Прийнятий цього року Закон України «Про вищу освіту» вводить зовнішнє незалежне оцінювання у правове поле. Крім того, нинішні випускники в обов’язковому порядку, незалежно від бажання стати абітурієнтами, проходитимуть ЗНО з української мови та літератури. Результат вплине на підсумкову оцінку і вноситиметься в атестат. Тож можна сподіватися, що «липових» медалей стане менше, а відповідальність молоді за вивчення й знання мови, навпаки, збільшиться.
На це сподівається і директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук. А ще попереджає про введення дворівневих тестів з двох предметів – математики й української мови та літератури.
Вивчення рідної мови, на думку директора ІФРЦОЯО, має пріоритетне значення. Для підтримки у молоді наміру вивчати традиції, звичаї народу, біографію відомих людей, які жили і творили на теренах рідної землі, перечитувати літературу, а також стимулювати бажання розмовляти українською, створили турнір «Любіть Україну, як сонце, любіть». Тож всі охочі школярі зможуть себе проявити, позмагатися за першість і вдосконалити власні знання про Україну.
Попередній аналогічний захід «Знай Шевченка» об’єднав довкола себе понад 6500 ерудитів зі всієї країни. Одними із найактивніших учасників стали школярі з Донецької області і навіть з Криму в той час, коли на півострові відбувалося захоплення території. «Слід зробити так, щоб у тих дітей, які нині навчаються, через 23 роки не виникло бажання взяти до рук зброю і стріляти один в одного», – наголошує Богдан Томенчук.
Цьогорічний захід розпочнеться тоді, коли повністю сформують призовий фонд. За словами директора закладу, на це потрібно близько ста тисяч гривень. Деякі свідомі українці відразу ж допомагають, розуміючи важливість заходу. Одним із тих, хто від самого початку, три роки поспіль підтримував ініціативу проведення турніру, був Петро Шкутяк. Першим він зголосився й цього разу. «Коли я був на Сході, в нас стріляли недовчені учні недовчених вчителів», – сказав учасник АТО Петро Шкутяк. Він заснував спеціальний приз для найкращого учасника із Луганської області. «Треба пройти непросту життєву школу, мати достатньо людяності, щоб допомагати тому, хто піднімав на тебе зброю», – вважає Богдан Томенчук.
Такі турніри, на думку директора ІФРЦОЯО, як ніщо інше, консолідують дітей з цілої країни, змушують їх думати, аналізувати, вишукувати цікаві факти, ставити запитання і знаходити відповіді. «Патріотизм закінчується в окопі, але починається він ще в дитячому садочку», – наголошує Томенчук.
Ірина ФЕДОЛЯК