Рак молочної залози – попередити, щоб не боятися

  • 20 жовтня Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози

     

    Почути від лікаря страшний діагноз і усвідомити, що в твоєму організмі щось «зламалося» – страшно. Підсвідомо кожен з нас вірить, що біда прийде не до нього, постукає в чужі двері, омине, піде далі і ніколи не повернеться. Торкнеться когось іншого, чужого… Але безжальна статистика розставляє все на свої місця. Від раку молочної залози щороку помирає на Прикарпатті 166 жінок, і ці дані свідчать, що це найпоширеніше жіноче онкологічне захворювання в Україні.

    З 22 вересня по 17 жовтня в області проходить місячник діагностики захворювання молочних залоз. Це чудова нагода для жінок пройти обстеження, навіть якщо нічого не турбує, адже кожна жінка повинна пам’ятати, що вона особисто відповідає за власне здоров’я та довголіття.

     

    Передумови й ризики

    Як розповідає головний лікар Івано-Франківського обласного клінічного онкологічного диспансеру, головний позаштатний спеціаліст з онкології Департаменту охорони здоров’я ОДА, заслужений лікар України Володимир Романчук, найчастіше рак молочної залози діагностують у жінок віком від 45 до 70 років. Проте нині рак помолодшав. Буває, його виявляють у дівчат віком до 25 років.

    «На виникнення РМЗ (раку молочної залози) впливає близько 80 різноманітних чинників, – зазначає завідувач клінічного мамологічного центру ООД, лікар-онкохірург В’ячеслав Живецький. – До групи ризику належать жінки з раннім початком або пізнім закінченням менструацій, жінки, які ведуть нерегулярне статеве життя, не народжували або не годували дітей грудним молоком. Факторами ризику є запалення та кісти яєчників, фіброміома матки, мастопатія, діабет, ожиріння, хронічні захворювання печінки та щитовидної залози. Розвитку раку сприяють також куріння, надмірне вживання алкоголю, жирів, недостатнє споживання свіжих овочів та фруктів. Тривалий неконтрольований прийом гормональних препаратів, малорухливий спосіб життя, стреси, негативний вплив навколишнього середовища створюють додаткові передумови для розвитку хвороби. Не можна відкидати й генетичну складову».

    Рак молочної залози загрожує жінкам, які зловживають засмаганням на пляжі без верхньої частини купального костюма. Фахівець попереджає, що засмага в солярії не менш шкідлива.  

    Одним з найнебезпечніших для жінки, як стверджує В’ячеслав Живецький, є переривання вагітності. Аборт сприяє запаленню придатків матки, безпліддю й гормональному розладу, викликає зворотний розвиток залозистих клітин у молочних залозах. Внаслідок цього у них з’являються ущільнені ділянки, що створюють передумови для виникнення ракових клітин.

    Розвиток та лікування

    Під час лікування захворювання дуже велике значення має стадія виявлення раку. «На першій стадії виліковується близько 94% пацієнтів. На ранніх стадіях пухлина практично не відчувається і не турбує, – розповідає лікар-мамолог Івано-Франківського обласного онкологічного диспансеру Ігор Пришляк. – Проте навіть коли жінка відчуває певний дискомфорт чи незручності, вона здебільшого не поспішає звернутися за консультацією до фахівця. Однією з причин цього є низька поінформованість населення про недугу та недостатня кількість обладнання для ранньої діагностики раку. Звідси й статистика: щороку виявляють понад 15 тисяч випадків захворювання на рак молочної залози. Близько 20% помирають впродовж року з моменту виявлення хвороби».

    Ігор Пришляк наголошує, що сучасні методи лікування, які включають хірургічне втручання, хіміо- та радіотерапію, дозволяють досягти повного одужання або продовжити життя пацієнтки на багато років.

    «Процес і тривалість лікування залежать від місцезнаходження й розміру пухлини в молочній залозі, результатів лабораторних аналізів пухлинних клітин, стадії (чи поширеності) захворювання, його патогенетичної форми й наявності супутніх захворювань, – розповідає лікар-онкохірург клінічного мамологічного центру, доцент курсу онкології Івано-Франківського національного медичного університету Сергій Голотюк. – Пацієнтці можуть бути призначені й інші аналізи, щоб виявити, наскільки поширився рак. Зазвичай призначається рентген легень, кісткової тканини, аналіз крові, печінкові проби, оскільки рак молочної залози має тенденцію поширюватися на ці органи. Для розробки плану лікування до уваги береться вік та загальний стан здоров’я жінки».

    Нетрадиційна медицина

  • Ніде правди діти – в Україні дуже популярним є лікування нетрадиційними методами у місцевих цілителів-ескулапів, які беруться поставити на ноги пацієнта з будь-якою хворобою. Почувши страшний діагноз, жінки часто звертаються до нетрадиційної медицини, при цьому втрачаючи дорогоцінний час, розтягуючи лікування на роки, а не отримавши очікуваного результату, повертаються у медичний заклад, щоб продовжити лікування уже на пізніх, часто невиліковних стадіях.

    «Жінки страждають через необізнаність, – зазначає Володимир Романчук. – Багато хто звертається до нетрадиційних методів з відчаю, інші – зневірившись у можливостях лікарів. До нас часто приходять жінки на третій-четвертій стадіях хвороби, які до цього побували в руках екстрасенсів чи народних цілителів. На жаль, після такого курсу лікування лікарі не можуть гарантувати повного одужання».

    За даними неофіційної статистики, більше половини пацієнтів звертаються до нетрадиційної медицини. Часто приховують такий факт від медичних працівників. «Чимало людей вважають, що рак молочної залози – невиліковне захворювання, а традиційна медицина не зможе зарадити цій проблемі, – продовжує головний лікар. – За свою багаторічну практику я не бачив жодного онкохворого, який би вилікувався народними методами і непрофесійним лікуванням. Тривалість життя пацієнта, хворого на рак молочної залози, після встановлення діагнозу на ранніх стадіях (нульова, перша і друга) і якісного, ефективного лікування складає понад 25 років».

    «Методи нетрадиційної медицини не проходили офіційної апробації і не рекомендовані для практичного вживання. Ефективність народних методів не доведена, визначається лише на рівні чуток, тому говорити про їхню ефективність неможливо», – підсумовує Володимир Романчук.

     

    Самообстеження й візит до лікаря

    «Важливе значення для раннього виявлення захворювання має самообстеження, яке слід проводити раз на місяць, – розповідає Ігор Пришляк. – В 9 із 10 випадків виявлення ущільнень у молочних залозах не є злоякісними. Але остаточний діагноз можна визначити лише після комплексного медичного обстеження».

    Навіть якщо у людини немає скарг, навідуватися у медичну установу на профілактичний візит до лікаря просто необхідно, наголошують фахівці. Саме профілактика може забезпечити успіх у боротьбі з хворобами. Адже, як відомо, захворюванню легше запобігти, ніж його лікувати. Лікарі стверджують: більшість недуг, виявлених на ранніх стадіях, виліковні. «Нерідко буває, що у хворих виявляються онкозахворювання на перших стадіях тоді, коли вони не мають скарг на біль у тій чи іншій ділянці тіла або лікують інші недуги, – зауважує лікар-мамолог. – Іноді пухлину виявляють випадково, що дозволяє врятувати хворому життя. А скільки життів можна було би врятувати, якби хворі самі приходили на профілактичні медичні огляди?»

    P.S. Лікування онкозахворювання – доволі тривалий і дорогий процес. Його можна уникнути, якщо раз у рік-два проходити медичний огляд в медзакладі за місцем проживання, навіть у випадку відсутності симптомів. У кожній поліклініці Івано-Франківська є лікар-онколог, а також мамологічний пункт та оглядовий кабінет, де жінки можуть пройти обстеження молочних залоз та органів малого тазу.

     

     

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!