Голосування за повернення до парламентсько-президентської форми правління проходило за процедурою Ad hoc без обговорення і без рішень комітетів.
Верховна Рада конституційною більшістю (386 голосів) проголосувала за відновлення дії Конституції 2004 року.
Депутати прийняли цей законопроект за скороченою процедурою – без рішення профільного комітету, а також одним голосуванням за прийняття за основу і в цілому.
Від фракції Партії регіонів проголосувало 140 депутатів, від “Батьківщини” – 89, від УДАРу – 40, “Свободи” – 35, КПУ – 32, позафракційні – 50.
Під час помаранчевої революції (на початку грудня 2004 року) президент Леонід Кучма за підтримки Соціалістичної і Комуністичної партій, а також прем’єр-міністра Віктора Януковича поставив умову, що погодиться на переголосування другого туру президентських виборів тільки в обмін на ухвалення в парламенті так званої політреформи. Верховний Суд України вже ухвалив 3 грудня 2004 року рішення про “неможливість встановлення результату на виборах президента, з причини масових фальсифікацій”.
Для подолання гострої політичної кризи, прагнучи зупинити ескалацію протистояння в країні 8 грудня 2004 року Верховна Рада прийняла 402 голоси “за”, зокрема “за” голосувала вся фракція Партії регіонів; але не голосувала вся фракція “Блоку Юлії Тимошенко” (і особисто Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко) закон №2222-IV “Про внесення змін до Конституції України” в пакеті зі змінами до закону “Про вибори президента України”, які дозволили провести переголосування другого туру президентських виборів.
Кучма підписав ці документи негайно після голосування – на трибуні Верховної Ради.
Закон про зміни до Конституції (про політичну реформу) передбачав перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми управління, при якій формування уряду здійснював не президент, а коаліція депутатських фракцій. При цьому термін повноважень Верховної Ради було продовжено до 5 років (за Конституцією 1996 року – 4 роки).
Також було розширено повноваження Верховної Ради, яка отримала право призначати прем’єр-міністра, міністрів оборони, іноземних справ за поданням президента, а також за поданням прем’єр-міністра – інших членів уряду.
При цьому передбачалося, що Верховна Рада на виборах у 2006 році обирається повністю за пропорційною системою – за партійними списками, у той час як за Конституцією 1996 року за змішаною системою, коли 50% депутатів обиралися за мажоритарною та пропорційною системами.
Після перемоги Януковича на президентських виборах в 2010 році 252 народних депутати, переважно з фракції Партії регіонів, направили в Конституційний суд подання з питання про конституційність політреформи.
30 вересня 2010 року КС прийняв рішення про те, що закон № 2222 про внесення змін до Конституції було прийнято з порушенням процедури, а саме – перед голосуванням до нього було внесено зміни, які не пройшли експертизу в КС. На цій підставі КС припинив дію Конституції в редакції 2004 року і фактично повернув Основний закон у редакції 1996 року.
Пізніше парламент вніс зміни до Конституції, якими було продовжено терміни повноважень народних депутатів і депутатів місцевих рад з 4-х до 5-ти років.
Відповідно до діючої наразі Конституції в редакції 1996 року, чергові вибори президента повинні відбутися в останню неділю березня 2015 року. У разі повернення до Конституції в редакції 2004 року президентські вибори мають відбутися у жовтні 2014 року.