Наглий порятунок пам’ятки архітектури

  • Вже майже півроку в Івано-Франківську на вулиці Озаркевича, 22 ведеться незаконна добудова до пам’ятки архітектури місцевого значення. Поки сусіди двох квартир бігають по різних інстанціях і просять втручання, третій – інтенсивно будується, порушуючи містобудівельні умови та обмеження.

     

    Без згоди сусідів

    Власником однії з квартир є неповнолітній Сергійко. Його опікун Олексій Гончаренко каже, що два з половиною роки тому опікунська рада зобов’язала його зберегти житло за підопічним. Він має повернути хлопчику власність (квартиру, яка знаходиться у цьому будинку), коли тому виповниться 18 років. Відтак він змушений за неї дбати, що й робить.

    Це вже не перший випадок, коли він обороняє квартиру для Сергійка. Минулого разу опікунові довелося воювати з біологічною матір’ю хлопчика, яка давно його покинула. Проте коли жінка довідалася, що квартира сина порожня, то повернулася туди. Заледве Олексієві Гончаренку вдалося виселити жінку з квартири. Тепер у нього нова проблема – відвоювати для підопічного землю, на якій один із сусідів хоче щось добудовувати.

    «Приблизно півроку тому до мене зателефонували сусіди і сказали, що хочуть купити квартиру мого підопічного, – розповідає Гончаренко. – Запропонували однокімнатну квартиру, але я відмовився, тому що тут, окрім квартири, у хлопця є ще й земля. Далі почалися погрози у мій бік. Тоді я звернувся у службу справ дітей, щоб повідомити про цей випадок. Мені не повірили, тож я написав у СБУ, прокуратуру, інспекцію ДАБК (Держархбудконтролю – ред.)».

    Як наслідок, прокуратура встановила, що будівництво ведеться з порушенням. 11 липня інстанція надіслала Гончаренку листа, у якому йдеться про те, що департамент містобудування та архітектури неналежно виконував свої повноваження, коли давав дозвіл на будівництво. Відповідно до листа прокуратури, департамент не мав права давати містобудівельні умови та обмеження до того часу, поки забудовник не отримає згоду від сусідів.

    «Допустили порушення конституційних прав громадян на власність, надавши містобудівні умови та обмеження № 84/01/1/01 від 02.06.2014 без згоди всіх власників квартир у будинку», – констатувала прокуратура. І внесла подання міському голові Івано-Франківська про усунення виявлених порушень.

     

    За все відповідає проектант

    Як розповідає головний архітектор міста Володимир Гайдар, відповідно до містобудівельних умов та обмежень, запроектована добудова має бути розміщена чітко над квартирою забудовника. «Фасадна частина взагалі не «рухається», – каже головний архітектор, – тому що це пам’ятка архітектури, і ми це прописали. Тут тільки частково піднімається дах з боку, який не межує з сусідами. Але навіть це можна робити тільки після того, як буде погодження з сусідами. Бо так ми прописали в умовах і обмеженнях: починати роботи після погодження із сусідами».

    Оскільки такої згоди нема, акцентує Гайдар, то це вже інша справа. І вирішувати її треба в суді.

    «Ще до початку будівництва мала бути нотаріально посвідчена згода всіх власників квартир на проведення цієї реконструкції, ­– підтримує головного архітектора перший заступник міського голови Зіновій Фітель. – Оскільки такої згоди нема, то будемо скасовувати містобудівельні умови».

    Фітель проводить аналогію: ДАІ видає права, але зовсім не несе відповідальності за того, хто порушує правила дорожнього руху. Бо відповідає за свої вчинки той, хто порушує.

    Крім цього, додає заступник мера, департамент містобудування та архітектури у містобудівельних умовах дав забудовнику й додаткові навантаження на кшталт «двері головного входу виконати автентичні до пам’ятки», «провести реставрацію дерев’яних віконних рам» тощо.

  • «Коли департамент дає завдання, то виконання лягає на організацію, яка буде це робити – підрядника, – зазначає Зіновій Фітель. – І кримінальна відповідальність у тому числі. Я вважаю, що такі дозволи на добудову треба давати, але виконувати такі речі треба професійно».

    За словами Володимира Гайдара, щоб зробити таку добудову у пам’ятці архітектури, треба пройти кілька кроків: отримати у департаменті містобудівельні умови й обмеження, розробити проект (на підставі технічних умов на підключення мереж, містобудівельних умов та висновків від органу охорони культурної спадщини), потім – погодити цей проект у органі охорони культурної спадщини. І тільки після цього отримати в інспекції ДАБК декларацію на початок будівництва.

     

    Хотів як краще?

    Попри те, що усі добудови і прибудови в Івано-Франківську починаються з департаменту містобудування та архітектури, Володимир Гайдар киває у бік інспекції ДАБК. Каже, саме вона повинна перевіряти будівництво і подавати до суду, якщо із забудовою щось не так.

    Інспекція наразі цього не заперечує. Як каже начальник інспекційного управління інспекції ДАБК в області Михайло Ткачук, під час позапланової перевірки їхня інстанція виявила кілька порушень, які зробив забудовник. Перше – відсутність робочого проекту, друге – відсутність технічного нагляду і третє – не виконані містобудівні умови. Адже основна умова – отримати згоду від сусідів.

    Як результат, підкреслює Ткачук, вони анулювали декларацію про початок робіт і направили замовнику будівництва, який мешкає у Києві, акт перевірки та наказ про анулювання декларації. Далі, обіцяє він, інспекція ДАБК подаватиме до суду і вимагатиме привести будинок у первинний вигляд.

    Крім цього, акцентує Михайло Ткачук, за характером будівництва наразі вже видно, що забудовник не тільки добудовує мансарду, а й планує «зайти» на спільну сусідську територію. Адже попри те, що добудовою не передбачені швелери, вони все ж є.

    Оскільки забудовник Андрій Шатілін – у столиці, то нам вдалося поспілкуватися з його довіреною особою Любомиром Книшуком. «Власник не місцевий, можливо, не встиг отримати дозвіл від сусідів», – прокоментував Книшук невиконання містобудівних умов на будівництво. І додав, що така поспішність будівництва виправдана. Адже Шатілін керувався тим, що є припис з органу охорони культурної спадщини про негайну ліквідацію аварійного стану споруди. Оскільки будинок треба рятувати, то він вирішив, що решта – другорядне.

    Що ж до того, що планується ще й добудова на спільній з сусідами території, то Любомир Книшук цього не визнав. «Поки що відновлюються тільки зовнішні стіни до рівня карнизу», – запевнив він.

    Чи припинить забудовник будувати, наразі невідомо.

     

     

    Тетяна СОБОЛИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!