Шкода, що художник Мирослав Король не приїхав на відкриття виставки своїх робіт в Івано-Франківському муніципальному Центрі сучасного мистецтва. Митцеві, який переживає певну творчу кризу, пов’язану з занепадом графічного мистецтва, варто би було побачити зачудовану публіку і почути усі захоплені відгуки.
Можна скільки завгодно дискутувати про занепад графіки, яку витісняє комп’ютер з його необмеженими графічними і візуальними можливостями, але живі люди все ще мають тугу за живим та справжнім. У випадку з виставкою “Блокнот” та інші серії” комп’ютер навпаки посприяв популяризації графіки, адже фото Мирославових робіт дуже успішно розійшлися в Інтернеті та отримали нове життя завдяки Фейсбуку.
Мирослав Король за освітою архітектор, мабуть, тому його поетичні конструкції укладаються не в звичайні рядки, а у графічну або зорову поезію. Візуальна складова у ній не менш важлива, ніж текстова, відтак глядач, який є одночасно й читачем, отримує одночасно два меседжі. Зорові вірші змушують мозок попрацювати, даруючи насолоду, яку можна порівняти з втіхою від розгаданого ребуса. З іншого боку, це ще й цілком естетична насолода, схожа на споглядання японської каліграфії.
Візуальна поезія – рідкісне явище для Франківська. Король чи не єдиний художник, який творить у цьому жанрі. “Помітно вплинула на мене поезія Миколи Мірошниченка, який, як на мене, першим відродив зорову поезію у 60-их роках минулого століття. А вже пізніше виникли групи «Геракліт», «ПУП» (Планетарного Управа Паліндром). Всі мої розвідки базуються на графіці візуальної поезії. Наприклад, книжка «Час достиглого каміння» має різнобарвний колорит жанрів зорової поезії. А всього їх існує близько сорока. Це окремий вид мистецтва, який відрізняється від традиційної поезії, відмінний частково від графіки, побудований на стику графічного, живописного, можливо, скульптурного варіантів зображення тексту”, – розповів Мирослав в одному з попередніх інтерв’ю.
На виставці шанувальники творчості Мирослава Короля не побачать його нових робіт. Це збірна виставка робіт із різних серій, які вже виставлялися раніше на різних експозиціях. Переживаючи за долю своїх робіт, художник передав їх на зберігання Центру сучасного мистецтва, який вирішив скористатися цим фактом і влаштувати широкоформатну виставку. Експозиція розташувалася в приміщенні дитячої школи за адресою вул.Чорновола, 25.
Загальна назва виставки “Блокнот” та інші серії” пов’язана з відомою експозицією Мирослава Короля “Блокнот”, яка презентувалася у Франківську у 2004 році. Художник робив замальовки у своєму робочому блокноті, а коли їх назбиралося чимало, розшив його і перетворив кожен аркуш на самостійну роботу. Роботи з цієї серії торкаються вічних загальнолюдських тем – любові, смерті, аналізу людського життя.
До виставки увійшли також передруки робіт із відомої книги Короля “Час достиглого каміння”, якої сьогодні вже не знайдеш у книгарнях і яка стала мистецьким раритетом. “Ця книжка дуже цінується в середовищі візуальних поетів. Її вважають одним із найбільш вдалих видань у жанрі візуальної поезії в Україні”, – відзначає мистецтвознавець Анатолій Звіжинський, директор ЦСМ.
Найекзотичніші роботи із третьої серії зроблені у жанрі вогняної витинанки. Це технічний винахід Мирослава Короля. “Випалювання візерунків – це дуже філігранна техніка, яка дозволяє досягнути великої декоративності. Я більше ніде не зустрічав такого”, – відгукується про роботи Короля Анатолій Звіжинський.
Наталка ГОЛОМІДОВА
Довідка “ГК”:
Мирослав Король народився 28 липня 1964 р. Закінчив Львівську політехніку за спеціальністю “архітектор”. Займається графікою, зоровою поезією, оформленням книжок (екслібриси), застосовуючи різні техніки: малювання від руки, офорт, монотипію, дереворит, лінорит. Автор техніки випалювання на папері.