«Хрестовий похід» по-франківськи

  • В Івано-Франківську депутати облради хочуть виселити Московський патріархат. Церква впевнена: причина такої «ініціативи» – земля в середмісті. Чим закінчиться цей «хрестовий похід» по-франківськи?

     

    Церква спотикання

    5 грудня на 33-ій сесії Івано-Франківської обласної ради начальник обласного управління праці, а заодно депутат облради Ярослава Ульванська запропонувала звернутися до міського голови Віктора Анушкевичуса з пропозицією виселити Українську православну церкву Московського патріархату з приміщення колишнього садочка, що знаходиться по вулиці Чорновола, 6Б. Таку «ініціативу» вона мотивувала тим, що інші патріархати не мають своїх приміщень, та й садкам не вистачає споруд.

    «До нас звернулися представники Української православної церкви Київського патріархату про те, що приміщення колишнього садочка на Чорновола, 6Б до сьогоднішнього дня займає Московський патріархат. Тому просимо міського голову, оскільки у Київського патріархату немає свого приміщення, а ще в місті бракує дошкільних закладів, відреагувати на наше звернення та розірвати договір з Московським патріархатом», – закликала Ульванська.

    Голова облради Василь Скрипничук зауважив, що не хоче загострювати міжконфесійні відносини на сесії, втім на голосування депутатський запит поставив. «Мова йде про те, що, можливо, комусь не подобається ця церква, те, що ця церква, по суті, воює проти України, і все решта. Я не прихильник розгляду таких питань, їх повинен розглядати власник, а це виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, і хай би він займався питанням, хто в нього орендує будівлю і на якій підставі», – сказав Скрипничук. Але 59 обласних обранців пропозицію Ульванської підтримали.

    «Існує договір оренди на тимчасове користування землею. Побудували храм – і до побачення», – Ульванська панькатися не збирається. Тим паче, що, як вона каже, впродовж останніх днів її атакують, їй телефонують і її проклинають московські ксьондзи. Вона пропонує провести громадське слухання й остаточно розв’язати суперечку.

     

    Забрати, щоб віддати

    Згадане приміщення на початку Чорновола та шість сотих землі ще у 1991 році передали у тимчасове користування єпархіальному управлінню УПЦ МП. За цей час воно мало побудувати новий храм. Святиню під куполом звели за адресою Довженка, 2. Відтак частина обласних обранців вирішила апелювати до міської влади, щоб нарешті поставити крапку в цьому питанні.

    Неочікувану пропозицію віддати приміщення та землю в місцевому єпархіальному управлінні УПЦ МП називають не інакше, як «антинародне рішення». Кажуть, що в цьому місці моляться вже 23 роки, що тут виросло ціле покоління вірян.

    «Релігійна громада храму Преображення Господнього, всі віруючі Прикарпаття і Івано-Франківське єпархіальне управління дуже обурені цим рішенням. Нам прикро, що ті, за кого ми голосували, кого ми привели до влади, дали їм повноваження керувати, нині проти нас, ведуть політику проти народу», – обурюється єпископ Пантелеймон (Луговий). Дії депутатів він називає порушенням чинного законодавства, прав та зневагою до віруючих, а депутатське рішення порівнює з часами «бульдозерного атеїзму», коли неугодні храми зносили з лиця землі.

    Єпископ запевняє, що приміщення аварійне, відновити дитячий садочок в ньому немає змоги: відсутнє опалення, каналізація, з підведених комунікацій залишилася тільки подача холодної води. Пантелеймон вважає, що шоу, яке розіграли в сесійних стінах, –  це комерційна зацікавленість місцевих забудовників у клаптику землі в середмісті.

    «Між представниками різних конфесій в області немає конфлікту, нині нам доводиться воювати з владою. Зараз не стоїть нагальна потреба в тому, що діти залишились під дощем або не мають де займатися. Це чисто політичне рішення: в нас забрати і дати іншій конфесії. Або під дитячий садочок, або продати землю», – продовжує єпископ УПЦ МП.

    В єпархіальному управлінні очікують продовження епопеї з переселенням. Наразі ж жодного офіційного звернення або рішення від обласної чи міської ради до них не надходило. А якщо надійде, то вони готові в суді боронити свої права. Пояснюють, що юридично цю землю і приміщення орендує не громада, яку прагнуть виселити, а єпархіальне управління, тому владі доведеться судитися з єпископом.

     

    Не будуть будувати

    «Давно громада УПЦ МП звернулася до міської ради з тим, аби надати їй приміщення для тимчасового користування, щоб у перспективі міська влада видала земельну ділянку для побудови власного храму», – наголошує міський голова Віктор Анушкевичус. Тоді створити церкву на базі садочка не видавалося абсурдним, адже на початку 1990-х років приміщення ДНЗ масово перепрофільовували.

    Церковні суперечки за землю тривають роками. Мер наголошує, що частину земельної ділянки на вул. Довженка православним Московського патріархату вдалося самовільно захопити. А нині вони тиснуть на те, що місце на Чорновола, 6Б – намолене, а тому відновити роботу садочка там не можна.

    «В місті є гостра потреба в дошкільних навчальних закладах, а в приміщенні колишнього храму діти займатимуться ще краще, особливо якщо це – намолене місце. Будувати там нічого не будуть», – запевняє мер.

    Подальше розв’язування цього заплутаного ґудза бачиться таким. Обласні депутати підготують своє звернення до мера Івано-Франківська. Воно надійде у фонд комунального майна, пройде відповідну комісію, виконком, а далі долю розірвання чи збереження договору між виконкомом та управлінням єпархії УПЦ МП вирішуватиме сесія міської ради. Інших варіантів немає.

    Ірина ТИМЧИШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!