Власник «Бастіону» Олег Заріцький повідомив про свій намір забудувати площу перед фортечним комплексом із вулиці Новгородської. Сьогодні там парковка та пішохідна зона. У майбутньому може вирости 4-поверховий дитячий розважальний центр. Проект забудови, який суттєво перекриває вигляд на фортечні мури, викликав чималий резонанс у соцмережах та спровокував дискусію у колі архітекторів і урбаністів. Чи можна сьогодні забудовувати «Бастіон», а якщо можна, то чим – обговорювали на містобудівній раді при департаменті архітектури.
Про ідею забудувати площу при вході у «Бастіон» франківців повідомили напередодні обговорення проекту на містобудівній раді. Із проектного ескізу зрозуміло, що Центр сімейного дозвілля планують збудувати впритул до старих будинків, які стоять із двох боків площі перед “Бастіоном”. Таким чином, сучасна будівля замикатиме собою старий квартал. Будова виглядає доволі масштабно та суттєво перекриває вигляд на “Бастіон”.
Автор проекту, колишній головний архітектор міста Олександр Микуляк розповідає: «Цей проект – компроміс між тим, що хоче замовник, та тим, як це бачать архітектори. Спроектовано так, щоб із вулиці було видно “Бастіон” і можна було до нього пройти, місця для парковок теж збережено. Передбачається, що це буде дитячий розважальний центр для дітей до 12 років. Його площа 3000 кв.м”. Архітектор зауважив, що перший поверх будівлі фактично відсутній, а сама будівля піднята на колонах висотою 4 метри, що й забезпечить вільний прохід до Бастіону.
«Це буде дитячий центр, як у Львові на Стрийській, – додає Микуляк. – Там батьки приходять з дітьми, діти скачуть, бігають. Подібно, як у нас на Позитроні. Буде дитяче кафе. Я спеціально їздив до Львова дивитись, як облаштований такий розважальний центр», – каже архітектор. Микуляк наголошує, що його проект – це адаптація ескізної пропозиції, яку на замовлення Олега Заріцького ще у 2007 році розробив австрійський архітектор Мікаель Шишковіц (архітектурне бюро «Szyszkowitz.Kowalski»).
Австрійцеві замовили проект забудови площі перед “Бастіоном”, ще коли самого фортечного комплексу не було. Олег Заріцький розповів «ГК», що давно мріяв поруч із давніми мурами спорудити ультрасучасну будівлю, яка би гармонійно вписалася в історичне середовище. Зобразити ескіз мрії довірили Шишковіцу, який вважається експертом у створенні об’єктів на «важких» ділянках в історичних місцях. Тоді ж, у 2007 році, проект австрійця представили у готелі «Надія» для широкого кола фахівців.
«Архітектори делікатні у ставленні до історичного середовища і про Франківськ цікаво висловилися: «Ми будуємо так, ніби ми в XVIII столітті». Тобто вони відкидають “рагульську”, класичну, пінопластову ліпнину. Їхня позиція була така: або будувати ідентичну споруду, яка була на тому місці, з сучасним наповненням, або ж сучасний будинок (отут і розбіжності в їхній та нашій культурі). І один великий нюанс: вони свято дотримуються лінії забудови та поверховості. Будинок має бути співрозмірний середовищу», – розповів архітектор Богдан Ідак, який був присутнім на представленні проекту. Коли з’явився «Бастіон» і окреслився простір довкола нього, проект австрійця втратив актуальність. Тому й виникла ідея його адаптувати. Богдан Ідак вважає, що сьогодні потрібно зберігати площу перед «Бастіоном» і нічого не будувати.
Користувачі соцмереж обурилися не так самим проектом, виконаним у футуристичному стилі, як бажанням забудувати вільний простір і затулити вигляд на мури. «Я проти цієї забудови із двох простих причин: по-перше, нам бракує навіть візуально відкритих площ і якихось нормальних відстаней від дороги (та стоянка досить акуратно організована, і там мало машин буває). По-друге, який сенс у тих засклених рештках бастіону, якщо перед ним буде якась байда збудована, і взагалі сама ідея бастіону і його сприйняття втратиться, бо людина може оцінити масштаб, стоячи трохи поодаль від нього, а не впритул», – написала у “Фейсбуці” архітектор Анна Бажан.
«Не розумію, як такий проект взагалі можна обговорювати, – зауважує письменник Тарас Прохасько. – Бастіон – це єдиний об’єкт фортифікації в Івано-Франківську. Міський мур втрачає сенс, якщо його не існує для ока. Мури має бути видно, інакше можна вважати, що їх не існує».
Член містобудівної ради Володимир Качмар також проти забудови площі. “Не треба ще більше закривати “Бастіон”, він і так уже достатньо закритий. Навіть якщо ділянка вже у приватній власності. Я би не будував! Не маємо права закривати “Бастіон”!” Архітектор Володимир Ідак на засіданні фахової Ради назвав проект забудови “Бастіону” «містобудівним насильством». «Комерційний ефект від спорудження Центру сімейного дозвілля – мінімальний, тоді як ефект насильства над містом – величезний», – наголосив він.
На думку фахівців, туристів приваблюють не лише самі фортечні мури кінця ХVII століття, але й вид на них, що вже став візитівкою Івано-Франківська. “Якщо вирішувати, що більш пріорітетне – історичні мури чи будівля XІX-XX століття, то я вважаю, питання забудови “Бастіону” взагалі не постане”, – зауважив архітектор Орест Кос.
Містобудівна рада рекомендувала замовнику розробити історико-архітектурне обґрунтування, на основі якого можна буде розробляти наступні проекти. Рада також рекомендує провести відкритий конкурс проектів із залученням громадськості.
Головний архітектор Володимир Гайдар сподівається, що конкурс дасть можливість знайти нестандартні рішення, як вгодити замовнику і не забудувати “Бастіон”. “Я вважаю, що пріоритетною повинна бути пішохідна зона. Треба обдумати, як облаштовувати ті дворики, щоб вони могли стати туристичними місцинами. Загалом, організувати простір із пішохідними зв’язками, знайти комплексне урбаністичне рішення”, – наголосив Гайдар.
Олег Заріцький, який не був особисто присутній на містобудівній раді, у зверненні до мешканців Франківська наголошує: «Цей проект – не кінцеве рішення, а лише предмет для обговорення. Ми завжди були прихильниками професійного підходу й надаємо великої ваги думкам спеціалістів. Ще під час створення фортечної галереї «Бастіон» ми залучали до співпраці найкращих європейських та українських фахівців. Разом з тим, ми дуже цінуємо, що мешканці нашого міста не байдужі до його архітектурного обличчя. Але робота над проектом можливої забудови ділянки біля “Бастіону” ще триває й далека від свого завершення. Запевняємо, ми зробимо все можливе, щоб не розчарувати мешканців і гостей міста, а, навпаки, додати Івано-Франківську привабливості й підкреслили його самобутність».
Раніше у розмові з “ГК” Олег Заріцький зауважив, що його передовсім цікавить дискусія. Якщо громада та архітектори будуть проти, то забудовувати площу перед «Бастіоном» Заріцький, каже, не буде. Надто великий резонанс викликало це питання. «Це не є питання нагального будівництва. Це, швидше, на рівні теорії. Хочемо почати дискусію більш широку – як взагалі в Івано-Франківську має виглядати сучасна архітектура. Ми якраз зараз у «Теплому місті» обговорюємо, як би мала зароджуватися нова архітектура, яка би мала бути дискусія. Ми останні, хто би міг нашкодити своєму місту. Хочемо подивитися, чи хтось у Франківську здатний проектувати, чи взагалі нічого зараз не проектувати. Хочемо почути наших архітекторів. Хочеться залучити до цієї дискусії відомого київського архітектора Віктора Зотова».
Заріцький також наголосив, що ні проект Шишковіца, ні Микуляка “зараз не піде”. Власник «Бастіону» каже, що мріє збудувати щось маленьке, сучасне і симпатичне біля «Бастіону», щоб всі казали «Вау!»: «Якщо не буде гарної ідеї, не будемо будувати нічого. Можливо, біля тої частини, де представлена реконструкція за склом, обговорити ідею транспортування наверх ліфтом і якогось мостика. Я би хотів, щоб у Франківську був якийсь приклад гарної сучасної архітектури, щоб не було такого, що ми прожили за незалежної України 40 років, а жодного красивого будинку, яким би можна було пишатися, не залишили».
Олександр Микуляк на містобудівній раді озвучив й інший бік проблеми: «Замовник каже: у мене є інвестор на дитячий центр, треба 3000 квадратних метрів, давайте їх шукати. От шукали і знайшли». Прийнявши рішення провести конкурс проектів на забудову площі перед «Бастіоном», члени містобудівної ради, фактично, дозволили будувати. Чи зможе в конкурсі проектів забудови перемогти проект «Не будувати нічого»?
Ділянка під “Бастіоном” та площею біля нього належить Заріцькому. Попри те, що нашкодити «Бастіону» Заріцький не хоче, остаточно відмовитись від ідеї будувати перед мурами дитячий центр, схоже, він зможе лише тоді, коли для такого центру знайдуть місце в іншій частині Франківська. Або коли громада й далі наполягатиме, щоб залишити там вільний простір. Чи прислухається Олег Заріцький до громади?
Наталка ГОЛОМІДОВА