В одинадцяти містах України відбувся “День дій”. Активісти, волонтери та місцева громада показали на практиці, що таке зелені та сталі рішення, їх вплив на добробут та безпеку життя в рідному місті.
Основна ціль Всеукраїнського Дня Дій – донести до місцевих жителів розуміння, як можна протидіяти змінам клімату та спільно з владою покращувати міське середовище із урахуванням інтересів кожного мешканця. Кожен може посадити дерево, навчитись сортувати сміття та віддавати його на переробку, їздити громадським транспортом, велосипедом, ощадно споживати воду та електроенергію. Проте, якщо ми будемо робити це спільно та з чіткою стратегією, це стане початком якісних зміни у локальній кліматичній політиці, а наші міста стануть містами для життя, а не середовищем стресового перебування.
1 червня в центрі міста Івано-Франківськ, біля міської ратуші відбувся ЕкоГеоквест для студентів. Організаторами заходу виступили студенти інженерно-екологічного інституту ІФНТУНГ. Основним акцентом було привернення уваги молоді до стану навколишнього середовища та зміни клімату в місті Івано-Франківськ і України загалом.
6 червня в громадському закладі Urban Space 100 відбулась диcкусія із залученням місцевої влади та громадськості на тему: “Адаптація міста Івано-Франківськ до змін клімату”. Питання актуальне, так як Івано-Франківськ теж відчуває зміни клімату – незвично низька температура повітря у весняні та літні місяці, затяжні та часті дощі, “хвилі спеки ” у центрі міста, гостру нестачу зелених зон ( із 450 га необхідної площі озеленення у місті залишилось заледве 50 га).
У дискусії прийняти участь: Світлана Романко – кампейнерка 350.org в Східній Європі, Кавказі та Центральній Азії. Світлана розказала про організацію 350.org, кампанію “Міста для життя”, яка одночасно проходила у 15 містах регіону Східної Європи, Кавказу та Середньої Азії, а також про кліматичні стратегій розвитку міст, які передбачають визначення вразливості міст до змін клімату, розробку заходів із пом’якшення та адаптації до змін клімату: правильне планування публічних просторів, збільшення кількості зелених, енергозбереження будівель, розвиток мережі громадського та велосипедного транспорту.
Надія Артем’єва – координаторка проекту з адаптації до змін клімату в Національному екологічному центрі України. Поділилась загальними тенденціями зміни клімату в Україні та регіоні, а також наголосила, що необхідно вже зараз реалізовувати заходи з адаптації міст до зміни клімату.
Мар’яна Вербоська – журналістка Zahid.net, презентувала конкретні заходи адаптації міст до зміни клімату на прикладі Кам’янського та Івано – Франкового ( Львівська область).
Олександр Шевченко – координатор програми «Урбаністика» платформи Тепле Місто, який наголошував на тому, що міста це точки великого скупчення людей і вони є особливо вразливими до зміни клімату. Тому, дуже важливо на етапі планування та розвитку міста включати питання адаптації до зміни клімату.
Співкоординатор проекту Зелена Зона, Володимир Матковського поділився досвідом ведення проекту ревіталізації простору.
Із представників влади в дискусії прийняв участь депутат міської ради – Строїч Андрій, який зацікавився тематикою зустрічі та підкреслив, що адаптації міста до зміни клімату є дуже важливим питанням.
З департаменту житлово-комунального господарства на подію завітав Мирослав Федорків – начальник відділу дорожньої інфраструктури. Мирослав розказав про сталий розвиток транспорту та міської інфраструктури, який є важливою складовою для розвитку міста.
В результаті розмови-дискусії, дійшли висновку: думай глобально – дій локально. Глобально учасники проговорили необхідність адаптації міста Івано-Франківськ до зміни клімату, а локально організувалась команда, яка буде ревіталізовувати Зелену Зону.