ПОДІЇ:
– 4 січня (інколи вказується – 14 січня) 1667 року було надано письмовий привілей Андрея Потоцького на заснування в місті вірменської громади й управи (гміни).
«Бажаючи, щоби моє місто Станиславів…щойно зруйноване у своїх передмістях турецькою потугою, щораз більше могло зростати й оздоблюватися через прихід до нього… людей різного стану і нації, особливо вірменської, яко людей купецьких – отож цих прибулих громадян бажано заохотити нижче описаним правом і наданими мною вольностями – щоби вони безпечніше залишалися у моїх місцях і у моєму місті, і не тільки ті, що давніше тут осіли, але й ті, що знову приходять і осідати будуть, своїх незмінним панським словом та іменем моїх спадкоємців запевняю, що згаданим людям і громадянам збережу зі своїми спадкоємцями даровані мною пункти і статті цілісно і непорушно на вічні часи…», – сказано у Привілеї.
Привілей А. Потоцького був схвалений Сеймом у Варшаві в квітні 1667 р. Вірмени селилися у південній частині міста.
С. Бізанз. Вірменський костел у Станиславові
– 4 січня 1873 року – у Львові засноване Літературне товариство ім. Тараса Шевченка, у 1892 назву змінено на Наукове товариство ім. Т. Шевченка (своєрідна академія наук). Серед статутних членів-засновників Товариства були прикарпатці: Юліян Романчук – політичний провідник галицьких українців, визначний громадський та культурно-освітній діяч (педагог, письменник, журналіст, видавець), уроженець с. Крилос, тепер Галицького району; Омелян Огоновський – український учений-філолог і громадський діяч, доктор філософії (1865), член-кореспондент Польської академії знань (з 1881), уроженець с. Григорів на Рогатинщині та його брат Олександр Огоновський – український правник, політик, громадський діяч, уроженець с. Букачівці на Рогатинщині; о. Степан Качала – греко-католицький священик, посол до Галицького Сейму та Віденського Сенату, народовець, публіцист, уроженець с. Фірлеїв (тепер – Липівка Рогатинського району).
НАРОДИЛИСЯ:
– народився Любомир Михайлів (1953), поет, журналіст, краєзнавець, член НСПУ, автор краєзнавчих книг «Долина» (1988), «Село Кропивник» (1998), «Рожнятів і околиці» (2000, 2012), «Історія села Кропивник» (2009), поетичних збірок «Формула зерна» (1993), «Амплітуда вогню» (1994), «Плаї» (1996), «На семи вітрах» (2003), «Між сотнями літ» (2007), родом з с. Кропивник Долинського району.
ЮВІЛЯР:
– 90 років виповнюється Осипу Зінкевичу (1925), видавцеві і громадсько-культурному діячеві, уродженцю с. Малі Микулинці Снятинського району. Після Другої Світової війни працював у Західній Німеччині, Франції, США. У паризькій газеті «Українське слово» разом з іншими студентами заснував сторінку «Смолоскип», яка згодом перетворилася на самостійний журнал. У 1990 р. Зінкевич відвідав Україну, а 1991 оселилися в Києві. 1992 р. Організатор і перший голова Музею-архіву українського самвидаву в Україні (1998). Член НСПУ (1994), член редколеґії газети «Літературна Україна». 1997 р. нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
4.01.2015
До теми: 1 січня, 2 січня, 3 січня