15 травня у Коломиї на вулиці Богдана Хмельницького обвалився фасад Коломийського економіко-правового коледжу Київського національного торговельно-економічного університету. Під завалами опинилися столова та класні приміщення. На момент інциденту в будівлі перебувало від 200 до 400 осіб. Наразі завали розчищено й офіційно встановлено, що людських жертв немає.
Людей, які на той час перебували всередині, встигли евакуювати. Відразу, коли в приміщеннях почувся незрозумілий шум, а керівник закладу побачив, що в його кабінеті починають руйнуватися підлога й стіни, в коледжі оголосили тривогу і негайну евакуацію.
Зрозуміло, що факт обвалу викликав неабиякий резонанс. У соціальних мережах користувачі наввипередки викладали фото і відео екстраординарного випадку, а також намагалися з’ясувати, чи ніхто з друзів, рідних або знайомих не постраждав.
«У Коломиї на Хмельницького відбулося руйнування фасадної частини економіко-правового коледжу з першого до четвертого поверхів, – розповів начальник обласного управління ДСНС Володимир Чернецький. – Повідомлення про інцидент надійшло на службу порятунку «101» 15 травня після 14-ї години. За 10 хвилин на місце прибули перші підрозділи ДСНС».
У першу чергу рятувальники взялися обстежувати приміщення, переконалися, чи немає потерпілих, чи всі студенти, викладачі та обслуговуючий персонал виведені за межі небезпечної зони, порахували присутніх. Наступним кроком було запобігання подальшому руйнуванню споруди, адже, як і в інших будівлях, сюди підведена електрика, газ та інші комунікації. Крім того, провели детальну розвідку приміщень, моніторинг конструкцій.
До розбирання завалів залучили інженерну техніку комунальних служб Коломиї. Загалом у роботах задіяли 28 одиниць техніки та 248 чоловік. Були вжиті заходи і для запобігання мародерству. Адже після оголошення тривоги учні швидко виходили з приміщень, залишаючи там особисті речі. Станом на 6.30 вівторка завали були розчищені.
Нестійка конструкція
Одна з можливих версій, яку розглядають рятувальники – нестійкість будівельних конструкцій, їхня зношеність чи ослабленість.
«Причини можуть бути пов’язані лише з конструктивними елементами самої будівлі. Необхідно поетапно розглядати фундамент, перекриття, покрівлю, перевіряти цеглу на вологість, з’ясувати, чи вона не замокала. Землетрусу чи будівельних робіт на той момент не було. Ймовірно, до інциденту призвели попередні реконструкції чи останні ремонтні роботи», – припускає керівник ДСНС.
Навчальний процес у цій будівлі надалі проводитися не буде. Комісія, яка працює на місці обвалу, встановить причини руйнування. Версії вибуху, теракту відкидаються. Газопостачання в приміщенні відімкнуте два тижні тому, тож про витік газу також не йдеться.
Обвал будівлі припав на обідню пору, орієнтовно на 14-ту годину. Крім того, у травні більшість студентів на практиці, тож у приміщенні багато людей не перебувало, від 200 до 400 осіб, зауважують в ДСНС.
Будівля, яка нині належить коледжу, побудована у 1964 році. Раніше тут був адміністративний корпус заводу «Сільмаш». Директор коледжу Роман Гарат жодних думок з приводу обвалу не має.
«Я не можу нічого сказати з цього приводу, висновки буде робити комісія. Коледж на вигляд був дуже гарним. Я не будівельник, тож коментувати це питання не можу. Це доволі серйозна справа, оцінку якій мають давати компетентні органи», – підкреслює він.
У закладі навчається понад 500 студентів. За словами директора, на той час, коли трапився обвал, у приміщенні перебувало приблизно 300 чоловік.
Роман Гарат каже, що за день-два навчання студентів буде продовжене, вони закінчать навчальний рік, як і передбачено навчальними програмами. Де саме буде продовжене навчання, керівник коледжу наразі не знає. Мовляв, пройшло замало часу після інциденту, мають ще бути висновки комісії, без яких продовжувати навчання неможливо.
Міський голова Коломиї Ігор Слюзар, який відразу прибув на місце обвалу, зазначає, що про причини інциденту говорити зарано – їх встановлять технічні експерти. За фактом обвалу приміщення відкрите кримінальне провадження. Надзвичайну ситуацію в місті і в коледжі зокрема ліквідовано. Є підтверджений факт, що ніхто не загинув – всі завали вже розібрані. Небезпеки будівля не становить, експлуатація приміщення наразі заборонена, очікують на висновки експертиз.
Винні зміни?
Люди кажуть, що перевіряти треба ту організацію, яка здійснювала перепланування будівлі. Слід з’ясувати, чи є в неї ліцензія на такі роботи, чи не знесена несуча стіна і чи не прослідковується зв’язок із міською радою.
«Там же раніше була контора «Сільмашу». Були одні кабінети, а щоб зробити класи, то, звичайно, довелося зносити стіни, і то далеко не одну… І так ще довго вони простояли. Дякувати Богу, що ніхто не постраждав», – пише у соцмережах Лідія Рибчук.
Олександра Базюк, яка однією з перших виклала фото та відео з місця обвалу, теж вважає, що проблеми виникли внаслідок реконструкції будівлі. «Були розібрані деякі важливі стіни, які зменшували навантаження. Але поживемо – побачимо…», – додає вона.
Коломиянин Василь Павлюк наголошує, що будувалася споруда в радянські часи. «Пропрацювавши на «Сільмаші», так званий «білий дім» знаю, як своїх п’ять пальців. Побудований він якісно. Але скільки змін вже зроблено за «нових» часів? Проводилось ряд реконструкцій, в тому числі за рахунок несучих елементів. Подивіться неупереджено: винуватці ще ходять серед нас – це і власники, і керівництво коледжу, це і «архітектори», – вважає чоловік.
Речник ГУ НП в Івано-Франківській області Мирослава Белдик повідомила: поліцією встановлено, що будівля зазнала руйнувань внаслідок пошкодження перекриття між першим і другим поверхом. Потерпілих немає. Розпочато кримінальне провадження за ст. 275 ККУ – порушення правил, що стосується безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд.
Ірина ФЕДОЛЯК