Вербна неділя, або як її ще називають Шуткова неділя — це неділя, яка припадає за сім днів до Великодня.
Страсний тиждень, який ще називають Великим тижнем, розпочинається Вербною неділею. Багатьма мовами світу вона називається Пальмовою неділею — з огляду на гілки пальм, що їх стелили на дорогу під час в’їзду Господа Ісуса в Єрусалим.
Однак на слов’янських територіях, де пальми не ростуть, а весна настає з цвітіння верби, то пальмові гілки люди замінили вербними, які починають зеленіти і цвісти, та відповідно і назва свята змінилася.
Для українців це Вербна Неділя. Білоруською свято називається Вербніца, болгарською — Цветніца, сербською — Цвети, словацькою — Квітна неділя. У деяких місцевостях України Вербну неділю також називають Квітною.
За традиціями у Вербну неділю прийнято святити вербу в храмі. 24 квітня прийшовши з церкви, освяченою вербою злегка б’ють один одного, примовляючи:
Не я б’ю – верба б’є,
За тиждень – Великдень,
Будь дужий, як вода,
А багатий, як земля!
Вважається, що дерево має передати здоров’я, силу та красу людині. Освячені гілки верби, як правило, зберігають за образами, щоб віднадити стихію і нечисту силу. Деякі господарі після повернення з церкви садять декілька гілочок на городі. Це, кажуть, сприяє злагоді в родині. Ні в якому разі не можна її викидати: навіть дрібні гілочки треба спалити на вогні.
Також у Вербну неділю існував звичай готувати вербну кашу – цвіт верби, сережки, які варять каші і їдять в цей день.
У Вербну неділю християни, що дотримуються Великого Посту можуть дозволити собі більш різноманітну їжу – можна їсти рибу, використовувати олію і навіть дозволяється випити трохи червоного вина.
Вербну Неділю почали відзначати з X століття, і люди потихеньку спостерігали за погодою в цей день. Якщо на Вербну неділю дощить, очікуйте на гарний врожай. Сонячна ж погода порадує, проте врожай, швидше за все, буде поганим.
Нагадаємо, Вербна Неділя у Франківську прогнозується хмарною і з дощем.