20 листопада поблизу Бурштина відбулася акція протесту. На пікет вийшли працівники Бурштинської ТЕС, вимагаючи підвищення заробітної плати. На підприємстві пояснюють: економічної спроможності підняти зарплату працівникам до такого рівня, як ті хочуть, немає, адже в країні криза, а на самому підприємстві про прибутки говорити зарано. Попри це, керівництво готове йти на компроміс, до того ж проводить систематичне коригування платні у бік збільшення тим, у кого вона найнижча на підприємстві.
Вимога “Підвищити!”
У неділю, 20 листопада, біля приміщення Бурштинської ТЕС людно. Тут зібралися працівники станції, невдоволені рівнем заробітної плати.
Акція розпочалася о 14-й годині. Людей зійшлося чимало. Із гаслами, плакатами і вигуками про підняття зарплати мітингувальники організовано вийшли на пішохідний перехід, чим паралізували рух транспорту на трасі між двома обласними центрами – Івано-Франківськом та Львовом. Дехто з присутніх стукав каскою, інші централізовано ходили з одного на інший бік вулиці, ще одні стояли осторонь і просто спостерігали за тим, що відбувається.
За кілька хвилин на дорозі утворився величезний затор. Сотні автомобілів, у тому числі й рейсові автобуси, з обох напрямків траси опинилися у пастці, водії та пасажири стали заручниками ситуації. Повернути авто у заторі змоги не було, тож доводилося просто чекати, коли ситуація сама вирішиться, а протестувальники розійдуться. Водії виходили із автомобілів, не розуміючи, у чому річ. Невдовзі між протестувальниками та водіями розгорівся конфлікт. Один із водіїв запропонував, щоб люди йшли на роботу, так більше доб’ються, аніж перешкоджаючи руху транспорту. Тим паче у неділю, коли підприємство не працює. У відповідь водій почув доволі агресивні звинувачення від протестувальників, щоб той сів у машину, адже їх більше. Крім того, працівники станції “годують” цілу область – платять високі податки.
Коли конфлікти із водіями стали масовими, а ситуація почала виходити з-під контролю, голова профспілки Руслан Карвацький звернувся до присутніх припинити протест раніше, ніж планувалося до того. Однак мітингувальники не відразу зреагували на пропозицію і звільнили проїжджу частину для руху транспорту.
Об’єктивне зростання
Голова профспілки Руслан Карвацький висловлює позицію мітингувальників. Каже, станція виробляє достатньо ресурсів для підняття заробітної плати працівникам.
“Ми вимагали поетапного збільшення зарплати, починаючи від 30%, керівництво не пішло на це. Оскільки нас не почули, ми вирішили вийти на дорогу і покричати, щоб достукатися до дирекції підприємства”, – зауважує голова.
Самі ж працівники пояснюють, що отримали платіжки і хочуть підвищення заробітної плати, бо життя стало дорожчим. Ініціюють підняття зарплати до такого рівня, щоб вистачало на оплату комунальних послуг, оренду житла, адже якщо говорити про молоді сім’ї, у них не завжди є власне, хочуть забезпечення елементарних побутових потреб. Але визнають, що потрібен діалог між профспілкою та керівництвом станції для врегулювання цієї проблеми.
“Якщо аналізувати ситуацію в державі, розуміємо, що вона складна. Вчителі, лікарі опинилися у значно гірших умовах. Зарплату бажано підняти, це було б дуже добре. На станції вона виплачується вчасно, крім того, у нас найвища в області зарплата, і якщо вимагати підняття, то шляхом діалогу, намагатися знаходити точку дотику між керівництвом станції і персоналом. В іншому разі конструктиву і порядку не буде”, – зауважує Андрій Столяр, заступник начальника центру технічного обслуговування Бурштинської ТЕС.
Гаврилюк Оксана, начальник відділу оцінки та розвитку департаменту з оцінки персоналу Бурштинської ТЕС, працює на підприємстві давно, уже понад 20 років. Жінка також погоджується, якщо у бюджетних установах зарплату отримують із запізненням, то на станції її виплачують вчасно, двічі на місяць. Хоча й не заперечує, що кожен хоче жити краще, отримувати більшу зарплату. Зараз середня платня на ТЕС перевищує 9 тисяч гривень, вона збільшується постійно, щорічно зростає, як мінімум, на 10%.
«Порівняно зі зростанням курсу долара, наша зарплата так швидко не зростає, навіть попри щорічні та точкові її підняття. Рівень заробітної плати, який був раніше, не можна порівняти з нинішнім. Люди вимагають хоча б якогось підняття, щоб вистачало на оплату комунальних послуг і прожиття сімей працівників. Хотілося б якнайбільше», – зауважує Віктор Колибабюк, старший машиніст енергоблоків КТЦ Бурштинської ТЕС.
Світло для трьох мільйонів
Бурштинська ТЕС відіграє важливу роль у роботі енергосистеми України, адже забезпечує електропостачання для жителів трьох областей Західної України.
“Наразі станція працює у звичному штатному режимі, у роботі 8 енергоблоків, – розповідає головний інженер Бурштинської ТЕС Богдан Гетьман. – Енергоблок номер 11 поки що в резерві зі спуском на вечірній максимум після 17-ї години. Таким чином, ми переходимо на дев’ятиблочну схему роботи в острові. На плановому середньому ремонті перебуває енергоблок номер 8, 26 грудня його включать у мережу. Це важливо й тому, що він відіграє ключову роль у роботі об’єднаної енергетичної системи України, оскільки із серпня 2014 року працює на внутрішній ринок країни”.
На самій станції закінчили дев’ять поточних ремонтів енергоблоків. Бурштинська ТЕС обслуговує три західні області України – Івано-Франківську, Львівську та Закарпатську, це приблизно три мільйони населення.
“Якщо станція перестане працювати, постраждає, перш за все, соціальна сфера, припинять роботу підприємства та виробничі потужності, розміщені у західних областях”, – попереджає головний інженер.
Діалог заради компромісу
Попри те, що акція протесту відбулася у неділю, керівництво компанії не залишилося осторонь. Директор підприємства пояснив, чому їхні працівники пішли на такі дії.
«Порівняно з минулим роком, економічний стан підприємства незначно покращився. Наразі ми працюємо за тарифом, який не відповідає нашій собівартості, про прибутки говорити зарано. У державі складна економічна ситуація, але все ж ми розробляємо заходи для покращення матеріального стану наших працівників, враховуємо такі показники, як інтенсивність праці, маневреність, провели багато точкових коригувань, особливо для тих, у кого зарплата 5,5 тисяч, тобто найнижча від оплачуваних категорій», — пояснює керівник станції Андрій Шувар.
Крім того, з початку опалювального періоду на станції ввели доплату на опалення – по 500 гривень кожному працівникові, в кого оклад менше 5,5 тисяч гривень. Це зроблено, щоб стабілізувати матеріальний стан людей на момент підвищення тарифів, розповідає директор.
“Та все ж люди вважають, що цього замало, хочуть, щоб заробітну плату підняли на 100%, перше підняття вимагають на 30%. Наразі цього ми зробити не можемо, економічний стан підприємства не дозволяє. Але компанія відкрита до діалогу, ми готові йти на компроміс. Люди вимагають радикальніших дій, наскільки я розумію, про діалог поки що не йдеться”, – коментує ситуацію Шувар.
З боку компанії були проведені засідання робочої групи, де брали участь і представники профспілкового комітету, спільно обговорювали питання поетапного підняття рівня заробітної плати. Нині заборгованості з зарплати на підприємстві немає, вона виплачується вчасно двічі на місяць. Крім того, у 2016 році заробітну плату на підприємстві підняли на 11%. Середня платня тут нині складає 9260 гривень. Востаннє підвищення відбулося у квітні, після оцінки щорічної діяльності станції, крім того, періодично відбуваються точкові коригування оплати праці в бік збільшення тим працівникам, у яких вона найнижча.
Ситуація в області
За інформацією головного управління статистики в Івано-Франківській області, середня номінальна зарплата в регіоні станом на вересень цього року складає 4526 грн., на початок 2016-го року цей показник становив 3567 грн. Вона суттєво різниться у різних галузях економічної діяльності, найнижчий показник при здійсненні операцій з нерухомим майном – 2969 грн. Крім того, станом на жовтень в області сформувалася заборгованість з виплати зарплати у розмірі 6120,1 тис. гривень.
Соломія ЯРОШ