Щоб заповнити прогалини в інформації, американські розвідслужби і військові терміново розширюють зону покриття супутників та нарощують зусилля щодо перехоплення комунікацій на території Росії, України і країн Балтії.
У лютому американські військові супутники зафіксували скупчення російських військ на відстані можливого удару від Криму, проте аналітики не зуміли перехопити жодних переговорів, в яких російські посадові особи, армійське керівництво або військовослужбовці обговорювали плани з його захоплення, повідомляє The Wall Street Journal.
Джерела видання у розвідувальних колах США припускають, що російські стратеги випередили Захід за рахунок того, що зуміли уникнути американської прослушки. Щоб заповнити прогалини в інформації, американські розвідслужби і військові терміново розширюють зону покриття супутників і нарощують зусилля щодо перехоплення комунікацій на території Росії, України і країн Балтії. Очікується, що поряд зі збільшенням агентури з числа аналітиків, ці заходи допоможуть краще стежити за пересуваннями російських військ і заздалегідь розгадати плани Володимира Путіна у майбутньому.
Як повідомляє видання, розвідка попереджала Білий дім про те, що Путін планує щось у Криму, ще за кілька місяців до його захоплення. Проте основна увага американців була прикута до військ на території Росії. Тим часом сили, розквартировані на території самого півострова, зуміли взяти його під контроль раніше, ніж американські розвідслужби зрозуміли, що відбувається.
Співрозмовники видання у військових і розвідувальних колах вважають, що російські планувальники скористалися відомостями про американські техніки стеження і змінили способи зв’язку. Поки що американській стороні не вдалося з’ясувати, як саме Росія приховала свої військові плани від шпигунського устаткування, що перехоплює цифрові та електронні комунікації. “Це те, про що юні офіцери будуть читати у своїх підручниках історії”, – заявив WSJ високопоставлений американський чиновник.
У розвідки США не було неспростовних доказів, що готується захоплення Криму, продовжують журналісти. У перехоплених американцями переговорах Путін та інші російські керівники не розголошували ніякої інформації. Незрозуміло, цілеспрямовано вони уникали розмов про вторгнення або знайшли спосіб робити це в обхід шпигунських програм США. Є й інший варіант: Путін прийняв рішення про захоплення Криму в останню хвилину і не повідомив про нього нікому, крім безпосередніх виконавців. Низка чиновників у США і Британії, у свою чергу, вважають, що плани захоплення було складено заздалегідь і необхідності обговорювати їх не було. В самому Криму російські війська, за висловом американських аналітиків, дотримувалися вражаючої дисципліни при переговорах по радіо і мобільним телефонам.
28 лютого президент США Барак Обама зробив останнє попередження Путіну, однак до того моменту Крим був уже під військовим контролем Росії. Військові чиновники США терміново зв’язалися зі своїми російськими колегами, однак ті не прояснили ситуацію, багато хто навіть висловив здивування з приводу того, що сталося. “Це було класичне маскування”, – розповів високопоставлений співрозмовник WSJ з розвідки. Цим терміном західні розвідники позначають витончені обманні дії Москви, йдеться у статті.