Безрезультатна боротьба із незаконною торгівлею, порушення елементарних правил благоустрою та рівень злочинності, що різко зріс. Івано-Франківська міська рада вирішила просити допомоги у президента та прем’єр-міністра.
20 листопада секретар міської ради Микола Вітенко виголосив звернення до головних осіб країни та попросив прискорити реформування правоохоронної системи. За відповідне звернення проголосували 37 із 41 депутата.
Причиною такої ініціативи стали певні резонансні події в Івано-Франківську, як-от травмування офіцером міліції пішохода на пішохідному переході, затримання працівника облуправління МВС в нетверезому стані за кермом авто. Також на депутатів вплинули скарги на тиск зі сторони батьків підозрюваного у вбивстві стоматолога на родичів двох молодих чоловіків, вбитих з особливою жорстокістю. Це у депутатів “викликає побоювання, що справедливість навіть на досудовому етапі розслідування справи може бути не встановлена, а організована і виправлена”.
Бути чи не бути
У жовтні уряд затвердив концепцію з реформування МВС. Розроблена експертами стратегія розвитку органів внутрішніх справ України передбачає скорочення числа спецпідрозділів міліції та загальної кількості правоохоронців. Зокрема, Кабмін повідомив про розробку законів щодо ліквідації міліцейських управлінь із боротьби з організованою злочинністю, транспортної та ветеринарної міліції.
За словами міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, міліція стане поліцією, а її співробітники проходитимуть перевірку на детекторі брехні. Також ідеться про те, що МВС після реформування будуть підпорядковані Національна гвардія України, Державна міграційна служба, Держслужба з надзвичайних ситуацій та Прикордонна служба.
Завдання максимум – переформатувати міліцію в професійний державний правоохоронний орган, покликаний забезпечити правопорядок, уникаючи каральних функцій. Її перезавантаження супроводжуватиметься скороченням, реорганізацією та об’єднанням функцій окремих служб. За оптимістичними прогнозами, в рамках реформування правоохоронних органів на 20% скоротиться чисельність міліціонерів, а головною реформою ДАІ буде введення фотофіксації. Оптимальний варіант, коли місцева міліція координуватиме свої дії з МВС, а фінансуватиметься з місцевих бюджетів. Власне якість і стандарти роботи муніципальної міліції також мали б визначати спільно: МВС та владою на місцях.
Але є одне але
Не всі міста зараз здатні забезпечити муніципальну міліцію фінансово. Тим, які не витримають реформаторський тягар та не покриють належне фінансування, допомагатиме профільне міністерство. Втім, як виглядатиме муніципальна міліція, не знає навіть головний міліціонер Прикарпаття Микола Семенишин.
“Буде розроблятися відповідне законодавство. На першому етапі представленої концепції реформування МВС чітко визначено три напрямки: функціональні та організаційні перетворення апарату УМВС, ліквідація дублюючих підрозділів та об’єднання підрозділів із спорідненими функціями, розроблення й прийняття нової редакції закону України про загальну структуру і чисельність УМВС, – каже начальник обласного УМВС. – Має бути національна міліція, яка виконуватиме функції щодо розкриття злочинів, і місцева міліція, яка має займатися, в першу чергу, охороною громадського порядку, протидії торгівлі в невстановлених місцях, надавати повноцінну правоохоронну функцію так, як це є в Європі”.
Чітко зрозуміло одне: утримати місцеву міліцію зможуть міста з потужними бюджетами, а що робити з дотаційними – чіткого бачення немає. Між тим міста щоденно просять допомоги.
У місті немає влади
“Люди кажуть: у місті немає влади. А влади немає тому, що немає ефективного контролера, ефективного міліціянта, який підпорядкований міському голові. Тому що, з одного боку, існують органи влади, які пишуть нормативні акти, готують рішення, з іншого – повинна бути міліція, яка ці акти виконує”, – пояснює директор міського департаменту комунального господарства Михайло Смушак.
Комунальники, які чи не найбільше потерпають від неналежної співпраці з правоохоронцями, мають власні аргументи. Смушак пояснює: на місцевому чи загальнодержавному рівні приймається багато потрібних законів, постанов, рішень. Їх виконання часто-густо покладають на органи місцевого самоврядування, а влада на місцях не має ефективних важелів для того, щоб забезпечити його. Тобто система побудована таким чином, що органи місцевої влади, аби вирішити нагальне питання, змушені мало не кланятися: міліції, ДАІ, фіксальним та іншим контролюючим органам або ж вирішувати справи самотужки.
Найбільш показовим прикладом є робота з благоустрою Івано-Франківська. “На сьогоднішній день є проблема з паркуванням під знаками, на зелених зонах. Цим би мала займатися ДАІ – приїхати і оштрафувати, але по факту маємо повний хаос. Тобто ДАІ свою функцію не виконує. Міський голова викликає до себе начальника ДАІ і каже: ти погано працюєш. Він відповідає: добре, я буду старатися. Минає тиждень, місяць – нічого не змінюється”, – на такому прикладі головний комунальник міста пояснює, що керівництво міста впливу на правоохоронців не має і питання зависає в повітрі.
Або взяти демонтаж незаконно встановлених літніх майданчиків. У профільній комісії міліціонерів немає. Комунальники дають телефонограму в міліцію: “Шановні, просимо вас прибути на місце демонтажу”. “Вони приходять, стоять за 100 метрів і знімають все, що відбувається, на телефон, але не допомагають”, – обурюється Смушак.
“Візьмемо перевізників мікроавтобусів, – додає він. – Працівники відділу транспорту стають на дорозі і дивляться, хто з водіїв порушує правила: зупинилися в недозволеному місці – складають акт. Хіба це повинен робити чиновник? Офіційно акт має складати державтоінспектор”. Головний комунальник міста переконаний: міліція – це орган, який має забезпечувати дотримання законодавства в місті.
Термін “муніципальна міліція” різними службами та загалом людьми сприймається по-різному. Зокрема, як підрозділ, зорієнтований на виконання завдань щодо недопущення незаконної торгівлі та забезпечує дотримання правил благоустрою й охорони майна місцевої територіальної громади.
Далеке майбутнє
Муніципальна поліція функціонує у багатьох зарубіжних країнах: США, Великобританії, Австрії, Німеччині, Нідерландах, Франції, Бразилії, Литві, Естонії, Польщі, Чехії та ін.
Британська модель функціонування муніципальної поліції передбачає слабкий взаємозв’язок і взаємодію між центральними та муніципальними правоохоронними органами. Ради кожного міста Великобританії мають у розпорядженні місцевий поліцейський загін (муніципальна поліція), який обирається самою радою.
У Німеччині муніципальний штат поліцейських виконує широкий спектр завдань: від чергування патрульної служби до створення й обладнання місць для ознайомлення населення з правилами дорожнього руху та залученням до цього засобів масової інформації.
У Франції муніципальні підрозділи поліції нечисленні, їх функції більш обмежені та зведені до виконання обов’язків щодо підтримання громадського порядку. До того ж, утворюються вони лише в середніх і відносно невеликих містах з населенням понад 10 тисяч жителів.
У Литві поліція самоврядування фінансується з республіканського бюджету і бюджету самоврядування. Для збільшення чисельності працівників поліції, розвитку технічної бази підрозділів, матеріального заохочення працівників, поліпшення умов їх побуту використовуються також кошти, які одержані від підприємств, установ, організацій і громадян за надання їм послуг на договірній основі, а також від стягнення адміністративних штрафів. Утворення поліцейських дільниць, встановлення території обслуговування є виключним правом органів самоврядування верхнього рівня (округів).
В Україні міліцейські структури з приставкою “муніципальні” діють або діяли в Житомирі, Луцьку, Виноградові на Закарпатті. Але фактично це були структурні підрозділи МВС, забезпечення діяльності яких (фінансове та матеріальне утримання) на себе взяла місцева рада й адміністрація. Наразі один із експериментальних проектів місцевої міліції – об’єднання підрозділів ДАІ з працівниками патрульної служби – реалізовують на території Хмельницької області, повідомив Микола Семенишин.
В рамках запропонованого реформування МВС проводитиметься поступове скорочення і перерозподіл персоналу, передбачається зменшення бюрократичного апарату, розширення штату дільничних інспекторів, патрульної служби. Одночасно з підвищенням зарплати (до розміру п’яти мінімальних зарплат) для персоналу МВС буде введено систему жорсткого внутрішнього контролю.
Суспільство вимагає докорінних змін у роботі правоохоронних органів, люди хочуть почувати себе у безпеці, бути впевненими у державних інститутах, що мають їх захищати. Арсен Аваков представив відеопрезентацію проекту реформи МВС, згідно з якою до складу відомства входитимуть Держприкордонслужба, Держміграційна служба, Нацгвардія і Державна служба з надзвичайних ситуацій, а міліцію буде переформатовано у Національну поліцію. Але це було ще два місяці тому… А от чи продовжать реалізовувати цей план при новому уряді – невдовзі побачимо.
Ірина ТИМЧИШИН