5 липня на пасічнянському озері уже вдруге стартував “Купала Фест”. Організатори склали помпезну програму, а напередодні фестивалю скасували квитки та зробили вхід вільним, скоротивши її.
Вийшло справді неорганізовано
«Ми повністю змінили програму: акцент зробили на українських традиціях та відродженні національної культури. Діджеїв з програми виключили повністю. Головна сцена буде працювати до 22:00, а потім для охочих забава продовжиться на мистецькому острові, можливо, аж до ранку. Відбудеться перше на Прикарпатті свято фарб «Холі», яке прийшло з Індії», – розповів організатор Іван Гуменюк.
Фестиваль повинен був стартувати опівдні, проте через технічні затримки сцена почала функціонувати ближче до вечора. Саме тоді розпочався другий тур конкурсу патріотичної пісні.
«Чесно кажучи, у нас вийшло трохи неорганізовано, бо довелось нашвидкуруч скорочувати програму через скасування квитків», – зізналася вже в перший день фестивалю Марія Салига, координатор мистецького острова та волонтерів.
І вона була права. Вийшло справді неорганізовано. Першого дня мистецький острів практично пустував. Розчарувало й те, що там базуються не народні митці, як було анонсовано, а масажисти і тату-майстри. Вражала кількість пивних та продуктових яток. Відтак територія біля сцени була схожа на ярмарок. А ще більше обурило те, що музика та гамір не вщухали до півночі.
Другого дня атмосфера фестивалю трохи оживилась. На території фестивалю розмістили скриньки для пожертв на потреби української армії. Спочатку на головній сцені пройшов фінал пісенного конкурсу “Гордість України”, потім, о 19:00, відбулось яскраве свято фарб “Холі”. Учасники були в захваті від такого дійства. На мистецькому острові вчили плести вінки, щоб потім дівчата могли пустити їх за водою. А на літературній сцені охочі читали свої вірші та співали під акустичну гітару. Виступали рок-гурти та кавер-бенди.
Оскільки “Купальську красуню” скасували, то ведучі провели імпровізований конкурс краси, на якому переможницю визначали глядачі за допомогою оплесків.
Музиканти назвали організаторів брехунами
А вже 7 липня у соцмережах музиканти почали заявляти, що організатори «Купала Фесту» – брехуни. «У зв’язку з абсолютною непрофесійністю організаторів недофестивалю “Купала Фест”, невиконанням ними умов та відвертою брехнею, “Фіолет” на сцену заходу не вийшов. Перепрошуємо наших шанувальників і наполегливо рекомендуємо не брати участі у подібних заходах, на яких організатори, прикриваючись збором коштів для української армії, займаються різного роду махінаціями», − написав на своїй сторінці у соцмережі Сергій Мартинюк.
Станіслав Боднарчук, учасник гурту «Пан Пупец», розповів «Галицькому кореспонденту», що минулого року їх «як то кажуть, «братанули», бо не було коштів». Гурт анонсували майже до останнього дня, напевно, щоб розрекламувати фестиваль.
«Напередодні нам сказали, що ми не граємо, – каже він. – Буквально за один день змінився організатор. З’явився такий собі Максим Гайдученко, з яким ми взагалі не хочемо мати справи не тільки на творчому, а й на політичному підґрунті. Він вважає, що ми «майдануті». Подивіться на його сторінку у Фейсбуці – він проросійськи налаштований. Моя суб’єктивна думка (може, і неправильна) про фестиваль: це багаті батьки поставили сцену, щоб виступали їхні діти».
Станіслав Боднарчук зазначає, що для нього “Купала Фест” – це лікеро-горілчаний фестиваль, який псує імідж міста…
І це ще не всі музиканти. Крім груп «Пан Пупец» та «Фіолет», у списку тих, кого “кинули”, опинилися «Тартак», «Фліт» та «Цвіт кульбаби».
«Ця ситуація повторюється вже не вперше, – розповів Анатолій Блєдних, гітарист та бек-вокаліст гурту «Фліт». – Минулого року ми не були заявлені в програмі, але перемовини з організаторами велися. Проте офіційного запрошення ми так і не отримали. Цього року дійство організовували нібито інші люди. Ми домовились і вже готувались до виступу, аж раптом за декілька тижнів виявилось, що організатори не виконали наших умов (фінансової частини) і взагалі перестали відповідати на дзвінки».
Музиканти з’ясували, що організацією фестивалю займалися ті самі люди, що й минулого року. Саме вони змінили програму та зняли оплату. «Це дуже непрофесійний підхід, – додає Блєдних. – Ми більше не хочемо мати справи з такими організаторами».
Василь Марущак, учасник гурту «Цвіт кульбаби», теж підтримав колег-музикантів. Каже, що минулого року, попри те, що ніяких домовленостей не було, назву музичного колективу використали на афішах для реклами. Цього ж року за день до виступу повідомили, що не можуть виконати умов. А назву гурту, знову ж таки, використали для піару.
Влада ні при чому?
Організатор фестивалю Іван Гуменюк виправдовується тим, що в них через міську владу не було на це бюджету. «Гуртам ми відмовляли тільки тому, що нам заборонили продавати квитки, – каже він. – “Білий дім” був проти комерції. Ми зняли квитки – і в нас не було бюджету. Я ж не можу давати гроші зі своєї кишені. «Фіолет» оголосили, а в нас не було грошей, щоб одразу їм заплатити. Кажу їм: виступіть, а я щось придумаю, перешлю кошти пізніше. Вони ж навідріз відмовились і поїхали».
Каже, вони просили музикантів про знижки. Проте ті не погодились їх надавати. А найгіршим у цій історії Гуменюк вважає те, що навіть місцеві гурти відмовлялись йти на поступки…
«Ніяких вимог щодо скасування квитків влада не висувала, – переконує працівник управління сім’ї, молоді, спорту та гендерної політики МВК Анатолій Сердюк. – Організатори самі заявили фестиваль як некомерційний, бо хотіли безкоштовно отримати супровід охорони, медичної служби та поста МНС».
Твердження представників влади та організаторів розходяться. Кому вірити – сказати важко. Але ж будемо дивитись на це тверезо: фестиваль проводять другий рік поспіль. За цей час можна було досконало вивчити організаційні моменти, знайти спонсорів чи навчитися продавати квитки. А що вийшло? Уже вдруге організатори «кинули» гурти і відвідувачів, які «повелись» на гучні назви на афішах. Шкода. Адже хотілось би, щоб такі заходи окультурювали місто, а не псували його імідж.
До речі, на організаторів і цей негативний досвід ніяк не вплинув. Як заявив Іван Гуменюк, “Купала Фест” планують проводити і наступного року. Щоправда, він обіцяє робити це вже із залученням спонсорів. Гуменюк оптимістично додав, що, порівняно з минулим роком, можна спостерігати прогрес: територія добре освітлюється, регулярно прибирається, музика звучить тихіше і не турбує людей, які живуть поблизу… От цікаво, хто з музикантів погодиться виступати на їхньому фестивалі наступного року?
Анна ЛУЖНА