаються фізичною працею і менше витрачають енергії – відповідно, їм потрібно менше води. 2-2,5 літри ми повинні споживати щодня, але якщо у людини виникають набряки, треба зменшувати об’єм рідини.
Наталка ГОЛОМІДОВА
ДЯКУЮ,, ДУЖЕ КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ.
мене болять ниркі вже рік лікарі говарять шо солі приписали уролисан нічого не допомагає як можна вилікуватись хто знає помржіть
але кажуть.якщо болять суглоби.зверніть увагу ниркам.Як це?