Українська Вікіпедія — україномовний розділ, який є частиною багатомовного інтернет-проекту зі створення вікі-енциклопедії. Її може редагувати кожний користувач. У січні цього року україномовна Вікіпедія відсвяткувала своє десятиріччя. За цей час у ній написано 500 тисяч статей. І наразі вона перебуває на 16-му місці серед інших мовних розділів.
Уже рік адміністратором Вікіпедії є івано-франківський школяр, учасник передачі «Найрозумніший» та багаторазовий переможець всеукраїнських олімпіад Антон Процюк.
«ГК» розмовляє з Антоном про обов’язки чи привілеї адміністратора, творення україномовного розділу Вікіпедії та людей, які її творять.
– Антоне, чи важко було в 15 років стати адміністратором? Що ви для цього робили?
До цього я майже рік писав статті у Вікіпедію та виконував інші технічні функції. Мені запропонували стати адміністратором. Після того, як я погодився, відбулися вибори серед активних користувачів Вікіпедії. Так я став одним із 34 адміністраторів.
– Що входить у ваші обов’язки?
У мене немає конкретних обов’язків. У Вікіпедії кожен займається тим, чим бажає. За це не платять грошей, тому й нічого не змушують робити.
– Тоді на що впливає статус адміністратора?
Він більше технічний. На зміст статей не впливає. Адміністратори не мають привілеїв при якихось конфліктах, що стосуються змісту статей.
– Українська Вікіпедія відстає від російської і за кількістю статей, і за якістю. Чому?
Це легко пояснити. Кількість носіїв російської мови у декілька разів більша за кількість носіїв української. Відповідно, кількість дописувачів російської Вікіпедії теж більша, тому й більше з’являється статей і вони більш якісні.
– Гаразд, але от у Польщі живе менше людей, а в їхній Вікіпедії статей більше одного мільйона…
Це тільки поверхнево залежить від кількості населення. Але є й інші фактори. Бо є ще питання в менталітеті, мобілізованості тощо. Зрештою, те, що в Україні живе 45 мільйонів людей, не означає, що всі вони в побуті говорять українською.
– Чи не ставлять вам за мету розвивати українську Вікіпедію?
Нема кому. Ми все робимо добровільно. Є організація «Вікімедіа Україна», яка займається популяризацією Вікіпедії, але не керує нею. Тому вихід тільки один – залучати більше людей.
– Вікіпедія – це не єдине джерело такого рівня, чи не так? У вас є конкуренти?
Принцип «вікі», який дозволяє редагувати статті будь-кому, широко використовується в Інтернеті. Але інші схожі енциклопедії не складають конкуренції Вікіпедії. Хіба в окремих країнах.
– Як перевіряється авторство у статтях Вікіпедії?
Цілеспрямованих перевірок немає. Статті перевіряються і затверджуються добровольцями, тому помилка може й не бути виявлена. Коли є відверті порушення, то їх знаходять і видаляють швидше, а коли незначні, то пізніше.
– Вікіпедія живе з пожертв людей. Чи відомі випадки, коли хтось із українських меценатів пожертвував на неї кошти?
Гроші надходять в організацію «Фонд Вікімедіа» у США, тому ми не маємо повного списку жертводавців. В Україні меценатів, які пожертвували значну суму, не знаю. А в Росії був Павло Дуров – засновник і колишній генеральний директор соціальної мережі ВКонтакті. Він кілька років тому пожертвував 1 млн. доларів.
– В кінці минулого року виник термін «тітушки». Відповідно, з’явилася стаття у Вікіпедії. Але ж це напевне ображає людину з цим прізвищем. Як із цим бути?
Наприклад, зображення Аллаха ображає мусульман, але ж його не видаляють із Вікіпедії. Це енциклопедія, яка створена, щоб максимально точно відобразити все, що заслуговує на увагу. Незалежно від того, ображає вона когось чи ні. Наприклад, у Вікіпедії є статті, які описують нецензурну лексику. Мабуть, це також комусь не подобається.
– Як боретеся із вандалізмом?
Є комплекс заходів для відстежування вандалізму. Якщо вандалізм очевидний, то він перевіряється і скасовується дуже швидко, адже стоять спеціальні фільтри. І є список всіх редагувань у хронологічному порядку. Відповідно, добровольці Вікіпедії перевіряють і дивляться, чи є там вандалізм. Може статися так, що вони пропустять. У цьому разі вандалізм можуть виявити читачі, які випадково його помітили і поскаржилися.
Вандалізм може бути очевидний. А може бути «підлий». Останній відслідкувати важче. Наприклад, якщо поміняти якусь цифру у маловідомому поштовому коді, то виявляється це довше.
– А як бути із спірними питаннями? Наприклад, Волинська різня чи Донецька народна республіка. Наскільки може бути Вікіпедія у цьому випадку нейтральною?
В ідеалі Вікіпедія має бути цілковито нейтральною. Але кожен мовний розділ має так звані «системні відхилення». Абсолютна більшість користувачів української Вікіпедії з України. Часто це інтелігенція, яка в побуті використовує українську мову і дотримується проукраїнських поглядів. Відповідно, вони радше будуть описувати Донецьку народну республіку в негативному ключі. А от у питанні Волинської різні, навпаки, стануть на бік українців. Тому не завжди вдається досягти нейтральності, але загалом прагнення цього є.
– Яким є типовий дописувач?
Вони дуже різні. Є доктори наук. Наприклад, активним користувачем та дописувачем є науковець Володимир Білецький, який написав енциклопедію з гірництва і дозволив її використання у Вікіпедії. А є й прості студенти, школярі, як-от я, офісні клерки і т.д. Наймолодший дописувач має 10 років, а найстаршому майже 70.
– До статей 10-річного хлопчика більше прискіпуються чи сприймають на рівних?
Звісно, що у Вікіпедії небагато 10-річних дописувачів. Але це не така вже й дивина. Він достатньо освічений, пише непогані статті. Можливо, до його статей і є більша увага через вік, але навряд чи вона надто помітна.
– Скільки вас разом – тих, хто творить українську Вікіпедію?
Людей, які зробили хоча б одне редагування за кілька останніх місяців, є понад 2500. А от людей, які активно пишуть, – кілька сотень.
– Чи відрізняються за тематикою найпопулярніші статті української Вікіпедії від англійської?
Те, що цікавить людей, які володіють українською мовою, і є найпопулярнішим. Наприклад, стаття про Тараса Шевченка чи про різних українських телеведучих. У Росії дуже популярна стаття про Путіна. А от англійська Вікіпедія інша, в ній не так яскраво виражена приналежність до регіону. Тому що її читають люди з цілого світу. Однією з найпопулярніших статей є список голлівудських фільмів.
– Ви єдиний адміністратор на Прикарпатті чи є ще хтось?
Ні, окрім мене, є ще кілька дописувачів. Принаймні ті, про кого я знаю. Хоча, може, дехто й не розповідає, звідки він. Адже у Вікіпедії не обов’язково вказувати свій вік, прізвище та територіальну приналежність.
– Чим займаєтеся, окрім Вікіпедії?
Вікіпедія у мене займає в середньому годину-півтори на добу. А я маю й інші зацікавлення. Займаюся спортом, люблю історію. Живу, як і інші у такому віці.
– А ким мрієте стати?
Ще не визначився остаточно. Мабуть, мій фах буде пов’язаний з гуманітарними предметами, скоріше за все, з історією.
Розмовляла Тетяна Соболик