Чимало громадян вважають соціально несправедливим податок на будинок у селі, площа якого перевищує 60 чи 120 кв.м. Чи є їх власники такими олігархами чи просто будували «на перспективу», а всі пороз’їжджалися і будинок стоїть напівпорожній, далеко від пожвавлених міст чи навіть траси – а ось не лише опалювати, а й платити за нього потрібно немалий податок.
Хто просто обурюється, а хто й до суду поспішає, шукаючи там правду.
Так, наш співвітчизник звернувся до адміністративного суду з вимогою визнати неправомірними і антиконституційними дії парламенту щодо прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році» (№909-VIII від 24.12.2015 р.) У частині встановлення нового податку на квартири і будинки громадян України, площа яких перевищує 60 і 120 кв.метрів відповідно, а також податку на всю нерухомість сільських жителів. Додатково позивач просив залишити чинною попередню норму про оподаткування квартир і будинків.
Як же вирішив цю справу суд, адже громадянин не зупинився на місцевій інстанції, а звернувся до Вищого Адміністративного Суду України.
На що ВАСУ вказав, що закони є об’єктом судового конституційного контролю і саме Конституційний Суд України може визнати неконституційним правовий акт Верховної Ради України. Відповідно, позов про визнання дій Верховної Ради України неправомірними не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Перша спроба оскарження також стосувалася змін до норм про сплату податку на майно, але введених раніше, з 1 січня 2015 та закінчилася відмовою відкрити провадження у справі.
Можливо, наступний раз документи будуть направлені саме до Конституційного Суду і власники великих будинків зможуть мати шанс на економію своїх коштів?
Тетяна Коташевська
Матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia