14 травня в Івано-Франківську стартував ІІ Фестиваль сценічних мистецтв – «Час театру». Нагадаємо, що це новий формат традиційного театрального фестивалю, який із 1988 року проводився під назвою «Прем’єри сезону».
Минулорічний фест проходив під знаком «українського контексту», натомість цьогоріч запланований акцент на «сцені людяності». Як зазначив очільник Івано-Франківського академічного обласного муздрамтеатру Ростислав Держипільський, «сцена людяності апелює до серця сучасного глядача, акцентує увагу на милосерді, співчутті та любові у наш надскладний і часто цинічний час».
«Time of Theatre-2016» пропонує івано-франківським театралам та гостям святкового дійства найкращі п’єси найактуальніших драматургів світу: Еріка-Еммануеля Шмітта, Мартіна МакДонаха, Івана Миколайчука, Павла Ар’є та ін. Постановки театрів Рівного («Каліка з острова Інішмаан»), Києва («Загадкові варіації»), Львова («Пісні вітру» та «Небилиці про Івана, знайдені в мальованій скрині з написами»), Чернівців («Маестро і Кароліна») і двох івано-франківських театрів – Обласного музично-драматичного театру імені Івана Франка («Слава героям» – копродукція із київським театром «Золоті ворота») та Нового театру («Собака») – пройдуть на основній та камерній сценах івано-франківського муздрамтеатру.
Недаремно захід заявлений як фестиваль сценічних мистецтв – організатори не обмежуються виключно театральними постановками на основній та камерній сценах, а розмикають театральний дискурс до зустрічей з відомими театрознавцями і критиками, відкритих вільних лекцій та діалогів, майстер-класів та сюрпризів від улюблених акторів, а також цікавинок і різноманітних ноу-хау.
У фестивальній афіші «Time of Theatre» є також незалежні театральні проекти: «Собака» («Новий театр» з Івано-Франківська, режисер – Тарас Бенюк), «Пісні вітру» (сольний проект Наталії Половинки в рамках львівського художньо-дослідницького центру «Слово і голос»). А ще з понеділка до п’ятниці на камерній сцені театру після вистав буде проходити показ фільмів Івана Миколайчука, визнаних культовими. За словами організаторів, хоч усі фільми доступні в Інтернеті, та сучасна молодь їх ще не бачила, а показ може згуртувати молодше покоління і спровокувати актуальні розмови про українське поетичне кіно.
Ексклюзивом цьогорічного фесту є театрознавчі експедиції у Нагуєвичі, Русів та Чорторию, де народилися та формувалися українські генії кіно й літератури, які неабияк доклалися і до розвитку українську театру. Адже 2016 року відзначаємо ювілеї кожного з них – 160 років з дня народження Франка, 145 років з дня народження Стефаника, 75 років виповнилось би у червні Миколайчуку.
Окрім цього, у рамках фестивалю у фойє театру тривають дві фотовиставки. 14 травня уже відкрилася фотовиставка «Переможці», присвячена бійцям АТО, які втратили кінцівки, проте зберегли силу духу. А 15 травня Руся Асєєва презентувала виставку світлин із благодійного арт-проекту «Оскар і Рожева Пані» під назвою «Театр життя».
Також у день відкриття фестивалю, 14 травня, відбулася театралізована хода від міської ратуші до площі біля драмтеатру, де пройшов урочистий концерт-відкриття.
«У контексті війни, яка зараз триває в Україні, тема людяності постала дуже гостро, і власне на цьому зараз сконцентрована увага усіх митців. Тому «сцена людяності», яка є основним контекстом нашого фестивалю, виникла закономірно і є дуже органічною», – підкреслює актор Олексій Гнатковський та від імені організаторів і всіх акторів ІІ Фестивалю сценічних мистецтв «Час театру» запрошує на яскравий тиждень театру нон-стоп – на сцені та в душі.
Наталя ТКАЧИК