Земельна революція?

  • Сільські голови і фермери Івано-Франківщини вимагають звільнити голову обласного Держкомзему, який влаштовував незаконні, на їхню думку, земельні оборудки. Під час акції протесту спілки передали відповідні вимоги голові облради Скрипничуку і голові ОДА Троценку. Йдеться про земельні ділянки за межами населених пунктів – щонайменше десять тисяч гектарів.

    Минулого четверга обласне управління Держкомзему взяли в облогу представники Асоціації сільських та селищних рад Прикарпаття і Асоціації фермерів та приватних землевласників Івано-Франківської області. Учасники пікету вимагали відставки начальника управління Володимира Боднарчука. Сільські голови та фермери Прикарпаття не задоволені тим, що у них, як вони вважають, «відібрали» землю за межами сіл – без відома громад, які користувалися земельними ділянками, передали їх в оренду та під приватизацію. Фермери наголосили, що на цих землях вони зазвичай вирощували врожай.

    Сільський голова Маняви, що в Богородчанському районі, Віктор Рудько зазначив, що мета мітингувальників – відстояти інтереси територіальних громад Івано-Франківської області на право володіти і розпоряджатися своєю землею. Проблема в тому, що обласне Держземагентство в зв’язку із прийняттям закону, що вступив у дію 01.01.2013 року, вилучило частину земель за межами населених пунктів без згоди сільрад. «Ми даємо їм зрозуміти, що громада має право розпоряджатись своїми землями так, як сама вирішить», – зазначив Рудько.

    До сільських голів та фермерів вийшов не начальник управління Боднарчук, як вони того домагалися, а його заступник Сергій Жила. Відбивався тим, що є програма земельної реформи, яку треба виконувати. І що всі рішення управління відповідають чинному законодавству.

    Пікетувальники поцікавились у Жили, чим викликані незрозумілі дії Держкомзему з передачі земельних ділянок, які раніше обробляли фермери в кількох районах області, невідомому їм фермерському господарству такого собі пана Боднаренка. «Були накази щодо надання дозволу з проведення землеустрою такому Боднаренку, однак жодної земельної ділянки цьому підприємцю не було надано в оренду», – відповів Сергій Жила. Він запевнив людей, що без погодження сільських голів та громад Держкомзем землю Боднаренку не передасть. Але люди пішли за гарантіями до нового очільника ОДА Андрія Троценка.

    Троценко прийняв пікетувальників і пояснив, що не уповноважений звільняти чи призначати керівників установ державної вертикалі, таких як Держкомзем. Але усе ж пообіцяв призупинити діяльність обласного управління Держкомзему, яка стосується передачі земель у власність та користування. У відповідь на вимоги сільських голів і фермерів Троценко та Скрипничук того ж дня створили робочу групу з комплексного вивчення ситуації. Група, до якої увійшли керівники обох Асоціацій, має з’ясувати обставини надання головним управлінням Держземагентства в області земельних ділянок за межами населених пунктів фізичним та юридичним особам у власність та в оренду. Головою групи призначили Василя Мушинського, начальника Держінспекції сільського господарства в області. На вивчення ситуації відвели місяць – 15 квітня комісія має доповісти керівництву області про те, як саме Держземагентство приймало рішення.

    Уже на першому своєму засіданні робоча група зобов’язала Боднарчука у тижневий термін подати їй інформацію про надання дозволів з виготовлення проектів землеустрою на відведення ділянок сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів та затвердження проектів – на чиє прізвище, де саме та скільки землі було відведено. Як повідомив учасник робочої групи, виконавчий директор регіонального відділення Всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад Юрій Івасюк, голову обласного Держкомзему зобов’язали не давати дозволів на виготовлення проектів землеустрою без рішення сесій відповідних рад. Рекомендували передати землі сільськогосподарського призначення з державної власності у власність територіальних громад. І ультимативно наказали скасувати свої ж накази про надання дозволів фермеру Бондаренку О.Ю. на відведення земельних ділянок на території області. «Пан Боднарчук був присутній на засіданні комісії і стверджував, що всі рішення відповідають чинному законодавству, – повідомив Юрій Івасюк. – Однак ми з’ясували, що він збирав землі по багатьох селах із наданням незаконних преференцій на користь підприємців. От «випливло» прізвище ще одного такого фермера – Мазур. Обставини цієї справи ми також будемо аналізувати».

    За словами Івасюка, зі скаргами до регіональної Асоціації звернулися війти Калуського, Снятинського, Тлумацького, Долинського, Тисменицького районів та Болехівської міськради. «Тільки на Тисмениччині на дії Боднарчука поскаржилися голови 25 сіл. Відомо, що планувалося в різний спосіб «відрізати» за межами населених пунктів 10 тисяч га землі. Бачимо, що приблизно так воно і є. Якщо виходити з того, що гектар паю прикарпатської землі, доведеної до продажу, коштує в середньому 300 доларів, то порахуйте, на яку суму мали намір обібрати громади…» – сказав пан Івасюк. Наступне засідання робочої групи – 20 березня.

    “ГК” відслідковує ситуацію.

    Наталія КУШНІРЕНКО

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!