Нічийним пам’ятникам знайдеться господар

  • В Івано-Франківську обслуговування та ремонт пам’ятників, пам’ятних знаків, меморіальних дошок та кованих виробів здійснює КП «Міська ритуальна служба». Але на баланс підприємству передана лише частина пам’яток, решта – нічийні?

    У департаменті житлової, комунальної політики та благоустрою виконкому Івано-Франківської міськради пояснюють, що міське майно має обслуговуватися комунальними підприємствами, а якщо пам’ятник досі не переданий на баланс КП, то його утримання здійснює та організація, яка його встановлювала. У міській архітектурі стверджують, що це технічне питання і передача на баланс комунального підприємства тих споруд, за які наразі ніхто не відповідає, – лише питання часу.

    14281453_1147932981929402_1822921909_n

    «Безхозні» монументи

    На утримання пам’ятників, пам’ятних знаків, меморіальних дошок та кованих споруд з міського бюджету виділено 200 тис. грн. на рік. Відтак щомісяця балансоутримувач, КП «Міська ритуальна служба», здійснює їхнє обслуговування. На балансі установи перебуває 16 пам’ятників та 89 меморіальних дошок.

    «На балансі підприємства не перебувають пам’ятники Героям та жертвам Чорнобиля, Воїнам-афганцям у парку Воїнів-інтернаціоналістів, Митрополиту Шептицькому на майдані Шептицького, «Руській Трійці» у парку ім. Адама Міцкевича, погруддя Євгена Коновальця на вул. Коновальця, поблизу військової частини. Час від часу міська влада звертається до нас із проханням привести і ці пам’ятники до належного вигляду. Чому так сталося, що пам’ятники досі не перебувають у нас на балансі? Архітектура не підготувала рішення про передачу. Що зараз створюється, відразу передається, а те, що раніше не передали, загальмувало на певному рівні», – розповідає заступник директора КП «Міська ритуальна служба» Василь Паращій.

    Крім того, службі передали ще й ковані композиції, які залишилися в місті після щорічного «Свята ковалів». З «Дерева щастя» на вул. Незалежності працівники підприємства знімали колодки, які вішають закохані. А нещодавно довелося підняти гойдалку, розміщену на «дереві», адже майже кожен перехожий вважав своїм обов’язком сісти на неї і сфотографуватися. А от «Карусель» на Низовій та «Рамка ковальських традицій» на Лесі Українки наразі не перебувають на балансі КП.

    «Основне завдання ритуальної служби – поховання людей, але якщо так склалося, що нам передали на обслуговування пам’ятники та інші елементи благоустрою міста, то було б правильно, щоб вони всі перебували у нас на балансі», – вважає Паращій.

    Обслуговування пам’ятників, знаків та решти елементів із переліку відбувається щомісячно. «Для того, щоб помити пам’ятники, виїжджає машина. Люди їх миють вручну, при потребі використовують драбину», – розповідає заступник директора підприємства. На вимогу міської влади або до свят обслуговуються й ті об’єкти, що не перебувають на балансі комунального підприємства. Додаткові кошти на це, за його словами, не виділяються.

    Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак пояснив, що комунальні підприємства створюються для того, щоб вони були балансоутримувачами комунального майна і відповідали за ті чи інші елементи благоустрою міста.

    «Пам’ятники та деякі інші елементи благоустрою передані КП «Міська ритуальна служба», яка здійснює їхнє обслуговування. Раніше ці функції виконувало КП «Спецкомбінат», а пізніше їх передали іншій структурі. Зрештою, можна не створювати КП, але тоді періодично необхідно буде проводити тендер і визначати ту організацію, яка буде обслуговувати споруди. Але як показала практика, коли приходить приватний підприємець і розуміє, що він працюватиме, наприклад, рік і що немає довгострокової перспективи роботи, він відтак не переймається збереженням архітектурних елементів», – розповідає чиновник.

    Пам’ятники, які наразі не передані на баланс «Міської ритуальної служби», обслуговують ті організації, що долучилися до їхнього створення і бажають утримувати їх власними силами, зауважує Смушак. До прикладу, пам’ятник Іванові Пулюю, який встановив Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу.

    «Якщо є бажання, щоб пам’ятник прийняла на баланс ритуальна служба, пишеться звернення, відповідно до цього за рішенням виконавчого комітету його приймається на баланс КП», – зазначає директор департаменту.

    img_0885

    Пам’ятник Пулюю

    21 вересня минулого року біля центральних воріт ІФНТУНГ на вул. Береговій відкрили пам’ятник фізику, електротехніку, винахідникові Івану Пулюю. Погруддя споруджене спільними зусиллями університету і Товариства Шевченка за кошти міської громади та меценатів.

    «Пам’ятник був встановлений до чергової річниці від дня створення університету, – розповідає помічник ректора, директор господарського комплексу ІФНТУНГ Анна Дівнич. – Ще до цього ми здійснили планування території під пам’ятник, розчистили ділянку, поклали бруківку. Після встановлення пам’ятника технічний персонал університету проводить його обслуговування. Це загальні господарські роботи, які не потребують додаткових зусиль чи витрат. Кожних два місяці пам’ятник миємо, періодично підстригаємо траву поблизу. Наразі встановлюємо огорожу довкола нього, щоб погруддя виглядало привабливіше».

    14281378_1147932988596068_1632999908_n

    Питання часу

    За даними департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини виконкому Івано-Франківської міськради, не переданих нині пам’ятників, пам’ятних знаків, погрудь, меморіальних дошок, кованих споруд у місті – понад 20. Тут список доповнюють ще кількома пам’ятниками, зокрема страченим українським патріотам, першій українській церкві, «пластунам, які не зрадили своїх присяг», та меморіальними таблицями, встановленими на освітніх закладах міста.

    Передача їх – лише технічний момент, наголошують у департаменті. Це пов’язано з тим, що у травні ц.р. рішенням виконавчого комітету було передано повноваження департаменту містобудування та архітектури до нового департаменту архітектури, містобудування та культурної спадщини. Наразі це питання в процесі вирішення, і у найкоротші терміни виконком розглядатиме передачу пам’ятників і пам’ятних знаків на баланс відповідних структур: КП «Міська ритуальна служба» і департаменту освіти та науки, якщо меморіальні дошки, розміщені на школах.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!