Ігор Ткачук розповів про стратегічний план розвитку Укрпошти до 2020 року

  • У Міністерстві інфраструктури затвердили стратегічний план розвитку Укрпошти до 2020 р. Завдань у ньому Укрпошта ставить багато: провести корпоратизацію підприємства, впровадити систему макрорегіонів, автоматизувати робочі місця… Детальніше про сьогодення, майбутнє національного оператора в ефірі радіостанції «Голос Столиці» розповів в. о. генерального директора Укрпошти Ігор Ткачук. Стисло подаємо для читачів «ПВ» основні тези зі спілкування Ігоря Віталійовича з радіожурналістами й радіослухачами.

    image001

    — Мінінфраструктури затвердило стратегічний план розвитку Укрпошти до 2020 року. Зважаючи на це, які завдання стоять перед підприємством?

    — Найголовніше — наші клієнти мають отримувати якісні послуги, а поштовики — достойну зарплату. Це — основна мета. Як її досягти? Наприклад, автоматизувавши робочі місця. Так склалося, що за всі роки незалежності України не змогли автоматизувати всі робочі місця в Укрпошті, що, безумовно, вплинуло на якість надання послуг. У Києві всі відділення автоматизовані, але в малих містах і райцентрах, буває, на все відділення — один комп’ютер. Брак комп’ютерів становить близько семи тисяч одиниць. Торік ми автоматизували тисячу робочих місць, тепер одержуємо з кожного цього робочого місця близько однієї тисячі гривень доходів на тиждень. Цьогоріч плануємо автоматизувати ще три тисячі робочих місць, адже комп’ютеризація є одним із напрямів стратегічного розвитку підприємства.

    Затим ідуть сортування, логістика, транспорт — все те, що впливає на швидкість оброблення письмової кореспонденції і, найголовніше, — на якість обслуговування. Люди хочуть сьогодні відправити лист чи посилку, а завтра, максимум післязавтра, — отримати. За це вони платять гроші. Тому нам треба купити нові автомобілі, яких не купували впродовж п’яти років. Минулого року ми придбали 12 автомобілів, цьогоріч плануємо купити ще близько 40. До того ж у нас не будувалися сортувальні центри.

    — А благоустрій відділень передбачається?

    — Звичайно. Торік відремонтували 375 відділень (мережа становить 12 тис.). Цього року запланували відремонтувати тисячу відділень, відкрити 100 нових — із новими комп’ютерами, меблями, у нових приміщеннях. Наприклад, на цьому тижні ми відкриватимемо нове відділення в мікрорайоні «Чайка» в Києві. А минулого тижня було відкрито два оновлених поштових відділення.

    — Є інформація, що діяльність Укрпошти є прибутковою.

    — Так. Укрпошта із січня по квітень поточного року отримала майже 1,5 млрд грн доходів і понад 19 млн грн чистого прибутку.

    Ми успішно завершили 2015 р., збільшили доходи і майже вдвічі перевиконали план. Крім того, цього року ми внесли зміни до фінансового плану, тому що спостерігаємо стабільне зростання наших доходів і можемо дозволити собі більше витратити на закупівлю автомобілів, комп’ютерів, проведення ремонтів і підвищення заробітної плати. Фонд заробітної плати цього року зріс на підприємстві на 220 млн грн.

    — Ви підвищуватимете зарплати чи розрахуєтеся з боргами?

    — Завдяки збільшенню доходів та оптимізації витрат ми змогли збільшити ставки працівникам. І два етапи підвищення заробітної плати цьогоріч уже відбулися. А боргів із виплати зарплати у нас немає і ніколи не було.

    — Дотацій від держави ви не отримуєте, тоді за рахунок чого ви заробляєте?

    — Укрпошта — суб’єкт господарської діяльності, який заробляє сам. Наприклад, цьогоріч уже отримано 1,5 млрд грн доходу, це 50 % прибутку до плану. Завдяки чому ми це зробили? По-перше, до нас почали повертатися клієнти, по-друге, з’явилася низка нових послуг. Наприклад, доставка дрібних пакетів з Китаю, електронна комерція, доставка вантажів і відправлень із Прибалтики. Нині ведемо переговори про те, щоб відправляти вантажі в Казахстан. Це нові послуги і, відповідно, нові фінансові надходження.

    — Але ж у сфері кур’єрських послуг є велика конкуренція…

    — Конкуренти нас стимулюють. Завдяки їм ми розвиваємося.

    — Ви заявляли, що Укрпошта щорічно втрачає десятки мільйонів гривень через шахрайство…

    — Саме так, але ми перешкодили діяльності злочинної групи, яка займалася вкиданням нелегальної письмової кореспонденції у величезних кількостях. Великі корпоративні клієнти (банки, потужні державні й недержавні компанії) у місяць відправляють листів, наприклад,
    на 1–2 млн грн. Вартість відправлення простого листа з маркою — 2,40 грн. Мільйон листів — це 2,4 млн грн. Але шахраї примудрялися вступати в змову з деякими нашими співробітниками, які ці необліковані листи пропускали в систему за певну винагороду. Ця корупційна схема, за попередніми підрахунками, торік завдала збитків підприємству на 28 млн грн.

    — Дотації з Держбюджету ви не отримуєте, а податки сплачуєте?

    — Обов’язково. Ми заплатили торік 1,2 млрд грн у казну держави. Я впевнений, що жодна приватна компанія, яка працює на ринку перевезень або доставки вантажів, не сплатила стільки податків до бюджету.

    — Як розширюватиметься спектр фінансових послуг Укрпошти?

    — Сьогодні ми надаємо низку фінансових послуг, які користуються великим попитом, наприклад, перекази, видача і доставка пенсій, приймання комунальних платежів. Але ми постійно працюємо над удосконаленням системи роботи наших об’єктів поштового зв’язку, прагнемо, аби люди сплачували за комунальні послуги, здійснювали грошові перекази й одержували пенсії лише через Укрпошту. Для цього має бути відповідний рівень сервісу.

  • — А що ще?

    — Ми хочемо залучити на пошту молодь. Сьогодні основна маса наших клієнтів — це люди, яким понад 45 років. Нам треба впроваджувати сучасні послуги, якими сьогодні користуються в усьому світі. У нас є фінансові банківські ліцензії, тому спектр отримання/ надання таких затребуваних послуг ми хочемо розширити. Наприклад, електронні платформи. Ми хочемо зробити онлайн-майданчик, на якому розміщуватимуться різні виробники або продавці, а ми зможемо продавати товари й заробляти на продажу й доставці. Сподіваюся, це станеться у найближчому майбутньому. Кожен зможе зайти на наш сайт, обрати товар, і ми його вам оперативно доставимо. У нас же найбільша мережа — 12 тисяч відділень.

    — Що заважає впровадженню нововведень?

    — За моєю ініціативою до понад десяти законопроектів підготовлено зміни, які дадуть змогу прискорити та спростити роботу пошти. Тобто ви, наприклад, хочете відправити десять рекомендованих листів: удома зайшли на наш сайт, отримали штрих-код, роздрукували, наклеїли, прийшли на пошту, там просканували й відправили. Для цього треба внести зміни в законодавство. Ми підготували пропозиції щодо змін, але вони й досі перебувають у стані погодження, навіть не потрапили на розгляд до Верховної Ради. Тепер, сподіваюся, з новим урядом справа зрушить з місця, бо зараз процедури прискорилися і почали все швидко погоджувати. Сподіваємося ці нововведення впровадити цього року.

    — Як державне підприємство здійснює закупівлю товарів і послуг?

    — Підприємство провело більш як 40 закупівель для забезпечення власних потреб за процедурами, які підпадають під дію Закону України «Про здійснення державних закупівель» (відкриті торги), а також допорогових закупівель з очікуваною вартістю менше 1 млн грн (не підпадають під дію зазначеного закону). Всі допорогові закупівлі підприємство провело в системі «ProZorro», до якої Укрпошта долучилася однією з перших серед державних підприємств з червня 2015 р. З початку року Укрпошта зекономила на закупівлях товарів, робіт і послуг понад 17 млн грн.

    — Наскільки нам відомо, листоноші в Укрпошті працюють на ставку. Можливо, це не найефективніша система оцінювання їхньої роботи?

    — Насправді у нас діє система ставок, але оплата залежить і від кількості оброблених, доставлених і вручених поштових відправлень, доставлених періодичних друкованих видань, комунальних платежів, пенсій і грошових допомог, а також проходів доставними дільницями. Я наведу приклад. Маленьке село, в якому проживає 300 осіб дорослого населення. Доставка до села становить 20 км (від району або від центру). Пенсії через пошту доставляються 20 особам, 5 чоловік отримують газети, 1 людина — лист.

    То про яку ставку може йтися?

    – Виходить, що наш листоноша ходить туди раз на тиждень і, відповідно, завантаженість у нього буде п’ять днів на місяць. А в Україні 30 % населення живе в селі. Тому питання оплати праці й заробітку в сільській місцевості дуже складне. Проте поштовики вишукують можливості й ресурси, аби заробляти більше.

    — А на якому рівні зараз зарплати?

    — Середня зарплата по підприємству нині становить близько 2360 грн, що на 443 грн, або на 23 %, більше, ніж минулого року.

    — Є скарги на несвоєчасну доставку рекомендованих листів?

    — Над цим ми працюємо. У нас історично склалося, ще з радянських часів, що листи, письмова кореспонденція доставляються з газетами, йде прив’язка до видавництв і термінів випуску газет. Нам дорікають: довго йдуть листи або посилки. Все дуже просто: ми ж чекаємо газети, і лише тоді завантажуємо та розвозимо пошту. Такого ніде в світі немає.

    Це ж абсурд…

    — Для цього ми й закуповуємо нові автомобілі, аби розділити доставку і прискорити оброблення письмової кореспонденції, поліпшивши систему її обліку, унеможлививши розкрадання, корупцію.

    — Зупиніться коротенько на доставці посилок і кореспонденції за допомогою дрона.

    — У світі з’являються нові можливості швидкої та зручної доставки пошти, зокрема розвиток онлайн-торгівлі потребує нових логістичних рішень. Укрпошта має йти в ногу з часом для забезпечення якісного виконання покладених на неї обов’язків. Саме тому ми нещодавно успішно протестували новітній тип доставки — повітряний, за допомогою дронів. (Дрон перевозить до трьох кілограмів вантажу зі швидкістю до 70 км/год на відстань 23 км). Низка поштових адміністрацій світу, зокрема пошти США,

    Німеччини, Швейцарії, Австралії, вже інтенсивно тестують подібне обладнання. Нині ми розглядаємо можливість впровадження цієї техніки для доставки посилок. Остаточне рішення про доцільність використання безпілотників у роботі Укрпошти зможемо ухвалити лише після комплексного тестування та внесення змін до законодавства України

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!