Форум видавців: три з половиною дні, коли книжка стає бізнесом

  • Форум видавців у Львові – подія знакова. Наприклад, як зауважив письменник Антон Санченко, лише в ці кілька днів український книговидавничий процес стає схожим на бізнес. А ще в рамках Форуму проходить Літфест. В кінці серпня одна із організаторок заходів Марта Чавага зауважила: «Було у нас минулого року 800 з гаком заходів. Цього року ми подумали, що криза, треба якось скромніше. І зробили 900». Але до Форуму було ще два тижні, а життя тривало, тому в результаті вийшло понад 1002 події у програмі.

    Загалом, феєричне книжкове свято, яке, на думку перекладача й блогера Олександра Стукала, має лише дві події – погуляти й купити книжок. Так чи інакше, кожен міг знайти своє для себе. Цьогорічний Форум справді багатий на книжкові новинки та різноманітні тематичні заходи.

     

    Франківці на Форумі

    Франківських письменників на Форумі було, як завжди, багато. Хтось приїхав презентувати щось нове, хтось – поговорити на якісь мудрі теми у дискусіях, а хтось – просто купити книжок.

    Нову дитячу книжку «Куди зникло море» презентували Тарас Прохасько й Мар’яна Прохасько. Після минулорічного успіху першого спільного твору тандему «Хто зробить сніг» це видання викликало немало зацікавлення читачів та ввійшло в двадцятку найкращих книжок Форуму.

    Герої – ті самі кроти. Їхня родина зібралася в далекі краї – туди, де тепло і де росте виноград, з якого на зиму можна заготувати багато поживних родзинок. Удома, в Буковому лісі, залишилися тільки Муркавка, Повз і Мартіна. Але дітям не лячно самим, бо ж у них є друзі – бобреня Загата, білки Жужіка та Ержіка, з якими кожен день сповнений несподіванок і пригод. Тим паче, що до Букового лісу завітала знаменита співачка Соня Садова, а разом із нею – справжня детективна історія…

    Був представлений також і зовсім не дитячий новий роман Степана Процюка «Десятий рядок». У ньому йдеться і про радянські концтабори (у яких пробув кілька років батько письменника, вже покійний, за так званий “український буржуазний націоналізм”), і про патологічну природу тоталітарних режимів.

    Дещо іншого формату тексти представили письменниці з Прикарпаття Ольга Деркачова, Христина Козловська та Галина Петросаняк – вони читали есеї з майбутньої книги, які творять спільно з іще шістьма українськими авторками (загалом авторів дев’ять). Це має бути антологія текстів про досвід вагітності «При надії». Також на читаннях були представлені оригінальні колажі, якими буде ілюстроване видання.

    Однією з найгучніших книг Форуму став роман Софії Андрухович «Фелікс Австрія». Фрагменти з майбутньої книги «Жах на вулиці в’язнів» зачитав Олег Криштопа. Іздрик традиційно читав вірші й музикував. Молоді поети Наталя Ткачик, Богдан Ославський, Андрій Шийчук презентували літературну студію «Нобель» та власну творчість. Також відбувся окремий захід – зустріч з учасниками проекту резиденції «Станіславський феномен». Своїми враженнями від перебування у Франківську ділилися Євген Мехеда, Назарій Заноз, Роман Чихарівський, Роман Повзик та Ірина Роік.

     

    Книжки Форуму

    Гран-прі книжкової премії «Найкраща книга Форуму видавців – 2014» отримала книга «Сто загадок Симфосія». Переклад з латинської, коментарі-есеї Андрія Содомори.

    «Загадки» пізньолатинського автора Симфосія, вперше перекладені у цьому виданні повністю, – не так для відгадування, як для нагадування про те, що на світ речей, природний світ, людина покликана дивитись дивуючись. Якщо знання живить думку, то подив спонукає її до руху. Спробою таких «мандрівок» думки є есеїстичні коментарі Содомори.

    До двадцятки найкращих книжок Форуму ввійшли книжки «Йосиф Сліпий. Спомини», «Галичина. Український здвиг. За матеріалами архіву Степана Гайдучка», роман Курта Воннеґута «Бойня номер п’ять», нове видання «Маленького принца» Антуана де Сент-Екзюпері, «Фауст» Ґете у перекладі Миколи Лукаша, «Сергій Параджанов. Колаж. Асамбляж. Предмет» тощо.

    Персональні відзнаки президента Форуму видавців Олександри Коваль отримало видавництво «Фонтан казок» за вдалий дебют (за три місяці видало п’ять якісних дитячих книг). Відповідної нагороди удостоївся й Володимир В’ятрович за книжку «Історія України з грифом «Секретно» та Іван Андрусяк за повість «Третій сніг».

    Загалом, цього року на конкурс було подано 316 книг від 68 видавництв.

     

    Спеціальне й очевидне

    Спеціальними гостями Форуму стали письменники Людмила Уліцька (Росія), Анджей Стасюк (Польща), Паскаль Брюкнер (Франція) та Мартін Поллак (Австрія). Звісно, всі вони викликали чимале зацікавлення. Численні зустрічі з авторами такого рівня – добра нагода торкнутися світового літературного дискурсу.

    Але очевидним було, що найбільше українців турбує те, що робиться нині в країні. Письменник, поет і заступник командира добровольчого батальйону «ОУН» Борис Гуменюк представив у Львові збірку «Вірші з війни». Також на стендах видавництв можна було помітити чимало книг політичного спрямування, як-от «Путінократія» Бориса Райтшустера.

    Ця книга на батьківщині її автора – в Німеччині – перевидавалася двічі, ставши політичним бестселером. Як зазначають критики, Райтшустера можна було б читати як захопливий детектив, якби його твори не відображали жахливу реальність.

    У 2006 році книга отримала загалом схвальні відгуки, але читачі вважали, що сучасна Росія в ній змальована занадто песимістично. Через вісім років, у 2014-му, книга була перевидана. Її обсяг був збільшений на 80 сторінок, і вона отримала нових шанувальників — більшість скептиків, які не вірили прогнозам Райтшустера у 2006 році, перейшли на бік автора. Однією з причин стала ганебна анексія Росією Криму.

    Також стенди видавництв рясніють книгами про Майдан. Від «Літопису самовидців» до «Хроніки в новелах», від «Небесної сотні» до «Революції духу». Попитом користуються й історичні книжки, зокрема про воєнні події та українське підпілля.

     

    Загалом, Форум видавців – подія надзвичайно позитивна. На ньому збираються разом практично всі активні українські видавництва, і тут можна знайти книги, яких годі шукати в книгарнях через відсутність мережі розповсюдження. А ще тут видавничі ціни. Та багато-багато письменників. Така концентрація літератури на квадратний метр створює особливу атмосферу, в якій хочеться не лише читати книжки, а й ними жити.

    Василь Карп’юк

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!