Режисер: Клінт Іствуд
У ролях: Том Хенкс, Аарон Екхарт, Лора Лінні
Досить легко зробити поверхневі висновки щодо нового фільму Клінта Іствуда до його перегляду. Так, в цій стрічці Том Хенкс грає героїчного пілота Чеслі Салленберга, який садить у крижані води Гудзона несправний літак 15 січня 2009 року і рятує життя всіх 150 чоловік на борту плюс п’ятьох членів екіпажу. Якщо прикинути все це у форматі звичайного біографічного фільму, який заточений під нагороди, виглядає все просто жахливо. Але Клінт Іствуд зазвичай фільми такого роду не знімає (бачили «Снайпера»?). Та й Хенкс занадто правдивий і винахідливий актор, щоб грати свого Саллі просто як плакатного героя. Фільм Іствуда гіпнотизує вас, затягуючи максимально глибоко в той світ, у якому живе центральний персонаж – чоловік, який не дуже любить, коли його називають героєм, і живе в полоні своїх сумнівів.
Фільм відкриває очі на справжню природу героїзму і те, як це все можна пережити. Ось що відбувалося за фактом. Приблизно через три хвилини після того, як рейс 1549 піднявся з нью-йоркського аеропорту «Лагард», зграя птахів врізалася в літак і позбавила тяги обидва двигуни. Саллі скомандував своєму другому пілотові Джеффрі вивчити інструкцію з цього приводу. Чи можна повернутися назад у «Лагард» або в сусідній аеропорт «Тетерборо» в Нью-Джерсі і не розбити при цьому літак? На вирішення задачі йде 208 секунд, і Саллі констатує: «Ми сядемо на Гудзон». Капітан вибирає ідеальну точку, в якій вертольоти, поліція, пожежники і катер можуть максимально швидко посприяти порятунку. Все разом займає близько 24 хвилин. Іствуд використовує камери IMAX (і вміння чудового оператора Тома Стерна), щоб припечатати вас до сидінь у залі під час напружених сцен польоту і, найголовніше, порятунку.
Але чи могли ці сцени, незважаючи на те, наскільки круто вони зроблені, стати всім фільмом? Сумнівно. Ось чому Іствуд так ретельно відтворив те, що трапилося після самого «дива на Гудзоні». Саллі потрапляє в тісне кільце зі співробітників медіа, політиків і захоплених фанатів. Самого пілота переслідують примари того, що могло б статися, якби він не знайшов ідеального маршруту для приземлення. Під час телефонної розмови з дружиною Лоррі він заявляє, що прийняв правильне рішення. Однак дії пілота, що ґрунтуються на його 40-річному досвіді, ставлять під сумнів співробітники агентства з безпеки перевезень на території Америки, які жорстко пресують і самого Саллі, і його другого пілота. Ну, і головна неприємність ситуації полягає в тому, що розбір польоту виникає не за гарячими слідами, а через 18 місяців після аварійної посадки.
Зрозуміло, симпатії Іствуда на боці пілота, який ілюструє перемогу гуманізму і людського фактора в цілому над механізмами комп’ютерної імітації. «Чудо на Гудзоні» – це дуже особистий проект і для Іствуда, і для Хенкса, які працюють на межі своїх можливостей. Їм вдалося створити глибокий і тонкий образ пересічної скромної людини з зовсім непересічними навичками. Хенкс виграв два «Оскари» за головні чоловічі ролі в «Філадельфії» і «Форест Гамп». Шокуючий факт – востаннє його відзначали 15 років тому. Для того, щоб продемонструвати те, яким чином скромний Саллі міг посадити літак, Іствуд пропонує кілька флешбеків, у яких персонаж демонструє свою майстерність в минулому і в приблизно таких же екстремальних ситуаціях. Як і Саллі, Хенкс діє у форматі добре зробленої роботи, але для будь-якого іншого актора завдання, яке Том вирішує з легкістю, було б просто нездійсненним. Як і місія, виконана Саллі, для більшості пілотів.
ФЕЛІНСЬКИЙ