Загальноукраїнська дискусія про те, чи потрібна культура, якщо в країні стріляють, не обминула й 5-го поетичного фестивалю MERIDIAN CHERNOVITZ. Організатори вагалися, але вирішили проводити фестиваль у повному масштабі – об’єднавши поезією Схід та Захід. 8-9 вересня поетичний тур Меридіану тривав в Івано-Франківську на площі фортечного комплексу “Бастіон”.
Поетичний тур мав символічну назву “Музи не мовчать”, зважаючи на події, які зараз відбуваються в Україні, пояснив на прес-конференції з приводу початку фестивалю Ігор Померанцев, поет, журналіст, член ініціативної групи з організації фесту. “Музи можуть по-різному реагувати на те, що в нас зараз коїться, і не обов’язково відповідати на постріли пострілами словесними чи публіцистичними. Музи можуть шепотіти, а можуть мовчати, але це мочання наповнене сумом і скорботою”, – каже Померанцев.
Поетичний тур стартував 1 вересня у Києві, далі відвідав Харків, Чернівці, а після Франківська вирушить до Львова. “Ми хочемо об’єднати поетичним містком Схід та Захід України, а також представити найкращих українських поетів світові, – зауважує куратор поетичного фестивалю Євгенія Лопата. Зокрема, в рамках туру відбудуться виступи Сергія Жадана у Польщі, Німеччині та Австрії.
Фестиваль вдався не цілком міжнародним, бо поети з Німеччини та Польщі не приїхали, через що відбулися збої у програмі, публіка дезорієнтувалася і розбіглася. Як наслідок, поетеса Драгіца Райчі зі Швейцарії відмовилась виступати, побачивши порожню площу. Зрештою, подальший поетичний вечір відбувся без збоїв. Франківська публіка дуже тепло та емоційно приймала Андрія Бондаря з його новою збіркою “Пісні, Пісні”, що постала з постів поета у Фейсбуці на злободенні теми українського громадсько-політичного життя часів Майдану та Януковича. Ірена Карпа розповіла про свою нову книгу “Ірена Карпа. Письменниця. Співачка. Мандрівниця”, яка складається з інтерв’ю, есеїстики та креативної фотосесії Карпи від Ростислава Шпука. Христя Венгринюк читала вірші із нової збірки “Довгі очі”, а Сергій Жадан разом з гуртом “Собаки в космосі” презентував книжку-комікс-CD “Бийся за неї”.
Серед найцікавіших літературних новинок цієї осені, презентація яких відбулася у рамках фестивалю, – книжка Мартіна Поллака “Мрець у бункері”, збірка поезії Пауля Целана “Світлотиск” у перекладі Сергія Жадана, книга Тадеуша Боровського “У нас, в Аушвіці…” в перекладі Олександра Бойченка та радіощоденник Ігоря Померанцева “Вільний простір”.
Фестиваль MERIDIAN CHERNOVITZ відбувся в Івано-Франківську вперше і, сподіваємось, не востаннє, бо літературних подій такого масштабу в місті катастрофічно бракує. Попри славу батьківщини Станіславського феномена, Івано-Франківськ досі не розжився на власний літературний фестиваль. Натомість без представників літфеномена та усіх його “нових хвиль” не обходиться жодний Форум видавців чи Меридіан.
“Я дуже тішуся, що мій рідний Франківськ став однією з культурних столиць України. Раніше він вже став точкою на карті гастрономічного туризму з усіма цими концептуальними кав’ярнями і ресторанами, а тепер хотілося б, щоб у розмові з якимось іноземцем, який роздивляється карту і питає, куди можна цікаво з’їздити, можна було б сказати, що от є таке місто Франківськ зі старою архітектурою та потужною культурною сценою. Хочеться більше експериментального арту, вільного мистецтва, вільної сцени для молодих поетів”, – підсумувала Ірена Карпа.
Наталка ГОЛОМІДОВА