Ні для кого не є секретом, що в Україні за вживаний автомобіль треба викласти в рази більше, ніж у будь-якій іншій країні Європи. Отже, чому свобода пересування є настільки дорогою?
14 лютого в Івано-Франківську відбувся круглий стіл, на якому обговорили кілька важливих та болючих питань стосовно автомобілів. Автоактивісти та франківські митники спробували з’ясувати, в чому причина високих цін на вживані машини, а також обговорили варіанти змін на краще.
Проблеми
Руслан Ілюк, голова ГО «Західноукраїнська асоціація власників транзитних авто» (ЗАВТРА), розповідає: в країні є проблема з автомобілями на іноземній реєстрації. Адже машини зараз купуються не лише для себе, а й, наприклад, для волонтерів.
«Волонтерам часто потрібні автомобілі. І ми не маємо законного шляху, щоб купити для них дешевий автомобіль, адже, згідно з законом «Про гуманітарну допомогу», такі автомобілі можуть отримувати тільки військові частини, МВС, СБУ і так далі. Ця тема є болючою для всіх, і хотілось би вкласти ці слова в вуха власникам «золотих» декларацій, які сидять у Верховній Раді», – зазначив Руслан Ілюк.
Голова львівського осередку ГО «Завтра» Роман Тузяк каже: відсутність доступного транспорту є, безумовно, серйозною проблемою, адже потреба у транспорті є для людини однією з найбазовіших. На заваді ж реалізації цієї потреби в Україні стоять дуже високі мита й акцизи.
«Наша країна є другою в світі за вартістю автомобілів після Куби. Внаслідок цього маємо ріст кількості машин на іноземній реєстрації, – каже активіст. – Зараз таких машин в Україні близько 700 тисяч, і це лише офіційно ввезені. І це зрозуміло, адже люди хочуть їздити на хороших і недорогих авто. Також є ріст кількості автомобілів-двійників, машин з перебитими номерами кузова, тобто транспорту кримінального характеру. Потрібна політична воля, щоб вирішити це питання. І ми запропонували свій варіант виходу з ситуації – законодавчі ініціативи, які мали б повністю вирішити питання авто на іноземній реєстрації та сформувати цивілізований ринок вживаних автомобілів в Україні».
Політична (не)воля
У даний момент на розгляд профільних комітетів Верховної Ради подано законопроекти №5561 та №5562, які повинні – в разі їх прийняття – вирішити цілий ряд проблем автомобілістів. Серед ініціаторів цих законопроектів – депутати Олександр та Віктор Шевченки.
За словами одного з авторів тексту цих законів, Станіслава Бучацького, наразі є проблема з високими акцизами, а також з обмеженнями на ввіз вживаних автомобілів. І два вищезгаданих закони мають на меті ці проблеми вирішити.
«В Україні діє обмеження ЄВРО-5, яке не дозволяє ввезти автомобіль, старший за 2010 рік. Відповідно, людина, яка навіть хоче заплатити всі податки, не може це зробити, маючи старіший автомобіль. І така людина вимушена кожних десять днів стояти в черзі на кордоні, щоб проїхатись туди і назад (вимога для машин на іноземній реєстрації – ред.). Дайте людям можливість зробити це за суму, відповідну з їх доходами! Зараз розмитнити мій автомобіль, наприклад, коштує приблизно 12 тисяч доларів, але навіть за цю значну суму я не можу це зробити, бо машина старша 2010 року», – пояснює стан речей Станіслав Бучацький.
Щоб змінити ситуацію, необхідно переглянути стандарти ЄВРО та запровадити практику європейських країн, адже там людина може купити собі вживаний автомобіль в будь-якій країні світу, заплатити мінімальні податки і вільно ним користуватись, пройшовши техогляд. Таку саму практику активісти пропонують ввести і в нашій країні – на законодавчому рівні, з нормальним контролем якості. Також пропонується забрати обмеження «один автомобіль на особу» та «заборона продажу протягом року», які наразі діють в Україні. Адже будь-які обмеження шкодять вільному ринку та розвитку економіки, а також призводять до корупції.
Позиція митників
Левко Прокіпчук, виконувач обов’язків начальника Івано-Франківської митниці ДФС, зазначив, що Прикарпаття дійсно має проблему великої кількості автомобілів на іноземній реєстрації.
«Коли трапляються якісь незаконні дії, то досить важко знайти власника покинутого автомобіля з іноземною реєстрацією, – розповідає головний митник Прикарпаття. – Іноді такі машини використовуються як таксі, чого теж не повинно бути. А найбільша проблема у прикордонних областях – завантаженість пунктів пропуску, великі черги на кордонах, в яких багато власників машин на іноземній реєстрації. Я вітаю конструктивний підхід до вирішення цього питання, бо нагнітання ситуації шляхом блокування доріг і пунктів пропуску часто ініціюють люди, які намагаються здобути собі електоральні дивіденди».
Він також додав, що неодноразово порушував це питання на найвищому рівні, адже ситуація вимагає якогось вирішення. Кількість автомобілів (а як наслідок, і податків) суттєво зросла б внаслідок перегляду стандарту ЄВРО-5 у бік лібералізації, каже Левко Прокіпчук, наголошуючи, втім, на тому, що це лише його особиста позиція, а митниця неухильно виконує чинні закони України.
Фінішна пряма
У чинному автомобільному законодавстві України виразно проглядається позиція його авторів: у разі лібералізації стандартів ввезення автомобілів в Україну потраплятиме, фактично, металолом замість якісних машин. Ініціатори законів 5561 та 5562 кажуть, що це не так, і пропонують рішення проблеми. Чи проголосує Рада за ці закони, покаже лише час. А з самого голосування, до речі, можна буде зробити висновки про те, яким партіям та політикам вигідні здирницькі ціни на автомобілі.
Тарас ВОЛОШИН