Блокаді – так, Авакову – ні

  • 13 березня блок-пост учасників торговельної блокади ОРДЛО в селі Кривий Торець розігнали КОРД та СБУ, затримавши 43 людей, в основному ветеранів АТО. На фотографіях з місця події можна помітити, що з поліцією було багато «тітушок». Представники регіональних штабів блокади зреагували миттєво, провівши акції протесту під стінами багатьох облдержадміністрацій та районних відділів поліції, а Волинську ОДА – навіть захопили.

    Шини в цей вечір запалили і під стінами франківської адмінбудівлі. Активісти одразу ж створили нову організацію – «Прикарпатський штаб визволення учасників блокади ОРДЛО» – та висунули ряд вимог. Серед них – звільнити затриманих учасників блокади торгівлі з окупованими територіями Донбасу, закрити кримінальні провадження проти них, звільнити з посади міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова та начальника ГУ НП в Донецькій області В’ячеслава Аброськіна, а також визнати на законодавчому рівні війною російську агресію проти України та визначити статус окупованих територій України.

    Облрада і блокада

    В екстреному режимі реагувати на ситуацію довелось і посадовцям Івано-Франківщини. Голова обласної ради Олександр Сич вночі зустрівся з учасниками штабу (до нього увійшли Віталій Мерінов, Михайло Бойчук, Степан Андрійців, Василь Дутчак та Василь Абрамів), написавши на своїй офіційній сторінці у соцмережі, що вимоги погоджено та буде озвучено на позачерговій сесії обласної ради, яка відбулась 14 березня о 12:00 на площі перед адмінбудівлею.

    DSC_8786-900x596

    «З уваги на ту складну суспільно-політичну ситуацію, яка складається в державі, я прийняв рішення про скликання цієї позачергової сесії Івано-Франківської обласної ради, – розпочав сесію Олександр Сич. – Вона проводиться у відкритому для громадськості форматі, і на неї буде винесено лише одне питання – «Про звернення до Президента України, Верховної Ради та Кабміну щодо мирного врегулювання суспільно-політичної ситуації, яка склалась в Україні».

    Сесія, традиційно, розпочалась з виконання гімну України та молитви. На ній зареєструвалось 57 депутатів з 80, ще четверо підійшли пізніше. Олександр Сич зазначив, що 14 березня відзначається День українського добровольця, і в умовах післяреволюційного хаосу та цілеспрямованого руйнування ЗСУ саме добровольці першими стали на захист України.

    Оратори

    Після зачитання тексту звернення, в якому облрада висловила стурбованість силовим розгоном блокади та навела всі вищезазначені вимоги активістів, всі охочі отримали можливість виступити перед мікрофоном. Таких, що не дивно, виявилось чимало.

    Василь Гладій від імені ВО «Батьківщина» сказав, що підтримує блокаду, а силовий розгін мітингувальників востаннє здійснювався режимом Януковича, і нагадав, до чого це призвело. Пряме народовладдя і захист державності, за його словами, – не право народу, а його обов’язок.

    Представник ВО «Свобода» Михайло Королик теж виступив на підтримку блокади та проти силових дій щодо блокадників. Він сказав, що Арсен Аваков має піти з посади, а народ залишає за собою право на протест.

    DSC_8798-900x596

    Тарас Виноградник від імені обласної «Самопомочі» зазначив, що його політична сила продовжує послідовну підтримку блокади, та додав, що є хороші новини – з 43-х затриманих учасників блокади 41-го вже випустили з карцерів, а ще двох зараз шукають.

  • Від партії «Воля» виступив Андрій Марійчин, висловивши повну підтримку «блокадникам» і здивування діям президента, «який прийшов на хвилі революції і крові і який ввійде в історію як барига».

    Роман Білик з фракції «УКРОП» заявив про підтримку блокади і цього звернення облради, також обурившись «галопуючою інфляцією та подвійними стандартами».

    А от виступ голови облдержадміністрації Олега Гончарука був дещо цікавішим. Він привітав добровольців та подякував їм за розуміння і толерантність при відстоюванні твердих поглядів – очевидно, маючи на увазі те, що Івано-Франківську ОДА активісти не захоплювали, а лише провели під нею мирну акцію протесту.

    «Сьогодні важко однозначно сказати, яким шляхом можна задовольнити всі сторони. Фракція БПП підтримає сьогоднішнє звернення до президента. Я як голова ОДА можу підтримати всі пункти цього звернення, крім питань кадрового призначення – адже як посадова особа я не повинен порушувати питання щодо міністрів, і я утримаюсь», – проявив дипломатичну гнучкість Олег Гончарук.

    Виступили також і представники громадськості – штабів блокади та визволення учасників блокади, обласних асоціацій атовців та афганців, «Народного контролю» та «Правого сектору». Не обійшлось і без курйозів – до мікрофону підійшла франківчанка Надія Левченко, яка почала читати свої вірші на патріотичну тематику. Втім, вже після другого її перервали аплодисментами та подякували.

    DSC_8802-900x596

    Політичні підсумки

    Голоси “за” звернення віддало 60 депутатів, тож рішення було прийнято. Голова ОДА Олег Гончарук, як і обіцяв, утримався, а «проти» не насмілився проголосувати ніхто. А дві години до того, на оперативній нараді, протестувальників підтримав і міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, сказавши, що влада Порошенка гірша за режим Януковича.

    Чи відреагує центральна влада на таку позицію Івано-Франківщини? Чи припинить Україна торгувати з бойовиками? Чи переживе вона енергетичну та економічну кризи, які цілком реально можуть стати наслідками блокади? Питань, як завжди, більше, ніж відповідей.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!