Японський вчений Йошінорі Осумі, який торік отримав Нобелівську премію з медицини, вважає, що іноді варто практикувати голодування. Адже завдяки цьому організм оновлюється та протистоїть процесу старіння.
Вчений отримав Нобелівську премію за дослідження механізму аутофагії – процесу, під час якого клітини частково «поїдають» себе, щоб залишатися здоровими. Відкриття Осумі проливає світло на можливість використання аутофагії для лікування різноманітніших захворювань.
Аутофагія – природний процес життєдіяльності організму. Всі клітини можуть частково «поїдати» себе, позбавляючись від старих або пошкоджених ділянок. Переробляючи таким чином власний матеріал, клітина отримує нові ресурси для відновлення і подальшого функціонування.
Аутофагія бере участь у різних процесах: від боротьби з бактеріальними і вірусними інфекціями до відновлення клітин у розвиненому ембріоні.
Варто зауважити, що аутофагія може активуватись в умовах голодування. Однак цей процес для сучасної людини майже не знайомий. А все через те, що ми не можемо уявити свого життя без висококалорійної їжі, солодкого та кількаразового харчування.
Йошінорі Осумі, фахівець з клітинної біології з Технологічного університету Токіо, почав вивчати явище аутофагії ще в 1992 році. Спочатку він розглядав гени, що відповідають за «самопоїдання» в клітинах дріжджів. Пізніше з’ясувалося, що процеси аутофагії впливають на різні хвороби людини, серед яких рак, діабет, нейродегенеративні та інфекційні захворювання.
Зараз науковці тестують ліки, які зможуть впливати на процеси аутофагії. Це фундаментальним чином змінить підхід до боротьби з раковими пухлинами, а також способи лікування психічних розладів, пов’язаних з погіршенням когнітивних функцій.
Якщо процеси аутофагії сповільнюються або порушуються, клітина втрачає здатність руйнувати аномальні білки. Наразі ще не зовсім зрозуміло, чи призводять порушені процеси аутофагії до виникнення хвороби, чи ж, навпаки, хвороба викликає збій у роботі механізмів аутофагії.
Проте у зв’язку аутофагії з нейродегенеративними розладами ніхто не сумнівається. Проявляється він, наприклад, при хворобі Паркінсона.
Для цього захворювання характерна наявність ненормальних білкових утворень, тілець Леві, які поширюються в мозку. Вчені вважають, що порушені процеси аутофагії якраз і призводять до того, що клітини мозку перестають «поїдати» ці аномальні білки.
Подібним чином у мозку можуть накопичуватись амілоїди. Це шкідливий білок, який, на думку вчених, викликає хворобу Альцгеймера.
Можливість заново запустити процеси аутофагії у людей з нейродегенеративними захворюваннями дозволить уповільнити або навіть повністю припинити накопичення в мозку шкідливих білків.
Незважаючи на те, що клітинні процеси, які вивчає Осумі, були вже відомі вченим, досі ніхто не бачив їх цінності для здоров’я людини. Відкриття Осумі проливають світло на можливості використання цих процесів при лікуванні різних захворювань.
Завідувач кафедри медичної біології та медичної генетики ІФНМУ Лариса Ковальчук наголошує, що вже неодноразово науковці підтверджували терапевтичну користь від дотримання строгого посту, який і є своєрідним короткотривалим голодуванням. За цей час розумний організм виробляє антитіла, які знищують «уламки» клітин. Тобто активуються функції генів, відповідальних за аутофагію.
Однак, як зауважує генетик, до системи голодування треба підходити вкрай обережно і грамотно. Наприклад, для людей із серцево-судинними захворюваннями аутофагія може бути згубна.
Наталя МОСТОВА