Головне управління Нацполіції в Івано-Франківській області розслідує переплату понад 3 мільйони гривень за комп’ютерний томограф, куплений у 2010 році для обласної клінічної лікарні.
Справа на мільйони
Ще у 2013 р. обласна прокуратура розпочала кримінальне провадження за ст. 191 ч. 5 – «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем». Провадження передане у підслідність слідчому управлінню Національної поліції у листопаді цього року. Деталі справи в управлінні не повідомляють, адже ведуться слідчі дії.
25 листопада Івано-Франківський міський суд виніс ухвалу про задоволення клопотання прокурора облпрокуратури і зобов’язав надати слідчому відділу СУ ГУ НП в Івано-Франківській області тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні Івано-Франківської ОКЛ.
За інформацією прокуратури, Івано-Франківською ОКЛ 2 серпня 2010 р. на веб-порталі «Вісник державних закупівель» подано оголошення №31(419) про проведення тендеру на закупівлю нового медичного, хірургічного та ортопедичного устаткування – рентгенівського багатозрізового комп’ютерного томографа. Для участі в торгах подали заявки два учасники: ТзОВ «Медімпорт-Україна» та ТзОВ «БТЛ Україна». 15 вересня 2010 р. переможцем торгів з продажу комп’ютерного томографа «SOMATION Emotion» визначено ТзОВ «Медімпорт-Україна», вартість обладнання складала 5 млн. 996 тис. грн. без ПДВ. До матеріалів тендерної документації, наданих обома учасниками, долучено листи ДП «Сіменс Україна», які давали право на реалізацію вказаного медичного обладнання. У ДП «Сіменс Україна» цю інформацію спростували.
Прокуратура також встановила, що медичне обладнання було придбане за завищеними цінами. Це підтверджується інформацією Івано-Франківської торгово-промислової палати від 07.10.2016 р. про те, що вартість комп’ютерного томографа «SOMATION Emotion» на внутрішньому ринку України на час його придбання складала 2 млн. 400 тис. грн. Збитки оцінюються у 3 млн. 596 тис. гривень.
Грузинський слід
У відкритих базах даних достатньо інформації про ТОВ «Медімпорт-Україна». Керівником товариства з 10 листопада 2011 р. є Давід Шервашідзе, засновник «Таллердорф Інвестмент АПС», що зареєстрований на Сейшелах. Фірму заснували Ніна Кірпаль і Олександр Ванюшин. Давід Шервашідзе фігурує також як керівник ще 13-ти інших юридичних осіб, сфера діяльності яких кардинально відрізняється: ТОВ «Рекламонстр», ТОВ «Фінансова компанія «Гранд-Інвест», ТОВ «Селем», ТОВ «Київ-формат», ТОВ «Амед», ТОВ «Максіграфік», ТОВ «Інтелект-Провайдер», ТОВ «Студія АЙ ТІ ЕМ», ТОВ «Консалтінг П.Л.Ю.С.», ТОВ «К Консалт», ТОВ «Юнілог», ТОВ «Альфа Тойс», ПП «Піар Тайм».
У ЗМІ Давід Шервашідзе також фігурує як міністр сільського господарства Грузії з лютого до грудня 2004 р., а до того, з 2001 до 2003 року, – як заступник міністра. У квітні 2004 р., коли генпрокуратура Грузії проводила розслідування справи про діяльність ветеринарного департаменту мінсільгоспу і з приводу розподілу гуманітарної допомоги за минулі роки, на допит викликали і міністра. У 2013 р. Шервашідзе був першим заступником міністра у тому ж міністерстві.
Про те, що екс-міністр Грузії є засновником 14-ти приватних структур в Україні, може свідчити той факт, що ТОВ «Інтелект-Провайдер», де Шервашідзе є керівником і засновником, зареєстрована в Кутаїсі. Щоправда, діяльність підприємства наразі припинено.
Кримінальний момент
За інформацією сайту «Наші гроші», у 2010 р. компанія «Медімпорт-Україна» стала переможцем у тендерних торгах на загальну суму 14 млн. 657 тис. 356 грн. Починаючи з 2010 р., зареєстровано вісім судових рішень, в який фігурує це ТОВ, шість зі згаданих справ – кримінальні. На єдиному реєстрі судових рішень можна переглянути деякі з них. На жаль, більшість приховані, при спробі відкриття з’являється напис «Перегляд даного рішення в режимі загального доступу заборонено».
Прес-секретар Івано-Франківського міського суду Михайло Савлюк пояснив, що кожна справа має свій код. Обмежений доступ мають справи, пов’язані зі зґвалтуванням, неповнолітніми, державною та комерційною таємницею.
Матеріали двох кримінальних справ, які стосуються «Медімпорт-Україна», все ж можна переглянути. 16 серпня 2011 р. Івано-Франківський міський суд надав згоду на проведення виїмки фінансових та бухгалтерських документів у приміщенні ТОВ «Медімпорт-Україна».
За інформацією прокуратури, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №381-р від 02.03.2010, з резервного фонду Державного бюджету України в 2010 р. було виділено 100 млн. грн. на виконання програми «Калуш – зона надзвичайної екологічної ситуації», з яких 50 млн. 219 тис. грн. – для виконання робіт із консервації Домбровського кар’єру. Розпорядником виділених коштів був Калуський міський виконавчий комітет, який у той час очолював Ігор Насалик. Між Калуським МВК та ТзОВ «Фінансова енергетична корпорація України» 30.06.2010 р. був укладений договір підряду на виконання робіт з консервації Домбровського кар’єру. На це було перераховано понад 50 млн. грн. Після того ТзОВ «Фінансова енергетична корпорація України» укладала договір субпідряду з ТзОВ «Сучасний стиль» і перерахувала підприємству 21 млн. 287 тис. грн. на виконання робіт з консервації Домбровського кар’єру. Фактично роботи не проводилися.
У матеріалах подання є також дані про укладений виконкомом Калуської міськради договір із ТОВ «Крас» на закупівлю товарів за державні кошти і постачання медичних меблів, оптичного, хірургічного й ортопедичного обладнання. Правоохоронці встановили, що ТОВ «Крас» не виконала в повному обсязі взяті на себе зобов’язання, частину медобладнання «Крас» нібито придбало у ТОВ «Медімпорт-Україна». Суд постановив надати дозвіл на проведення виїмки документів у приміщенні ТОВ «Медімпорт-Україна».
В Івано-Франківській обласній прокуратурі повідомили, що в ході досудового розслідування було порушено кримінальну справу за фактом привласнення бюджетних коштів у особливо великих розмірах та службового підроблення, вчинених службовими особами виконавчого комітету Калуської міської ради, ТОВ «Крас» та ТОВ «Медімпорт-Україна», за ознаками злочинів, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366 КК України. А також за фактами умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах службовими особами ТОВ «Крас» і невстановленими особами, які діяли від імені ТОВ «Медімпорт-Україна» за ознаками злочинів, передбачених ч.3 ст.212, 366 ч.2 КК України.
17 квітня 2013 р. Печерський райсуд Києва відмовив у задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ МВС України про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ТОВ «Медімпорт-Україна».
Справа стосувалася розтрати службовими особами Львівського обласного клінічного діагностичного центру бюджетних коштів в особливо великих розмірах – 1,19 млн. грн. у період 2010-2012 років. За результатами проведення тендерних процедур прийнято рішення про акцепт тендерної пропозиції ТзОВ «Львівбудмакс», учасником тендерних торгів було ТОВ «Медімпорт-Україна».
Задля з’ясування обставин справи слідчий просив надати йому доступ до тендерної документації ЛОКДЦ на закупівлю медобладнання, яка перебуває у володінні ТОВ «Медімпорт-Україна». У задоволенні клопотання суд відмовив.
Питання до прокуратури
Головний лікар Івано-Франківської ОКЛ Остап Грищук, який очолює її з 2008 р., про ситуацію із закупівлею обладнання говорить дуже неохоче. Каже, томограф в установі отримали, але інформацією щодо ціни обладнання не володіє. «У мене дуже багато питань виникає до ціни, яку називає прокуратура», – зауважує він.
Томограф, про який стільки говорять, наразі не працює. Його ремонтують, до кінця року планують запустити. «Ремонт здійснює «Сіменс» – фірма, яка є монополістом в Україні», – повідомив головлікар.
Договору на придбання обладнання в лікарні немає – відбувався тендер, гроші перераховувало управління охорони здоров’я, продовжує Грищук.
Очільник департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Мирон Матейко пояснює, що закупівлю томографа проводили ще до його приходу на посаду. Але, за його словами, закупівля здійснювалася лікарнею без посередництва департаменту.
У «Сіменс Україні» підтвердили, що компанія спростувала інформацію про участь у тендерній процедурі 2010 року, яка стосувалася закупівлі томографів для Івано-Франківської обласної лікарні. Їхню офіційну відповідь долучили до матеріалів судової справи.
У міському суді надати цей документ відмовилися, пояснивши, що його можуть отримати лише сторони справи.
Стосовно ж ремонту обладнання в компанії пояснили, що «Сіменс Україна» – не сервісна організація. Діють авторизовані сервісні центри, до яких можна звертатися за допомогою.
P.S. В облуправлінні Нацполіції не змогли пояснити, чому справа, яка розпочалася у 2010 році, а прокуратурою виявлена у 2013-му, набула розголосу лише наприкінці 2016-го.
Ірина ФЕДОЛЯК
Журналістське розслідування написане за підтримки проекту «Ні корупції»