В Україні тільки 14% жителів можна віднести до середнього класу, до вищого – 1,4%. Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Центром Разумкова, – пише ZN.UA.
В Україні “ядро” середнього класу становлять 14% респондентів. Ще 34,8% опитаних належать до “периферії” середнього класу.
Друга велика група, третина опитаних (30,7%) – нижчий клас. До найменш кількісного – вищого класу – належить лише 1,4%. Не визначилися ще 19,1%.
Як зазначають соціологи, чим вищий статус соціальної групи, тим більше в ній молоді й менше людей старшого віку.
Крім того, чим вищий статус має соціальна група, тим менше в ній жінок.
Часто люди з низькими доходами завищують самооцінку свого статусу, відносять себе до середнього класу, хоча за об’єктивними показниками не дотягують до цього рівня.
У соціальній структурі “ядра” середнього класу найчастіше представлені фахівці (28%), підприємці (11%), кваліфіковані робітники (15%), управлінці (11), пенсіонери (9%) і службовці (9%).
|
Найбільші шанси потрапити в середній клас (особливо в його “ядро”) мають жителі великих міст. Найбільшою є кількість представників “ядра” середнього класу – у містах західних і центральних областей.
Важлива роль освітнього фактора у формуванні середнього класу, тому розвиток освіти має бути одним із пріоритетів державної політики.
При формуванні середнього класу важливе значення має міжгенераційна відтворюваність – батьки представників “ядра” середнього класу також переважно належали до нього.
У соціальній структурі вищого класу – підприємці (18%), кваліфіковані робітники (15%), фахівці (14%), пенсіонери (13%), управлінці (9%) та студенти (9%).
Серед представників нижчого класу найбільшу соціальну групу становлять пенсіонери (45%). 14% – кваліфіковані робітники, 9% – непрацюючі та безробітні, 8% – некваліфіковані або сільськогосподарські робітники, 7% – фахівці.
Загалом непрацюючі (пенсіонери, безробітні, домогосподарки, студенти, інваліди) становлять 61% представників нижчого класу, що (разом із високою часткою літніх людей) значною мірою визначає соціальні характеристики цієї групи.
Як стверджують у Центрі Разумкова, до “ядра” середнього класу відносяться ті, кому “загалом вистачає коштів на життя”, “на життя і основні покупки вистачає, однак немає можливості придбати автомобіль і квартиру”, “можуть купити все, що завгодно”.
Центр Разумкова проводив масове репрезентативне соціологічне опитування громадян України, а також групові інтерв’ю (фокус-групи) 26 вересня-10 жовтня 2014.
Було опитано 10054 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України (за винятком Криму) за вибіркою, що репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 1% з імовірністю 0,95. Дослідження здійснено за фінансової підтримки уряду.
16.12.2014