На Яремчанщині громада виступила проти дислокації підзрозділу Нацгвардії на своїх теренах.
У четвер, 9 лютого, відбулася зустріч представників місцевої влади на чолі з міським головою Яремче Василем Онутчаком, Яремчанської регіональної спілки ветеранів АТО, ветеранів афганської війни, депутатів обласної і міської рад, підприємців, представників громадських організацій, громадськості регіону з начальником Західного територіального управління Національної гвардії, генералом Володимиром Гордійчуком. Обговорювали можливу дислокацію підрозділу Нацгвардії в одному з населених пунктів – гірському селі Яблуниця. Зала засідань була переповнена, кожен місцевий був стривожений такою новиною і вимагав вичерпної відповіді. До того ж, напередодні зустрічі люди вже бачили військових на території Яремчанщини.
Мета розташування підрозділу, до складу якого входять солдати-контрактники, – навчально-тренувальні заняття та патрулювання для охорони громадського порядку. Місцеві жителі виступили категорично проти такої ідеї, адже це курортний край, де повинен бути спокій, а люди у формі викликатимуть тривогу як у місцевого населення, так і серед відпочивальників. На їхню думку, це зашкодить розвитку туризму. До того ж, у районі немає криміногенної ситуації і працівники місцевої поліції самі справляються з дотриманням порядку. Натомість є потреба у військових на сході України, де досі тривають бойові дії.
Без потреби
Охочих виступити було чимало: учасники АТО, депутати, підприємці, представники громади. Всі одностайно наголошували на тому, що на Яремчанщині немає жодної потреби у Нацгвардії. Наполягали, щоб підрозділ з усім технічним забезпеченням, яке у нього достатнє (за словами генерала, це кілька десятків квадроциклів, машини, гелікоптер, снігоходи, все гірське спорядження, лижі і велосипеди тощо), найскоріше вирушав на схід. Адже там такого технічного забезпечення, яке вкрай необхідне, на жаль, немає.
Люди обурювалися, що на потреби військових у зоні проведення АТО, волонтери і звичайне населення допомагають з останнього, а Національна гвардія з усім необхідним оснащенням, від одягу до техніки, дислокується тут з незрозумілих причин.
«Ми самі станемо на захист нашого краю, в нас є поліція, МНС, лісова охорона при Карпатському національному парку, Спілка учасників АТО. Якщо держава хоче допомогти – нехай такий транспорт і технічне забезпечення дадуть нашим службам. Або, може, вашу техніку вартує віддати солдатам на передову, куди і вас самих теж відправити?» – казали жителі представникам Нацгвардії.
І міський голова Василь Онутчак, і генерал Володимир Гордійчук запевнили, що ні від міської влади, ні від місцевої поліції не було жодних звернень чи прохань створити цю службу. Це виконання умов вказівки 2015 року, яку дав тодішній заступник голови ОДА Сергій Басараб. У його листі, зокрема, йдеться про «…створення рятувально-гірських підрозділів, на які було б покладено завдання з охорони порядку у гірській місцевості, надання допомоги щодо пошуку громадян, евакуації населення під час надзвичайних ситуацій у лісисто-гірській місцевості».
Однак наразі такої потреби немає. І навіть у період, коли регіон був заповнений туристами, проблем не виникало – з усіма труднощами справлялися місцеві служби. До того ж, дивно, що саме зараз виконують вимоги листа дворічної давності. Активісти пропонували переглянути запити листа із сьогоднішнім керівництвом.
«Ми лише виконуємо вказівку держави. Якщо громада, депутатський корпус прийме рішення, ви офіційно це оформите, що вам патрулювання не потрібне, ми підемо звідси в іншу область», – запевнив генерал Гордійчук, реагуючи на численні прояви невдоволення та скарги яремчанців.
До слова, на зустрічі був присутній і заступник начальника ГУНП в Івано-Франківській області, полковник поліції Андрій Прусак, перед яким представники громади порушили питання скорочення яремчанського відділу поліції. «Для чого ви практично знищили яремчанський відділ поліції, зробили якесь відділення з кількома людьми, скоротили штат, забрали техніку? Чому знищили одну структуру і зараз створюєте іншу з таким великим технічним забезпеченням?» – запитували вони.
Прусак відповів, що він не має відношення до цього, це не в його компетенції. Є рішення, прийняті на державному рівні, а поліцейські лише виконують накази. Однак громада попросила його донести інформацію про цю проблему до вищого керівництва, щоб відділ поліції в місті був збільшений і міг повноцінно функціонувати.
Геть неправильно
Громада наполягла на проведенні громадських слухань з приводу дислокації підрозділу Нацгвардії. Люди зазначили, що якщо буде потреба, міська рада в будь-який час може звернутися за допомогою до військових, але відправляти їх сюди наперед не треба, це зовсім неправильно. Представники громад усіх населених пунктів Яремчанщини запропонували Нацгвардії проводити лише внутрішній навчально-тренувальний процес на базі «Динамо», не долучаючись до патрулювання, з чим генерал погодився.
А вже у неділю, 12 лютого, у зв’язку з протестним настроєм громади в с. Яблуниця (за ініціативи учасників АТО, “Самооборони” і представників громади) відбулися громадські слухання стосовно перебування підрозділу Нацгвардії на території Яблуницької сільради. На слуханнях були присутні сільський голова Роман Павлечко, командир в/ч 1241 Національної гвардії України, полковник Роман Науменко та представник ГУНП в області, полковник поліції Микола Іваницький.
Багато місцевих мешканців прийшли висловити категоричне незадоволення перебуванням гірсько-патрульної роти на території їхнього села. Люди обурювалися, чому і з якою метою підрозділ має дислокуватися тут, і наполегливо закликали військових покинути їхню територію та відправитися на схід, де їхня допомога справді необхідна, і не бажали слухати жодних виправдань чи пояснень. Одностайним голосуванням вони вирішили заборонити нацгвардійцям перебування на теренах Яремчанщини.
Оксана БАРАНОВСЬКА