У проекті державного бюджету України на 2015 рік, який Верховна Рада запланувала ухвалити 30 грудня, є чимало нововведень, які “залізуть” у гаманці звичайних українців.
ВВП України скоротиться ще на 4,3%, а зростання цін перевищить 13%. Такий базовий сценарій заклав уряд Арсенія Яценюка в проект держбюджету-2015. Про це пише “Фокус”.
Сухі цифри головного кошторису держави, із яким можна познайомитися за цим посиланням на сайті ТСН.ua, означають наступне: на тлі падаючої економіки Кабмін хоче збільшити збори скарбниці більш ніж на чверть або на 100 млрд грн у порівнянні з 2014 роком. У тому числі, це планується зробити і за рахунок підвищення податкового навантаження на українців.
10 головних податкових ініціатив уряду, що стосуються фізичних осіб:
1) Усі власники квартир і будинків повинні будуть платити податок на нерухомість. Раніше його нараховували тільки на квартири від 120 кв. м і будинки від 250 кв. м. Ставка податку становитиме 2% від мінімальної зарплати (1218 грн) за один квадратний метр, а сплачувати його доведеться раз на рік. Таким чином, власники квартир в 40-80 кв. м повинні будуть розщедритися на 1-2 тис. грн.
2) Якщо ваш місячний дохід вище 10 мінімальних зарплат (12 тис. 180 грн) – то для вас ставка податку на доходи фізосіб (ПДФО) підвищиться з 17% до 20% (для менших зарплат зберігається ставка в 15%). Пенсіонерам новий бюджет також не сподобається. Якщо зараз 15% стягуються з пенсій розміром від 10 тис. грн, то в подальшому планується знизити цю межу до суми в три мінімальні зарплати (3654 грн). Кабмін нарахував 3,3% пенсіонерів із таким рівнем забезпечення. Читайте також: Moody’s прогнозує Україні 6-відсоткове падіння ВВП у новому році
3) Податок на пасивні доходи – відсотки за депозитами, інвестиційний прибуток прибуток і роялті – в рамках податкової реформи планується збільшити з 15% до 20%.
4) Власників дорогих авто – з дизельними двигунами об’ємом понад 2,5 тис. куб. см і бензиновими більше 3 тис. куб. см – запропоновано обкласти фіксованим податком в 25 тис. грн у рік.
5) Усі іноземні товари можуть бути обкладені додатковим імпортним збором у розмірі 5-10% від вартості. Кабмін пропонує поширити це правило на всі групи товарів, крім “життєво важливих”. До останніх віднесено енергетичний імпорт (газ, вугілля, нафта, бензин, дизпаливо), а також банківські метали, гуманітарна допомога і товари, звільнені від ввізного мита за міжнародними договорами (крім вільної торгівлі).
6) В олігархів і звичайних людей, які одержують зарплати у конвертах, з’являється єдина можливість легалізувати нажитий за попередні роки “чорний заробіток”. Із 1 січня по 31 жовтня 2015 року в Україні оголошується разове (нульове) декларування доходів, майна і фінансового стану, у тому числі отриманих з порушенням законодавства України. Якщо ви будете декларувати готівкові кошти в сумі понад 200 тис. грн, вам потрібно буде внести їх на рахунки в банки до дня подання декларації, і зберігати їх там не менше року з дня внесення на банківський рахунок. Надалі держава буде також контролювати доходи і витрати громадян, і в разі, якщо витратна частина буде перевищувати дохідну, ця різниця буде обкладатися за подвійною ставкою ПДФО, тобто 30%. Читайте також: Міністрам-“іноземцям” прогнозують відставку, самі “варяги” – ліквідацію корумпованих міністерств
7) Податкові нововведення не обминули і валютний ринок. Кабмін запропонував збільшити з 0,5% до 2% збір до Пенсійного фонду при купівлі інвалюти, при цьому анулювавши аналогічний збір для безготівкових операцій.
8) Дія військового збору розміром 1,5% від суми зарплати пропонується продовжити в 2015 році, при цьому розширивши його базу оподаткування на всі доходи, які оподатковуються ПДФО.
9) Якщо ви отримуєте спадок понад 1 млн грн від родичів першого ступеня споріднення, Кабінет міністрів пропонує брати з вас податок на доходи за ставкою 5%. Читайте також: Астрологи і політологи не вірять, що Україна поверне Крим і Донбас у наступному році
10) За готівку неможливо буде купити нічого, дорожче 15 мінімальних зарплат (18270 грн на даний момент). Уряд має намір прописати це правило безпосередньо в законі: раніше граничні суми операцій з готівковими коштами визначав НБУ.