Переночувати, щоб пограбувати

  • Уночі, 10 червня, після дня Вознесіння Господнього, на церкву Воздвиження Чесного Хреста в Старому Бурштині було здійснено злочинний напад. Щоправда, поцупити цінні речі зловмисникам не вдалося – спрацювала сигналізація, на місце прибули працівники охоронної служби, затримали злочинця і передали до рук правоохоронців. Той стверджує, що прийшов переночувати, красти наміру не мав. В охоронній фірмі мають підстави вважати, що зловмисника можуть відпустити і заслужене покарання він не відбуде.

    А красти що?

    «Працівники служби охорони приїхали до храму, коли спрацювала сигналізація, – розповідає настоятель церкви Воздвиження Чесного Хреста у Старому Бурштині отець Михайло. – Викликали поліцію. Двоє зловмисників втекли, а третій залишився всередині. Я говорив із тим чоловіком, що проник у церкву, запитав, як він до такого опустився. Той відповів, що він бомж, не має де жити, за що існувати».

    Руки та ноги є, може заробити собі на життя, вважає священик. Таку думку висловив і зловмиснику. На що почув у відповідь, що на роботу його ніхто не приймає.

    13480217_901554286634145_1841632392_n

    «Знайшов, де красти – у церкві. Я поговорив зі слідчим, той мав намір звернутися в прокуратуру. Прокуратура подає обвинувачення до суду, а там подивляться, що немає крадіжки і вживатимуть адміністративних заходів. А що з нього візьмеш? Він не здатен заплатити штраф. Я вважаю, нехай Бог йому простить», – каже священик.

    У розмові з правоохоронцями чоловік повідомив, що проник у приміщення, щоб заночувати.

    «Настільки цинічними є його слова, адже у людини за плечами понад 15 років тюремного стажу. І що було красти? Грошей не було. Міг винести ікони, продати їх, але, дякувати Богу, не встиг», – сказав отець Михайло.

    Чотири “ходки”

    Як зазначив генеральний директор охоронної служби “Захист-С” Ростислав Белей, у поліції йому повідомили, що у прокуратурі не порушили кримінальну справу. Працівники охорони з’ясували, що у затриманого було чотири “ходки” (термін, який застосовують правоохоронці, щоб означити кількість злочинів) – дві крадіжки, один розбійний напад та ще один аналогічний злочин. У приміщення проник в рукавичках, тому версія про сон виглядає неправдоподібною.

    “У ніч з четверга на п’ятницю на пульт охорони надійшов сигнал тривоги про проникнення у церкву в Старому Бурштині, – розповідає директор Бурштинського відділення охоронної служби “Захист-С” Олег Якубович. – На місце виїхала група швидкого реагування, дісталися туди за три хвилини. Прибувши, виявили вирваний склопакет, а з іншого боку маленьку кватирку. Хлопці заблокували периметр, викликали наряд поліції. Усередині церкви була стороння особа, яка намагалася вирватися назовні через кватирку”.

    Охоронці попередили чоловіка, що при спробі втечі застосують спецзасоби або навіть зброю. Викликали паламаря, який проживає недалеко від будівлі. Відкривши церкву, провели затримання. Злочинець заліз під стіл і вдав, що спить. Розповів охороні, що заліз до церкви переночувати.

    “Прибувши на місце, я провів огляд території. Бачив розкорочений склад, ломик, яким намагалися вирвати решітку, поламаний склопакет. І навіть щоб просто залізти туди поспати, необхідно було аж надто багато зусиль – кватирка, через яку було здійснене проникнення, дуже високо. Самому це зробити неможливо, це свідчить, що він був не один, хоча злочинець це заперечував. Уже пізніше він підтвердив, що було ще двоє, які допомогли залізти всередину і пішли. Як я розумію, вони втекли відразу, коли спрацював сигнал тривоги, залишивши його самого”, – наголосив охоронець.

    Через півгодини приїхав наряд поліції. Вони провели всі необхідні дії, знайшли рукавички. Провели обстеження склопакета, виявили, що його знімали в рукавицях – відбитків пальців злочинець не залишив. Це свідчить про те, що людина туди проникала свідомо, плановано, метою був злом.

    “Працівники поліції забрали його у райвідділ. Наскільки я поінформований, прокуратура не надала дозволу на порушення кримінальної справи, адже, за свідченнями, він проник туди поспати. Але є закон України, який однаковий для всіх. Правопорушник проник в приміщення, це проникнення зі зломом. З якою метою це здійснено, буде доводити слідство, але неозброєним оком видно причину. Тим паче, людина судима чотири рази за грабежі та крадіжки”, – зазначає Олег Якубович.

  • Якщо діло не доведуть до суду і злочинцеві це зійде з рук, це буде демотивацією для працівників охорони, каже керівник. Такий випадок, коли працівники охоронної фірми затримують порушників, а пізніше їх відпускають правоохоронці, не перший. Раніше затримували чоловіка з вогнепальною зброєю, невдовзі його звільнили.

    Відповідальності не уникнути

    Речник ГУНП в Івано-Франківській області Мирослава Белдик зауважила, 10 червня до Галицького відділення поліції надійшло повідомлення про те, що в церкві Воздвиження Чесного Хреста спрацювала сигналізація. На місце події виїхали працівники групи швидкого реагування.

    «У церкві виявлено і затримано громадянина України, уродженця Львівської області, 1968 р. н., без визначеного місця проживання. У 2008 році він був судимий за статтею 187 «Розбій із проникненням у житло». На місці події працювала слідчо-оперативна група, виявляли сліди фактури, матеріалу. Випадок внесений до ЄРДР, розпочато кримінальне провадження за ст. 194 ч. 1 –  «Умисне знищення чи пошкодження майна», що карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, громадськими роботами від 20 до 240 годин або позбавленням волі до трьох років», – зауважує Мирослава Белдик.

    Судом буде винесене рішення відповідно до статті, згідно з якою порушена кримінальна справа щодо цього випадку, і буде застосована визначена судом міра покарання. Якщо людина не спроможна заплатити штраф, призначаються виправні роботи. Через те може скластися враження, що люди, винні у таких злочинах, не несуть жодної відповідальності, зазначає речник.

    Ріст злочинності

    Згідно з централізованим обліком управління інформаційного забезпечення ГУНП, аналіз статистичних даних свідчить про ріст злочинності на території Івано-Франківська порівняно з минулим роком. Станом на 14 червня 2016 року зареєстровано 1192 крадіжки, з них 230 – із квартир і будинків та 214 – із автомобілів. За аналогічний період минулого року зафіксовано 934 крадіжки, з них 120 – із квартир та будинків та 136 – із автомобілів. Кількість крадіжок зросла на 27,6%. Із загальної кількості злочинів у 2016 році розкрито та направлено до суду 228 кримінальних проваджень, з них 104 крадіжки.

    Найбільша кількість злочинів вчиняється відносно власності у вечірній період доби. Задля захисту особистого майна варто врахувати розроблені у поліції рекомендації. При виборі дверей не слід покладатися лише на їхню товщину та вагу – дверей неодмінно має бути двоє, замки різних типів, а петлі повинні бути заховані всередину, щоби злодії не змогли підчепити їх ломом. Якщо двері мають недостатню товщину листкового заліза, то навіть найнадійніші замки можна вирізати, відкриваючи їх без зайвих зусиль. Не варто поспішати відчиняти двері, не переконавшись, що прийшов хтось зі знайомих. Вхідні двері необхідно обладнати вічком та запобіжним ланцюжком, адже злочинці користуються довірою громадян. Щоб здійснити пограбування квартири, зловмисники, обманюючи господарів, називають себе працівниками ЖЕКу, газової служби тощо. Бажано встановити добре освітлення перед вхідними дверима, це дозволить розгледіти у дверне вічко обличчя відвідувача.

    На вікнах квартири, розташованої на першому та другому поверхах будинку, краще встановити металеві решітки. Йдучи з дому, слід зачиняти всі вікна та двері, особливо якщо житло розміщене поблизу пожежних драбин, козирків або на останніх поверхах житлової будівлі. Наявність у будинку охоронної сигналізації спонукає багатьох квартирних злодіїв відмовитися від скоєння злочину. А ще краще подбати про те, щоб за квартирою був постійний нагляд з боку сусідів та знайомих. Особливо актуальне це у випадках тривалої відсутності господарів.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!