Тим, хто палив шини, палять машини

  • Понад місяць на Прикарпатті тривають періодичні підпали, погрози та інші дії, спрямовані проти громадських активістів. З кінця травня зафіксовано вже п’ять випадків завдання матеріальної шкоди майну тими, хто й досі не хоче миритися зі старими порядками та правилами.

     

    Франківський початок

    Першим у цьому переліку було підпалення автомобіля депутата обласної ради, голови координаційної ради Віктора Неміша. 27 травня приблизно о 4-ій годині ночі в його «Nissan» поцілили декілька «коктейлів Молотова». Ремонту автомобіль підлягає, проте суму збитків активіст оцінює у 30 тисяч гривень.

    Цю справу нині розслідує СБУ. Як повідомив консультант начальника УСБУ в Івано-Франківській області Василь Івасик, справа надійшла під їхню юрисдикцію, оскільки є депутатське звернення від Неміша. Остаточної версії підпалу наразі немає.

    Сам Віктор Неміш припускає, що підпал авто пов’язаний з його громадською роботою, але наголошує: якщо такі речі відбуваються, то активісти – на правильному шляху. «Тим, кому своїми діями та протестами ми поламали звичні схеми, це не вигідно, от і розправляються таким чином», – вважає він.

    Через день після згаданого випадку постраждав ще один активіст. Автомобіль Михайла Бойчука, більше знаного як Хімік, спалили в нього під будинком. Транспортний засіб вигорів вщент і ремонту не підлягає. Збитки він оцінює на суму приблизно сім тисяч доларів, але зауважує, що спалений «Peugeot Partner» навіть йому не належить. Всередині було багато особистих речей – радіостанція, якою користувалися майданівці, ніж, документи та багато іншого.

    Михайло Бойчук розповідає, що в нього не прийняли заяву в міліцію, оскільки він не мав з собою довіреності на транспортний засіб. Крім того, активіст зазначає, що невідомі погрожували його синові, натякали, що батькові недовго залишилося по світі ходити.

    Незначний інцидент стався 10 червня з транспортним засобом майданівця Степана Андрійціва поблизу міського озера. Наслідки не настільки масштабні, як у попередніх випадках: невідомі розбили у машині скло та забрали барсетку з документами. Та все ж постраждалий пов’язує цей випадок зі своєю активною громадською позицією.

    Ще один випадок – вибух автівки активіста Автомайдану у Вигоді Долинського району – не набув особливого резонансу, оскільки власник не афішував цю подію.

    Калуське продовження

    У ніч з 24 на 25 червня повністю вигоріли дві автівки (а третя дуже сильно постраждала) громадського діяча Сергія Катрича з Калуша. «Автомобілі зберігалися під накриттям на стоянці, яка охороняється. Тому хтось діяв цілеспрямовано і зважено. Більше того, це не могла зробити одна людина», – переконаний автовласник.

  • Справа ускладнюється ще й тим, що автомобілі – раритетні. Наприклад, «Жигулям» ВАЗ-2101– приблизно півстоліття. Нинішній власник уже втраченої машини розповідає, що згаданий транспортний засіб йому подарував чоловік, якому вже майже 90 років. Автомобіль був у відмінному стані, незважаючи на поважний вік – з невеликим пробігом. Та й салон дуже гарно збережений. Інше авто Катрич зібрав самостійно на базі автомобіля УАЗ, воно було в єдиному екземплярі, аналогів у світі більше немає. Останній, ЗІЛ-157, сильно пошкоджений. Вартість збитків власник оцінює у 30 тисяч доларів.

    Але втрати калуського активіста і підприємця цим не обмежуються. Він передав в зону АТО ще два автомобілі зі своєї колекції – «Мармон», обладнаний польовою кухнею, та «Nissan Patrol», який вже обстріляли терористи.

    Сергій Катрич пов’язує підпали автівок зі своєю громадською діяльністю. Зауважує, що авто спалили, як тільки Прикарпаття отримало нового очільника УМВС, того разу тимчасового, а Координаційна рада області розглядала його кандидатуру. Була гаряча дискусія. Громадськість, побоюючись, що присланий з Києва тимчасовий керівник незабаром стане постійним, обіцяла відстоювати свого кандидата. Полеміка відбувалася 23 червня, а вже наступної ночі стався підпал автомобілів.

    Катрич звертає увагу на те, що він особисто дуже багато виступав на тому засіданні, і припускає, що таким способом хтось мав намір попередити активістів, щоби не лізли, куди не треба. «До нас присилають одного керівника, громадськість висловлюється проти – горять машини. Присилають іншого, знову ми кажемо своє слово – стається черговий «нещасний випадок», – наголошує активіст. При цьому він запевняє, що не відступить з того шляху, яким йде нині.

     «Зараз створена слідчо-оперативна група, вживаються першочергові слідчо-пошукові заходи щодо осіб, які можуть бути причетними до скоєння всіх цих підпалів, – коментує ситуацію з підпалами автомобілів громадських діячів керівник обласного УМВС Микола Семенишин. – Висунуто декілька версій. Я заслухав роботу оперативних груп, поки що злочини залишаються нерозкритими».

    Однією з версій щодо випадку у Калуші, за словами Семенишина, є активна громадська діяльність постраждалого. Інша – злочин скоєний з хуліганських мотивів. Ще одна – пов’язана з підприємницькою діяльністю потерпілого. Всі ці версії нині перевіряються.

     Ірина ФЕДОЛЯК

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!