На Коломийщині розгорівся скандал щодо ліквідації єдиної в районі дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту. Батьки обурені діями керівництва новоствореної П’ядицької об’єднаної територіальної громади, яке начебто знищує об’єкти соціальної інфраструктури, що створювалися роками. Голова ОТГ пояснює, що басейн працює й надалі, діти можуть продовжувати заняття, а тренерам, які спровокували конфлікт, пропонували офіційне працевлаштування у новій громаді.
Не встигла новостворена П’ядицька ОТГ запрацювати на повну силу, як вже виникли перші проблеми з прийняттям важливих рішень, йдеться на місцевих інформаційних ресурсах. Як наслідок, на коломийському стадіоні «Юність» зібралися стривожені батьки дітей, які займалися плаванням у с. Турці. Мовляв, тренерам повідомили про звільнення, не запропонувавши жодної альтернативи, і діти вже не мають де займатися. Присутні створили ініціативну групу, обрали голову, зібрали належну кількість підписів і звертатимуться до керівництва області та району, щоб врегулювати це питання. Тренери, зі свого боку, нагадали, що у цьому випадку постраждали діти, про яких новостворена ОТГ при прийнятті свого рішення зовсім забула.
Усю опубліковану інформацію про закриття спортивної школи голова П’ядицької ОТГ Петро Гайдейчук називає неправдивою. Запевняє, що до нього ніхто не звертався, не попереджав про зустріч з батьками. А він із задоволенням зустрівся б із ними, бо не має чого боятися чи приховувати.
Переведення в ОТГ
Нагадаємо, що 29 грудня відбулися вибори в П’ядицькій ОТГ, головою якої обрали Петра Гайдейчука. А з 1 січня громада вже перейшла на міжбюджетні відносини, у її підпорядкування перейшли заклади освіти і культури (хоч і не всі) та багато інших об’єктів.
«Дитячу школу мистецтва на п’ять місяців передали в район, хоча по закону ми мали її забрати. Це зумовлено тим, що на міжбюджетні відносини рішенням Верховної Ради нас перевели раніше, ніж планувалося – з 1 січня замість 1 березня», – зауважує Петро Гайдейчук.
Голова громади розповідає, що в перші місяці було дуже важко, працювали в авральному режимі – оформлення всіх необхідних документів, прийом на роботу працівників, створення відповідних структурних підрозділів займали надзвичайно багато часу. Тоді була проведена нарада з головами Коломийської районної ради та адміністрації, щоб не руйнувати об’єкти соціальної інфраструктури, адже закрити – це найпростіше.
Оскільки новостворена ОТГ усе відразу перебрати на себе не могла, то два місяці (січень і лютий) фінансування приміщення басейну, де розміщувалася згадана спортшкола, здійснювалося з районного бюджету. А невдовзі виникла необхідність прийняти працівників школи на роботу в ОТГ. В іншому випадку слід було створити спортивну школу, але економічно це не вигідно. Діти займаються різними видами спорту – футболом, плаванням, волейболом, секції розміщені у кількох населених пунктах. Концентрувати все в одному місці недоцільно.
Басейн працює
Басейн у Турці роботу не припиняв. Тут постійно перебувають медична сестра, новий тренер, загалом, є десять працівників. Басейн, розміром 25 на 6 метрів, раніше був власністю громади села, а нині перейшов до П’ядицької ОТГ. До 15 год. тут займаються учні з довколишніх шкіл, а ввечері з 18 до 21 год. та у вихідні за гроші можуть поплавати всі охочі. Крім того, тут можуть займатися тренери – набирати групи дітей і сплачувати економічно обґрунтований тариф. Басейн обходиться приблизно у мільйон гривень на рік.
Усі працівники басейну працюють нині в ОТГ. Тренерам спортшколи також запропонували долучитися до роботи в громаді, принести документи і перевестися. ДЮСШ має вже певні напрацювання, досягнення, і починати все з нуля сенсу не було, проте тренери відмовились.
Ігор Кобацький, адміністратор басейну у Турці, розповідає, що всіх працівників ДЮСШ перевели у П’ядицьку громаду. Раніше тут працювали два тренери: один – на ставку, інший – на півставки. Нині задля економії коштів залишили одну тренерську посаду.
«Я особисто говорив з тренером Віктором Хімкою, який тут працював. Запитав, чи він готовий працювати на ставку. Він не перевівся на роботу в ОТГ, відразу написав заяву на звільнення. Зібрав спортивний інвентар, сказав, що працювати не буде, і пішов», – пояснює Кобацький.
Коломийська районна ДЮСШ має кілька спортивних напрямків, відділення плавання дислокувалося у Турці. Оскільки басейн передали П’ядицькій ОТГ, права тримати ДЮСШ громада не має, пояснює Ігор Іванович. Можна створити нову структуру, але це дуже затратний і тривалий процес. Нині в басейні працює новий кваліфікований тренер, який набирає нову групу, до неї можуть долучитися усі охочі діти. Але до ДЮСШ він жодного відношення не має.
Звідки розголос?
Директор Коломийської районної ДЮСШ Василь Воронюк зауважує, що спортшкола фінансувалася з районного бюджету, а після утворення П’ядицької ОТГ усі заклади освіти перейшли на її баланс. Усі тренери, які працювали на території громади (а, крім плавання, тут були секції футболу і гандболу), переведені в П’ядицьку ОТГ. Тренери відділення плавання відмовилися від переведення, написали заяву на звільнення за згодою сторін.
«ДЮСШ у П’ядицькій громаді не було, а відділення Коломийської районної ради функціонує й надалі на території інших сіл Коломийського району. Тренери були попереджені, їм запропонували переведення, а чому вони відмовилися – ніхто не знає», – розповідає директор.
Діти й надалі можуть займатися плаванням, басейн працює постійно. Більшість вихованців спортшколи – з Коломиї, де функціонує три ДЮСШ. Як варіант, при одній з них можуть відкрити відділення плавання, брати в оренду басейн у Турці і переводити кошти на рахунок ОТГ за користування басейном.
Увесь розголос довкола цього питання приписують тренеру Вікторові Хімці. Але поспілкуватися з ним, запитати його думку з приводу альтернативи чи її відсутності, не вдалося – впродовж кількох днів він не піднімав слухавку.
У П’ядиках добудовують школу. Майже у всіх селах ОТГ є дитячі майданчики, спортивні споруди. Руйнувати інфраструктуру та соціальні об’єкти, які тут роками створювали, наміру не мають. А галас довкола «ліквідації» басейну пояснюють тим, що, ймовірно, комусь перекрили кисень додаткових заробітків.
Ірина ФЕДОЛЯК