З 1 серпня 2016 року всі державні тендери в Україні мають проводитись виключно в електронній системі ProZorro. Електронна система закупівель працює в Україні з 2015 року, але тільки з серпня закупівлі в межах цієї системи стали обов’язковими для державних структур.
Обов’язковими через систему є всі надпорогові тендери, тобто на суму більше 200 тисяч гривень для товарів і більше 1,5 млн гривень – для послуг.
Головна мета системи – зробити закупівлі відкритими, прозорими і доступними для всіх. Та замінити проведення тендерів “в паперових папках”, показавши процес відбору, виконавця чи постачальника товарів.
Закупівлі проходять у формі аукціону. Замовник оголошує про закупівлю і виставляє термін, протягом якого потенційні постачальники можуть задавати питання щодо закупівлі. Після періоду уточнень постачальники вносять в систему свої цінові пропозиції, які ніхто не бачить.
Після цього проходить три раунди по зниженню ціни між учасниками. При цьому назви компаній-учасниць розкриваються вже після останнього раунду, коли відома найнижча ціна. У самій системі закупівлі поділяються на допорогові та надпорогові.
Закупівлі на суму до 200 тисяч гривень для товарів і до 1,5 мільйона гривень для послуг вважаються допорогових. Все, що вище цієї суми, переходить у надпорогові закупівлі.
Від початку 2016 року, здійснюючи закупівлі в електронній системі, Івано-Франківську вдалось зекономити близько 6 мільйонів гривень. Цьогоріч структури Івано-Франківська провели 278 тендерів.
Відколи державні закупівлі через систему стали обов’язковими (від серпня 2016 року), у Франківську провели 139 тендерів. А економія склала близько 140 тисяч гривень.
Нагадаємо, у Франківську навчалися впроваджувати електронні закупівлі в системі “ProZorro”.