Перша хвиля мобілізації, дорога на Схід, війна, поранення, тривала та болісна терапія у Львівському військовому шпиталі… Мешканець Хриплина Андрій Шак – сирота, його батьки померли, ще коли він був дитиною, проте війна його не оминула. Чоловіка призвали на військову службу в квітні, служив у в/ч 3938 у Володимирі-Волинському. Нещодавно він звернувся до сільської ради, щоб, згідно з законом, йому виділили земельну ділянку. Але сесія сільради землі учаснику АТО поки що не дала…
Прикра дійсність
Кульове поранення старший сержант Андрій Шак отримав у символічний для українців день – День незалежності. Трапилося це поблизу с. Сигнальне на Донеччині. Лікарі поставили діагноз: вогнепальне наскрізне поранення правого передпліччя зі зміщенням уламків. Того ж таки дня Андрія гелікоптером доставили у Дніпропетровський шпиталь, а відтак перевезли до Львова. У госпіталі він переніс не одну операцію.
38-річний Андрій Шак одружений, батько двох неповнолітніх діток, власного житла не має. Він зареєстрований у рідної тітки Н.Грейди, а дружина з малечею – у своїх батьків.
Сім’я Шака справді без житла. Сусіди кажуть, що вони мешкають у старій батьківській хаті, але, крім Андрія, на спадщину претендують його брат і сестра. Дружина Галина у військовому госпіталі нині доглядає за пораненим чоловіком, тому шефство над документами про виділення земельного наділу взяли односельчани та сусіди Олег і Наталя Лемчаки.
«Він просто не має де жити. Зараз з дітьми мешкає у старій батьківській хаті, навіть не будучи її власником. І житло вони ділять з молодшим братом. Він з дня поранення до 15 вересня перебував у госпіталі, потім вдома, а зараз знову на лікуванні», – розповідає Наталя Лемчак. Усі документи про те, що він учасник АТО, Андрій Шак оформив і просив сільську раду надати йому земельну ділянку для будівництва.
Чи є земля?
Земельний розпорядник Хриплинської сільради запевняє, що всю землю роздали ще в 90-х роках, вільного клаптика у центрі села немає. Передбачено землі для розширення села, але вони меліоративні, для ведення сільського господарства. Аби їх виділити, потрібно змінити призначення землі та узаконити цю зміну.
«24 жовтня Андрій Шак звернувся, щоб йому як учаснику АТО надати земельну ділянку. 27 жовтня я своїм розпорядженням скликав сесію, і 7 листопада вона відбулась, – пояснює ситуацію сільський голова Хриплина Роман Качмар. – До сільської ради надійшло дві заяви від учасників АТО про надання земельної ділянки: від Андрія Шака та Дмитра Вітенка. До того ж, чоловіки заявили, що хочуть мати землі по сусідству. На сесії ми прийняли рішення, що комісія з питань земельних відносин проведе земельну інвентаризацію однієї земельної ділянки з метою першочергового надання ділянок для будівництва учасникам АТО Шаку та Вітенку. Акти її обстеження постановили розглянути на черговій сесії».
Війт показує карту незатвердженого генплану земель сільської ради Хриплина – усі ділянки перед очима, знайти зайву неможливо. На мапі вимальовується шмат, який колись був призначений для будівель соцкультпобуту. Там мали вибудувати магазин та дитячий садочок. У проекті нового генплану цю територію запланували під житлове будівництво.
Відмову надати землю одразу сільський голова мотивує тим, що хриплинські учасники АТО хочуть ділянку під будівництво, де підведені комунікації: газ і світло, а належних вільних наділів немає. Обіцяє, що депутати на наступній сесії затверджуватимуть новий генплан села, без цього документу жодного дозволу на земельну ділянку не дадуть.
Площа Хриплина 958 гектарів. Більшу частину займає промвузол, 86 гектарів охопила Львівська залізниця, є два великих садових товариства. «Упродовж десяти років не видавали жодної земельної ділянки, тому що немає і все, – запевняє Роман Качмар. – Окрім них, в Хриплині ще троє учасників АТО, що ми їм маємо казати?»
Сільський голова гарантує, що звертатиметься у міську та обласну раду, може, вони цілий мікрорайон на земельні потреби учасників АТО передбачать. Адже з проблемою відсутності вільних земель стикнувся не лише він, схожа ситуація у багатьох селах.
“Ви обнагліли!”
Мешканці Хриплина Олег Лемчак та Наталя Лемчак у запевнення сільського голови в тому, що вільних для будівництва ділянок у селі немає, вірити не хочуть: вони переконані, що війт обманює.
«Сесія закінчилася, і всі це обговорювали. Земля є, але вона чекає на того, кого треба, – на своїх. Військовим її віддавати не збираються, – вважає Олег. – На засіданні Координаційного комітету Качмар обіцяв надати найкращу землю, а на сесії каже, що її немає. А земля є, можна півтора гектара знайти, як не більше».
Мешканці обурені діями сільського голови. Мовляв, навколишні села узаконили межі давно, а Хриплин роками живе в очікуванні. Також вони кажуть, що ніхто з сільради не повідомив Андрієві Шаку про його законне право на отримання земельної ділянки, про грошову допомогу там також мовчали. До того ж, коли місцевий депутат від імені пораненого учасника АТО приніс заяву про надання земельної ділянки, її два дні не реєстрували нібито через відсутність на місці секретаря.
«Коли принесли заяву, секретар сказав: “Ви обнагліли!” Із заявою іншого учасника АТО Дмитра Вітенка відношення в сільраді було ідентичним», – розповідає Наталя.
Вона каже, що грошову допомогу учасникам АТО також вибили з зусиллями. Причому Шаку видали 4 тис. грн., а Вітенку – 2 тис. грн., тоді як мешканцям інших приміських сіл виплачували по 8 тис. грн.
Сумні факти
Лише за минулий тиждень список прикарпатців, поранених на Сході, поповнився чотирма прізвищами. Про це повідомили на черговому засіданні обласного Координаційного центру допомоги пораненим та родинам загиблих у зоні проведення АТО. Загалом, на той час 129 мешканців Прикарпаття були поранені та 42 загинули, у т.ч. 7 – на Майдані.
11 сімей учасників АТО, які загинули, вже отримали допомогу в сумі 100 тис. гривень, решта ще очікують. На відповідні виплати в обласному депутатському фонді залишилося понад 240 тис. грн., їх обіцяють розділити між усіма. «Ситуація з виплатами ускладнюється, адже бюджетний рік закінчується, гроші, відповідно, також», – повідомив на засіданні обласного Координаційного центру заступник голови ОДА Сергій Адамович. Додатково родинам військових, які втратили годувальників, виплатять компенсацію по 5 тис. грн. з коштів обласного департаменту соцполітики.
Ірина ТИМЧИШИН