З 1 липня допомогу при народженні дитини зрівняли: комусь додали, в когось забрали. Різали по живому.
Закон «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні» прийняли ще в березні. Діяти він почав нещодавно.
«З 1 липня 2014 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку скасована в повному обсязі. Єдиним винятком є сім’ї, у яких народився первісток до 30 червня, – лише цим щасливчикам додатково виплачуватимуть 130 гривень на місяць упродовж року. Наразі сума виплати при народженні першої дитини збільшиться на 10 320 гривень і становить 41 280 гривень. Крім того, відтепер грошова допомога не залежатиме від того, якою за рахунком народилася дитина – першою, другою чи третьою, адже держава усім встановила фіксований розмір, він становить 41 280 гривень», – пояснює зміни до законодавства директор Івано–Франківського департаменту соцполітики Олександра Заклинська.
Законодавчі новації
Перший «сюрприз» в оновленому законі – виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку скасовані. Інші виплати чиновниця чітко розмежовує. Тішить те, що сума одноразової допомоги при народженні немовляти наразі незмінна: родина отримує 10 320 гривень. Решту «дитячих» грошей – 30 960 гривень – сім’ї буде перераховано упродовж трьох років. Застосувати математичні дії до такої суми легко: це становить по 860 гривень щомісяця. В такому ж розмірі виплачуватимуть допомогу при усиновленні «державної» дитини. Стосовно грошового нарахування одиноким матерям та інших виплат, жодних змін тут також не відбулось.
В Івано-Франківську допомогу при народженні дитини на початок липня виплачують 6373 сім’ям. Тим часом допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку отримували 6664 родини. Місцеві мами вже порахували: якщо сума мінімальна – 130 гривень на місяць, то за три роки втрати кожної сім’ї становитимуть майже 5 тисяч гривень. Якщо мати отримувала гроші у більшому розмірі, скажімо, 500 гривень на місяць, то сімейний бюджет «схудне» на 18 тисяч гривень, адже з липня цю допомогу фактично скасували.
«Мій чоловік працює, тому відміна 130 гривень на місяць великої ваги для нас не має. Але моя знайома на двох близнюків отримувала понад 1000 гривень допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку, це справді вагомий кусень відтяли від доходу сім’ї. До всього потрібен індивідуальний підхід», – переконана мати двох дітей Наталя Федоляк. Вона вважає, що скорочення виплат глобально ситуацію в державі не змінить, натомість залишати родину без елементарної допомоги також не можна. Тому вона проти скорочення таких виплат.
«У преамбулі до закону написано, що зміни приймають на період кризи в країні, а коли вона закінчиться – відомо лише урядовцям. Будемо сподіватися, що невдовзі проблеми з фінансуванням соціальних пільг минуть і попередні «дитячі» виплати повернуть», – каже Олександра Заклинська. Втім, оптимізму в її очах небагато.
Народжувати стало невигідно
Дітей народжують не для того, щоб на них гроші заробляти, переконані чиновники, а в мінімізації виплат навіть вбачають позитив. Кажуть, «кризові» зміни до закону зменшать випадки, коли недобросовісні батьки народжували дітей задля отримання грошової винагороди. Випадки, коли матері-зозулі отримували виплати, а згодом від дітей відмовлялися – непоодинокі.
«За минулий рік зафіксовано два випадки, коли через нецільове використання коштів або незабезпечення належних умов для виховання дітей міські державні соціальні інспектори були змушені призупинити виплату допомоги при народженні дитини. Цього року вже три таких випадки виявлено», – таку статистику начальник відділу з призначення всіх видів соціальної допомоги Василь Семанюк веде систематично. Каже, що моніторинг асоціальних сімей здійснюють фахівці не лише соцполітики, а й соціальних служб.
Мати двох дітей Ірина Кріцак (має дівчинку шести років та хлопчика, якого народила кілька днів тому) вважає: добре, що й те дають. «Коли я народжувала доньку, то отримала допомогу в сумі 12 тисяч гривень і тим грошам була рада. Тому зараз переживати через те, що замість 60 тисяч отримаю 40 тисяч гривень, я не буду, це для мене великого значення немає. Добре і те, що є. Вважаю, що не треба робити різницю між першою, другою чи третьою дитиною», – говорить Ірина Кріцак. Вона переконана, що не грошова допомога сприяє зростанню народжуваності дітей. Жінка пригадує досвід іноземних країн: її сестра в Англії виховує чотирирічного малюка і допомога при народженні дитини за кордоном не вища, ніж у нас. Натомість у них існує потужна мережа соціальної допомоги, сімей підтримують не фінансово, а продуктами, товарами та навчанням.
Не з тих почали
Мінсоцполітики намагається таку зрівнялівку назвати «оптимізацією соціального захисту сімей з дітьми», мовляв, грошову допомогу поєднали з виплатою при народженні дитини. Тут відверто визнають: виплати у зв’язку з народженням другої чи третьої дитини значно скоротили.
«Ще в червні допомогу при народженні малюка нараховували на основі прожиткового мінімуму для дітей до шести років: на первістка держава виділяла суму в межах 30-кратного розміру прожиткового мінімуму, на другу дитину – удвічі більшу суму, третє і кожне наступне маля отримувало 120 розмірів прожиткового мінімуму, а це понад 123 тисячі гривень. Тепер же ця виплата становить «мінус» 83 тисячі гривень», – зазначає Василь Семанюк. У міському департаменті соцполітики визнають, що готуються приймати гнівні дзвінки на «гарячу» телефонну лінію. Наразі двоє батьків вже звернулися за нарахуванням оновленої допомоги.
З 1 липня в Україні офіційно затверджений прожитковий мінімум для дошкільнят становить 1059 гривень, з жовтня ця сума зросте до 1102 гривень. Тобто щомісячна допомога на дитину в сумі 860 гривень на кілька сотень менша, ніж прожитковий мінімум. Франківські матері розуміють ситуацію, що склалася в державі, проте більшість з них вважає, що не за тих взялися. Якщо вже забирати у найменших, то може, варто й урізати пільги для депутатів, прокурорів та інших сильних світу цього?
Ірина ТИМЧИШИН