Сьогодні франківчани зібралися на вулиці Страчених Націоналістів біля пам`ятника, аби вшанувати 27 осіб, страчених 17 листопада 1943 року.
Ця подія відбулася 14 листопада 1943 року в Станіславському театрі, під час прем’єри оперети «Шаріка». Перервавши виставу, до залу ввійшли гестапівці, агенти і перекрили всі входи та виходи. Слово до глядачів взяв помічник шефа гестапо Оскар Брандт, який заборонив публіці розмовляти між собою. Коли вороги робили обшуки, то перед задніми рядами знайшли зброю, набої та гранати. Людей тримали на перевірці цілу ніч, когось перевіряли у залі, інших – на сцені. Тієї ночі гестапівці затримали близько 140 осіб, показове судилище влаштували прямо в театрі, а 17 листопада 27 чоловік розстріляли біля стін Синагоги.
Сьогодні свічки та квіти до пам`ятника приносили міська влада, родичі загиблих, молодь. Місту ще раз нагадали страшні події того часу, а кожного з 27 загиблих націоналістів назвали поіменно.
Слово надали доньці страченого Олекси Маланюка, Оксані Маланюк. Жінка висловила подяку усім людям, що з року в рік не забувають вшановувати пам`ять цих людей, хоча на зміну їй приходять нові герої:
“Я вдячна владі і всім людям, які приходять, які більше не бояться сюди приходити. Це була акція з метою знищити українську інтелігенцію. Якби не ті події, не було би Небесної Сотні, бо тільки вибрані люди йдуть туди добровільно.”
Окрім традиційного молебню та виступів, цьогоріч артисти прямо серед вулиці показали частину тієї оперети “Шаріка”, яку герої додивитися не змогли.