Медики попереджають: саме в період роботи на городах трапляється багато випадків зараження таким небезпечним інфекційним захворюванням, як правець. Тож життєво важливо вакцинуватися.
Збудник живе у ґрунті
Як розповідає завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії ІФНМУ Іван Тітов, нещодавно у відділенні інтенсивної терапії Івано-Франківської обласної лікарні перебував пацієнт, в якого діагностували правець. Стан його був дуже важкий. Ранева інфекція генералізувалася і проявилася судомами, майже паралічем дихального центру. Протягом двох тижнів він перебував на штучній вентиляції легень. Був у стані лікувального наркозу, бо інакше неможливо було боротися з тяжкими судомами.
Інфікування відбулося під час роботи на городі, де чоловік поранився. А це вже вхідні ворота, аби інфекція потрапила до організму, розвинулася і призвела до важкого ускладнення.
Біди можна було б уникнути, якби чоловік отримав відповідне щеплення.
«Поки дитина ще перебуває під наглядом педіатрів, то завдяки цьому дотримується календаря щеплень, – каже Іван Тітов. – Однак у дорослому віці ситуація катастрофічно погіршується, адже вакцину від правця кожен має отримувати раз на десять років, до глибокої старості. Альтернативи вакцинації – немає! Найчастіше інфікування трапляється сезонно, в період роботи на городах, оскільки збудник живе в ґрунті».
Один укол рятує життя
«Хотілось би запросити усіх батьків з дітьми та дорослих на вакцинацію, – каже керівник управління охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради Марія Бойко. – Вже в цьому році на Прикарпатті в дорослої людини підозрювали правець, а у Львівській області дитина захворіла на правець. Таксамо торік у Львівській області кілька дітей дошкільного віку мали дифтерію та правець».За словами лікаря, противники вакцинації часто говорять про «суспільний» імунітет, тобто ті, хто щеплений, начебто захищають своїм щепленням інших (медики називають це популяційним, або колективним, імунітетом). Це працює частково для дифтерії, але зовсім не працює для правця. Зараз час садово-городніх робіт – у кожного є можливість наштрикнутися на іржавий цвях, торішню стерню, гострі предмети, забруднені землею. Будь-яка травма становить небезпеку зараження збудником правця, а отже, потребує профілактики, тобто щеплення. Один укол вакцини проти правця рятує життя.
Де зробити
Щеплення проти правця можна зробити в поліклініці за місцемпроживання (дорослим) або ж у дитячих консультаціях чи дитячійполіклініці. Вакцина проти правця є комплексною (тобто містить одночасно обидва компоненти) і вводиться виключно у м’яз (плеча). В Україні всі щеплення здійснюються згідно з календарем щеплень – документом, де прописано, які вакцини і в якому віці дитина чи дорослий повинні отримати для захисту від певних інфекційних хвороб. Отже, проти правця дітей першого року життя захищають у віці двох, чотирьох та шести місяців, далі – у 18 місяців (при цьому дитина отримує комплексне щеплення від дифтерії-правця-кашлюка-гемофільної інфекції та поліомієліту). Пізніше – у 6 років та 16 років. Далі – у 26, 36, 46, 56 років щеплення проводять вакциною, яка містить лише два компоненти: проти правця і дифтерії.Дуже часто батьки і дорослі хвилюються: «Якщо ми пропустили щеплення, то треба починати все спочатку? Ми порушили графік. Невже дитина буде незахищеною? Що робити?»«Головне у щепленнях – їх отримати!» – пояснює Марія Бойко. Якщо час вакцинації протерміновано на 1-2 тижні чи навіть на кілька місяців, це не страшно. Основне – все-таки піти до лікаря і вакцинуватися. Наш організм значно мудріший, ніж ми думаємо. І кожна наша вакцинація – наче цеглинка у фундаменті здоров’я.Щоб вакцинуватися, передбачена певна процедура. Насамперед,слід звернутися до свого лікаря – сімейного, терапевта чи педіатра. Медик визначить, яка саме вакцинація потрібна і може бути проведена. «Наголошую: перед вакцинацією не слід змінювати свого звичного ритму життя, не треба спеціально готуватись, здавати аналізи і робити інші види обстежень, також не варто змінювати раціон, – пояснює Марія Бойко. – Тобто вакцинація ніяким чином не повинна вплинути на уклад життя дитини чи дорослої людини». Отже, з’ясувавши, яка потрібна вакцинація, лікар має оглянути дитину чи дорослого, записати результати огляду в медичну картку, надати інформацію про вакцину, пояснити, від чого вона захищає, як спостерігати за дитиною (чи собою) після щеплення, і направити до окремого кабінету, де відбудеться процедура. Попередньо батьки дитини або доросла людина обов’язково повинні заповнити інформовану згоду на проведення щеплення.
Всі кабінети забезпечені
Сьогодні усі дитячі та дорослі кабінети щеплень забезпечені комплексною вакциною проти правця. Вакцина є якісною, виготовлена за стандартами ВООЗ, доставлена в Україну з дотриманням «холодового ланцюга». І в державі, і вобласті всі вакцини зберігаються в умовах холодильника, тобто єбезпечними. Щеплення в державних закладах проводиться виключно безкоштовно.Марія Бойко також застерігає, що вакцинація не захищає від зараження дифтерією, кором, поліомієлітом, туберкульозом, але захищає від смертельних і важких наслідків для здоров’я: інвалідності, ускладнень. Тобто щеплена дитина може захворіти,але при цьому перебіг недуги буде легкий.Також медик наголошує, що і в Івано-Франківську, і на Прикарпатті загалом частіше реєструють випадки кору. Для цієї хвороби характерні спалахи кожних п’ять років. І 2017-ий – рік чергового загострення в області та в Україні. Лише за останній місяць в обласній інфекційній лікарні від кору лікувалося більше 45 дітей. Спалах кору в лютому реєстрували в Яремче, колизахворіли школярі та їхня вчителька. Тобто кір – це не лише хвороба дітей. Сьогодні кір є небезпечним і для дітей, і для молодих людей у віці до 35 років. Причому чим старша людина, тим важчий перебіг недуги. Лікування кору обійдеться у кілька сотень гривень, в той час як вакцинація для дітей – безкоштовна. Дорослим, на жаль, вакцини від кору за державний кошт не передбачені.
Наталя МОСТОВА