Серед ключових аспектів вирішення проблеми стало скорочення споживання імпортного палива та пошук власних альтернативних відновлювальних джерел енергії з одночасним вирішенням екологічних проблем та розвитком енергоощадних технологій. Про це під час урочистого відкриття сонячної мініелектростанції за участю представників районних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, координаторів Проекту в Коломийському районі та Івано-Франківського ОРЦГ сказала перший заступник голови облдержадміністрації Марія Савка.
До теми: Руслан Марцінків зарядив свій телефон енергією Сонця
Даний задум реалізувала громадська організація «З турботою про людей» у рамках Проекту ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Мета проекту «МРГ» – зміцнення місцевого врядування за підходом, орієнтованим на громаду, її заохочення та участь у розвитку територій.
«На Прикарпатті, як і по всій території України, неабиякого розвитку набувають біоенергетична галузь, сфера альтернативної енергетики, зокрема, із використанням сонячної енергії, – зазначила під час виступу Марія Савка. – Завдяки співпраці з ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в області розпочалося впровадження ряду проектів, спрямованих саме на підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії. На мою думку, відкриття сонячної електростанції – це крок до енергетичної незалежності, до нового майбутнього. Саме тому хочу висловити щиру подяку всім, хто долучився до цієї справи».
Також посадовець запевнила, що обласна державна адміністрація сприятиме таким проектам та надаватиме всесторонню допомогу.
Загалом же у Коломийському районі уже реалізовано три мікропроекти у с. Великий Ключів (встановлення 74 енергозберігаючих вікна у ЗОШ І-ІІІ ступенів), с. Раківчик (встановлено 68 світлодіодних ліхтарів) та с. Семаківці (встановлено 111 ліхтарів з LED-джерелами світла виготовляються техумови на під’єднання до мережі).
Як зазначалося, сума проекту, який реалізували у с. Спас, становить 402,2 тис грн. Зокрема, частка співфінансування ПРООН становить 301,7 тис. грн, ОДА – 40,3 тис. грн, РДА – 40, 2 тис. грн та 20,1 тис. грн. громади.
За словами голови райдержадміністрації Любомира Глушкова, для генерування електроенергії в загальну мережу на земельній ділянці НВК встановлено 29 сонячних модулів загальною потужністю 9,75 кВт. Для безперервної комутації з мережею в допоміжному приміщенні НВК встановлено мережевий інвертор потужністю 10 кВт, для обліку електроенергії встановлено лічильник з включенням його в АСКОЕЄ СЕС, який буде приєднано до загальної мережі. Вироблену електроенергію закуповуватиме місцевий підрозділ ПАТ «Обленерго» з оплатою 80 % від вартості електроенергії для даного типу споживачів, що частково компенсуватиме витрати на електропостачання в Спаському НВК.
Додамо, що станом на сьогодні в області вже діють сонячні електростанції у с. Старі Богородчани Богородчанського району та с. Радча Тисменицького району загальною потужністю 6,5 МВт. Минулого року ними вироблено 6,6 млн. кВт год.
Принагідно зауважимо, що після урочистої частини для учасників заходу провели тренінг на тему: «Підтримка місцевої влади в реплікації методології Проекту МРГ».