Кількість постраждалих від отруєння сурогатним алкоголем в Україні досягла 114 осіб.
Україною шириться нова смертельна епідемія – отруєння сурогатним алкоголем. Після підвищення акцизів на спирт та падіння доходів населення крамниці заповнені сурогатом. І вбиває він швидше, ніж війна. Лише за останні два тижні від технічного спирту померло понад 50 людей. Такий спирт додають до фарб і палива, але загиблі навіть не підозрювали, що п’ють отруту. Рідина виявилась настільки токсичною, що лікарі забороняють навіть торкатися до тіла померлого.
Досі ніхто не може дати конкретної відповіді, до яких регіонів встигла потрапити «палена» горілка. Під прицілом кожне місто. Нещодавно смертельну оковиту знайшли на Житомирщині та у Миколаєві. Журналіст «Галицького кореспондента» вирішила перевірити, наскільки легко можна купити алкогольну отруту. На щастя, пройшовшись магазинами Івано-Франківська, злощасної горілки ми не знайшли. А от в Інтернеті вам із задоволенням продадуть сурогат майже задарма. За той самий смертельний напій «Краля» просять 17 гривень за півлітра і всього 8 гривень за 0,25 літра.
Як пояснив директор Івано-Франківського горілчаного заводу Андрій Паньків, винен у всьому – акциз. «Тенденція до підробки алкоголю пов’язана з підвищенням ціни на акциз, зараз він становить 21 гривню 10 копійок. Також звертайте увагу на ціну: нормальна горілка сьогодні коштує близько 70 гривень. Підробка горілки – непоганий заробіток. Не варто забувати, що алкоголь – це монополія держави, тому вона має контролювати як виробництво, так і продаж алкогольних виробів», – наголошує Паньків.
Найчастіше причиною смерті є вміст метанолу в горілці, і, що особливо лякає, на запах чи смак такий напій від звичайного відрізнити практично неможливо, це можна виявити лише у лабораторії. Як розповіли у Державній службі України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, станом на 10 жовтня в країні зареєстровані 114 випадків отруєнь фальсифікованим небезпечним алкоголем, з них летальних — 54. Загалом, у Харківській області загальна кількість отруєнь сурогатами алкоголю склала 87 осіб, з них померло 40 жителів області.
За даними судово-медичної експертизи, на Харківщині метиловий спирт виявили у тілах 28 померлих. За оперативними даними, в Донецькій, Луганській, Житомирській та Миколаївській областях кількість випадків отруєнь сурогатами становить 19 осіб, з них летальних – 13.
На жаль, чимало алкогольних отруєнь не документують через відсутність скарг чи звернень до лікарів. Медики пояснюють, проблема посилюється й тим, що часто людина середнє чи навіть важке отруєння спиртом розцінює як звичайне похмілля, і найнебезпечніше у такому випадку – випити ще трохи для покращення самопочуття. Інфекціоністи наголошують: вводити спиртовий розчин, що є антидотом смертельного метанолу, мають право лише медики, які прибули на виклик. У разі поганого самопочуття (нудоти, головного болю та дискомфорту в шлунку, блювоти з кров’ю, сухості в роті тощо) перша допомога має бути така ж, як і при отруєнні: вживання засобів, що викликають блювоту, а згодом – великої кількості рідини та сорбентів (активованого вугілля, наприклад) і терміновий виклик швидкої. Кефір, розсіл чи інші методи в жодному разі не допоможуть при отруєнні фальсифікованою горілкою – вони здатні лише частково усунути неприємні симптоми при передозуванні звичайним алкоголем.
Як вберегтися від алкогольного отруєння? Першим правилом, на якому наголошують виробники алкоголю, є не купувати немаркований алкоголь без засвідчених гарантій якості. Також не варто розпивати алкоголь у малознайомих компаніях та не купувати з-під поли дешеві напої невідомого виробництва.
А ще пам’ятайте негласне правило: навіть якісний алкоголь можна вживати лише у невеликій кількості – тоді він справді допоможе зробити застілля веселим.
Дар’я БАВЗАЛУК
Матеріал підготований в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіапроекту «MyMedia»